Včera počas dňa došlo na amerických akciových trhoch k mohutnému pohybu. Index S&P uzatvoril nad aprílovým maximom 1221. Táto úroveň bude dnes určite testovaná, ale vzhľadom k sile včerajšieho pohybu by pred nami mohol byť ďalší vzostup.
Akciové trhy a ochota riskovať dostali včera jednoznačne ďalšiu vzpruhu vďaka predpokladom, že kvantitatívne uvoľňovanie (QE) povzbudí rast a vytvorí pracovné miesta. Otázkou zostáva, či tomu tak skutočne bude. My predovšetkým neočakávame, že QE2 bude schopné zabezpečiť dlhodobo udržateľný rast a veľmi ťažko pracovné miesta, a vzhľadom na to, že na poskytnutie tejto likvidity sa používa bežná metóda, sa predpokladá, že pracovné miesta vytvoria podniky prostredníctvom investičných výdavkov. Politici ale budú sklamaní, pretože pracovné miesta vzniknú na rozvíjajúcich sa trhoch, keďže práve tu očakávajú podniky najväčšiu návratnosť investovaného kapitálu.
piatok – hlavné udalosti
Akcie: Pohľad zblízka
Zníženie úrokových sadzieb prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania, ku ktorému sa uchýlil Fed, zrejme nebude mať zamýšľaný efekt. Domácnosti aj vlády vo vyspelom svete obmedzujú zadlžovanie a firmy sú si vedomé, že svoje investície preto budú musieť nasmerovať inam, pretože na vyspelých trhoch bude dopyt ešte pár rokov nízky. Firmy tak pochopiteľne budú hľadať investičné príležitosti na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa koncentruje dopyt a kde je zároveň úroveň zadlženosti ako domácností, aj štátnych financií nízka. Ak by ste to chceli zhrnúť do titulku, dalo by sa povedať, že vláda USA práve sumou 600 mld. USD podporila investície na rozvíjajúcich sa trhoch.
Pokiaľ ide o dnešné udalosti, ktoré môžu zahýbať trhom, sledujte podnikové objednávky v Nemecku a správu o zamestnanosti v USA. Oba údaje budú v centre pozornosti, avšak údaje z USA majú osobitný potenciál pohnúť trhom, pretože sa všeobecne predpokladá, že miera nezamestnanosti sa bude v dohľadnej budúcnosti zvyšovať.
Autor: Christian Blaabjerg | hlavný stratég trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |