Lepšie korporátne výsledky spoločností ako BNP Paribas (+3,66%) a Qualcomm (+5,80%), správa, že BHP Billiton (+5,95%) nemôže kvôli zákazu regulátorov odkúpiť spoločnosť Potash (-2,43%), vyjadrenia Bank of America (+5,38%), že prepady hypoték majú pod kontrolou, správy, že FED by mohol silným bankám ako JP Morgan Chase (+5,51%) dovoliť obnovu výplaty dividend, slabý dolár, vyššie ceny komodít a prioritne včerajšie rozhodnutie FEDu o kvantitatívnom uvoľňovaní menovej politiky dnes pomohli hlavným indexom k najsilnejším ziskom za posledný mesiac. Benchmark Dow Jones sa dokonca dostal na úrovne spred kolapsu Lehman Brothers. Štvrtkový akciový kokteil: Dow Jones +1,96%, SP500 +1,93%, Nasdaq Composite +1,46%.
FED mierne prekonal očakávania
FED sa na včerajšom FOMC rozhodol pomôcť inflácii, pracovnému trhu a ekonomike ďalšími nákupmi dlhopisov veľkého rozsahu- kvantitatívnym uvoľňovaním. Stanovený objem kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky bol 600 mld. USD, čo je mierne viac než očakával trh (500 mld. USD). Po započítaní už oznámeného plánu na reinvestovanie kapitálu zo splatných hypotekárnych cenných papierov do ďalších nákupov dlhopisov by do konca júna 2011 mal FED nakúpiť dlhopisy v celkovom objeme 850-900 mld. USD. Zároveň si FED nechal aj otvorené dvierka pre prípad zhoršenia situácie a povedal, že objem nákupov je možné zmeniť.
Bernanke obhajuje kroky FEDu...
Na obhajobu nového QE prišiel Bernanke hneď s článkom v denníku Washington Post. V ňom píše, že FED pomocou prvého kola QE znížil tlaky na finančnom trhu a celkovo ide o efektívny nástroj. Ceny akcií vzrástli, výnosy na dlhopisoch poklesli. Následne ale hovorí v budúcom čase: lepšie podmienky na úverovom trhu pomôžu ekonomickému rastu, nízke sadzby na hypotékach zvýšia ich dostupnosť, nízke sadzby na korporátnych dlhopisoch budú stimulovať firmy k investíciám, vyššie ceny akcií zvýšia bohatstvo domácností a zvýšia dôveru a následne výdavky a nakoniec vyššie výdavky sa premietnu do vyšších príjmov a ziskov, čím budú dodatočne podporovať ekonomickú expanziu.
...a očakáva, že QE bude fungovať...
Zo spomínaných efektov sa zatiaľ dostavili len tie, o ktorých Bernanke hovoril v minulom čase, no o tých budúcich už nehovoril v podmieňovacom, ale v budúcom čase. Táto zmena rétoriky signalizuje, že Bernanke je presvedčený o účinnosti aktuálnej menovej menovej politiky. Ešte na konci augusta v Jackson Hole nevyzeral Bernanke príliš presvedčený, že ekonomika sa vyvíja podľa plánu, no teraz znel veľmi spokojne.
...no v projekciách FED nie je najlepší
Doteraz sa FEDu v prognózovaní príliš nedarilo. Pred dvoma rokmi, keď sa FED chystal na zníženie sadzby fed funds na nulu, očakával FED, že v tejto dobe bude miera nezamestnanosti na úrovni 7%. Keď FED prichádzal s QE 1 na začiatku roka 2009, bola základným predpokladom miera nezamestnanosti pre aktuálnu dobu 8%. Namiesto toho sa ale nezamestnanosť pohybuje pri úrovni 10% a najširšia miera nezamestnanosti na úrovni 17%. Toľko na margo predpokladov FEDu.
QE je pre Wall Street a nie Main Street
Tak prečo FED prišiel s novým kolom QE? Určite to nebude preto, že by to potrebovali domácnosti alebo reálna ekonomika. To Wall Street potrebuje lacné dolára a čím je ich viac, tým lepšie. Pozrime sa na vývoj akciového indexu SP500 v porovnaní s vývojom zložky pohľad na aktuálnu situáciu v spotrebiteľskej dôvere podľa Conference Board. Tieto dva indikátory boli štandardne veľmi dobre korelované, no teraz dôvera vôbec nedrží tempo s akciami. Stimuly tak pomohli viac Wall Street ako Main Street.
FED sadzby nezvýši niekoľko rokov
Presne tento vývoj zhodnotil Gavyn Davies pre Financial Times: „QE2 je o cenách aktív a nie o ekonomike.“ Celkovo menová politika FEDu za posledných 10 rokov bola o vzrastoch a pádoch aktív. Najprv technológie, potom domy a teraz komodity. Nezabúdajme ale, že po vzrastoch čaká pád a efekt bohatstva sa môže veľmi rýchlo vytratiť. Analytici Goldman Sachs si myslia, že FED bude pokračovať v stimuloch aj po konci 2Q 2011 a celkovo očakávajú objem QE na úrovni 2 bilióny USD a zvyšovanie sadzieb až o niekoľko rokov. Vitaj, ďalšia bublina.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |