Obchodovanie na akciovom trhu bolo včera znovu volatilné, no nakoniec si akcie pripísali len minimálne zisky. Za tie vďačia lepšiemu výsledku spotrebiteľskej dôvery podľa Conference Board a oznámeniu spoločnosti IBM (+0,59%), že zvyšuje objem spätného odkupu vlastných akcií. Je zaujímavé, že firma nakupuje vlastné akcie na rekordných maximách, no firmy majú na svojich bilanciách obrovský objem hotovosti, ktorý nevedia využiť. Spätný odkup vlastných akcií je podľa nich dobá stratégia, no pripomeňme si spoločnosť BP. Tá dala za spätné odkupy akcií miliardy libier, no jedna udalosť spôsobila, že všetky tieto nákupy boli zrazu stratové.
Firmy majú problém udržiavať vysoké marže
Pod posledné silné výsledky väčšiny firiem v US alebo inde sa podpisuje prioritne zvyšovanie marží, kedy firmy znížili náklady pri stabilných príjmoch, čím dokázali dosiahnuť dobré zisky. Včera ale najväčší producent ocele na svete ArcelorMittal povedal, že má problém presunúť vyššie vstupy na zákazníkov. Tým pádom budú musieť marže poklesnúť, čo sa prejaví aj poklesom ziskov. Na podobný problém poukázala aj spoločnosť Kimberly-Clark. Politika FEDu zameraná na inflačné riešenie problémov s dlhom tak má v tejto oblasti naozaj negatívny vplyv. Je len otázkou času, kedy sa naozaj prejaví na korporáciách, ktoré prioritne počas posledných rokov profitovali z toho, že reálne mzdy domácností rástli len minimálne.
QE = Quantitative Exuberance
FED sa kvantitatívnym uvoľňovaním menovej politiky stále snaží vyvolávať ilúziu, že všetko je v poriadku a na tento účel potrebuje udržiavať ceny aktív vysoké. Kvantitatívne uvoľňovanie tak je v podstate kvantitatívna neviazanosť, teda nadmerný optimizmus. Preto dodáva na trh stále viac a viac likvidity, ktoré tlačia ceny aktív vyššie a pomocou Sorosovskej reflexivity majú spätne efekt na fundament. No reálny efekt týchto operácií je minimálny a dokonca deflačný. Banky sa totiž vzdávajú dlhopisov, ktoré prinášajú úroky a získavajú za ne nadbytočné rezervy, ktoré majú len minimálny úrok. Komerčné banky sa tak vzdávajú výnosov v prospech FEDu. Aj napriek tomu ale trh stále očakáva, že FED bude na trh dodávať ďalšiu likviditu. Analytik Jan Hatzius z banky Goldman Sachs odhaduje, že podľa Taylorovho pravidla by mali byť nominálne úrokové sadzby na úrovni -7%. Každý objem nákupov aktív (teraz častejšie označovaný ako LSAP large scale asset purchases než QE) vo výške 1 bilióna USD má efekt ako zníženie základnej úrokovej sadzby o 75 bp. Objem nákupov by tak mal dosiahnuť až 10 biliónov USD, no vzhľadom na expanzívnu fiškálnu politiku, doterajšie nákupy aktív FEDom a slovník FOMC o ponechaní úrokových sadzieb nezmenených dlhú dobu, bude musieť FED nakúpiť ešte aktíva v objeme 4 bilióny USD. Nezabúdajme ale, že QE je len swap a jeho efekt nemení čistú hodnotu finančných aktív. Tieto peniaze ostávajú uzamknuté na účtoch nadbytočných rezerv vo FEDe, odkiaľ si ich banky vypožičiavajú len na krátko s cieľom špekulácii (preto quantitative exuberance). Sklon k požičiavaniu a požičiavaniu si je stále nízky a tento vývoj je presným obrazom aktuálnej situácie: recesie bilancií. Okrem bánk majú obrovský objem hotovosti na účtoch aj US korporácie (pomer hotovosti ku kapitálovým výdavkom je na rekordných maximách) a domácnosti zas nemajú chuť sa zadlžovať. Objem poskytnutých hypoték by mal podľa Asociácie hypotekárnych bankárov poklesnúť budúci rok na najnižšiu úroveň od roku 1996.
FED preferuje inflačné riešenie
FED musí pochopiť, že tlačením peňazí nedokážu vytvoriť nové investície a nové pracovné miesta, nakoľko sa bankové rezervy nedokážu pretransformovať na kapitál. Žiadna spoločnosť ani jednotlivec si bez pozitívnejšieho výhľadu do budúcnosti nezoberie na seba riziko zadlžovania sa. Naopak, stále prebieha proces deleveregingu, čo znamená snahy ekonomických subjektov znížiť úverové zaťaženie. A práve odklon ekonomického smeru od úvermi riadenej ekonomiky vytvára najväčšie vrásky centrálnym bankám. Bez pokračujúceho expandujúceho úverového toku vo frakčnom rezervnom systéme chýba ekonomike postavenej na takomto pilieri kyslík- kyslík inflácie na splácanie predchádzajúcich úverov, čo je základom jej existencie. Toto si centrálne banky uvedomujú, preto kričia po inflácii. V dnešných časoch je však problém ju vyvolať. Martin Wolf, komentátor denníka Financial Times nedávno napísal: „FED buď zinflahuje zvyšok sveta alebo donúti ostatné krajiny k revalvácii oproti USD. US chce inflahovať zvyšok sveta, zatiaľ čo ostatní sa snažia o deflahovanie US ekonomiky. US ale musí vyhrať, nakoľko má neobmedzenú zásobu streliva.“ Z tejto správy vyplýva len to, že FED, ak neuspeje s infláciou doma, sa bude snažiť vyvolať infláciu inde. A to mu pravdepodobne vychádza. Budúcnosť tak môže byť poznačená vysokou infláciou v emerging markets a defláciou v Európe, Japonsku a US.
US výsledky po zatvorení pozitívne
Producent čipov, spoločnosť STMicroelectronics, zverejnila včera po zatvorení US akciového trhu svoje kvartálne výsledky. Zisk na akciu za 3Q skončil na úrovni 22 centov, čo je o cent lepší výsledok než konsenzus. Príjmy skončili v súlade s odhadmi. Akcie spoločnosti v after hours vzrástli o 7,5%.... Výsledky zverejnila aj ďalšia technologická spoločnosť, Broadcom. Zisk na akciu skončil 5 centov nad konsenzom 55 centov a firma zároveň aj prekonala konsenzus pre príjmy a dokonca zverejnila vyhliadky zisku nad trhovým konsenzom. Akcie spoločnosti v after hours obchodovaní vzrástli o 11,5%... Nakoniec, výsledky včera zverejnila aj poisťovňa Aflac. Ta zverejnila za 3Q zisk na akciu na úrovni 1,46 USD, čo je o 7 centov lepší výsledok než konsenzus. Príjmy skončili nad očakávaniami trhu. Pre nasledujúci kvartál firma zverejnila zmiešané vyhliadky zisku, nakoľko výsledky budú závisieť hodnoty japonského jenu. Akcie v after hours obchodovaní poklesli o 1,47%.
Silnejší dolár neprial ázijským akciám
Ázijským akciovým trhom sa dnes vôbec nedarilo a poklesli najviac za posledné dva týždne. Dôvodom je silnejší dolár, ktorý stiahol ceny komodít nižšie. Pripomíname, že rely na väčšine aktív je vybudovaná na lacných dolároch a na ich obrovskom množstve. Ak sa tento stimul odstráni, mohli by sme vidieť silný pokles cien aktív. Japonský Nikkei 225 si dnes pripísal zisk 0,1%, kedy dolár konečne začal silnieť, austrálsky S&P/ASX 200 poklesol o 0,85% a čínsky Shanghai Composite klesol o 1,46%. Najmenej sa dnes darilo segmentom základných materiálov a energií a to vplyvom práve silnejšieho doláru.
Výsledky z Európy zmiešané
Najväčšia nemecká banka Deutsche Bank zverejnila za 3Q stratu kvôli odpise hodnoty svojho podielu v banka Deutsche Postbank. Čistá strata dosiahla 1,38 mld. EUR vs zisk 1,38 mld. EUR a konsenzus na úrovni straty 1,52 mld. EUR. Naopak horšie výsledky zverejnila banka BBVA a spoločnosti SAP a Heineken. Na tento vývoj dnes reagujú európske akcie stratami a o 10:20 index FTSE 100 klesá o 0,68%, nemecký DAX si odpisuje 0,38% a francúzsky CAC 0,37%.
Výhľad na dnes
Výsledky US spoločností ako Aflac alebo Broadcom včera po zatvorení trhov skončili lepšie než očakávania, no výsledky európskych firiem ako BBVA, SAP a Heineken neboli príliš oslnivé. Táto divergencia sa prejavuje poklesom európskych akcií, ktorý sťahuje aj US indexové futures do strát 0,3-0,5%. Tento pokles by ale US obchodníci mohli využiť na nové nákupy, ak výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby neskončí horšie než konsenzus (výsledok by totiž mohol značne ovplyvniť konsenzus pre piatkové HDP) a zároveň cena ropy príliš neprepadne po výsledkoch ropných zásob podľa DOE. Zároveň, lepšie výsledky US korporácii ako Comcast, ConocoPhillips, General Dynamics, Office Depot a Procter & Gamble by mohli tiež pomôcť nálade. Vzhľadom na blízkosť supportu 1175 bodov máme pre dnešný deň skôr býčí výhľad.
Technická situácia
Futures na akciový index SP500 ESZ0 ostávajú na 4-hodinovom grafe nad silnou rastovou líniou ťahanou z miním zo začiatku septembra, čo podporuje býčí výhľad. Prípadný pokles k tejto línii (1169) by bol zaujímavou príležitosťou na nákup... Nezabúdajme, že trend ostáva rastový a v súlade s trendom sú stále len dlhé pozície. Na krátke pozície dáva trh niekoľko signálov, ktoré hovoria o prekúpenosti akcií, no prioritná je cena a tu vidíme stále vyššie minimá a vyššie maximá. Bez problémov sa ale môže stať, že trh dnes prepadne napríklad k supportu 1165 bodov, no US obchodníci akcie vytiahnu vyššie.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |