Čakanie na Godota
Podobne ako v Beckettovej dráme „Čakanie na Godota“ sa finančné trhy dostali do bludného kruhu, kde čakajú na niekoho kto im pomôže. A tým nemôže byť nikto iný podľa ich očakávaní ako americká centrálna banka - FED. Život sa pomaličky zastavuje na finančných trhoch a tlkot srdca finančného centra sa pripravuje na jediné dáta budúcu stredu o 20:15 CET. Všetci upierajú oči k magickému dátumu 3.novembra totiž zasadá FOMC (Výbor pre operácie na voľnom trhu vo FEDe), ktorý by mal rozhodovať o prípadnom druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup finančných aktív z trhu.
Stroje bez života
Ešte pred mesiacom po septembrovom zasadnutí FOMC trhy nevedeli čo majú skôr robiť od „radosti“ a komentáre predstaviteľov FEDu o ochote pomôcť ekonomike za každú cenu v prípade potreby sa interpretovali ako jasný signál na druhé kolo „tlačenia peňazí“. Nastala fáza nákupu finančných aktív v podobe rastu cien reálnych aktív (zlato, akcie) a výpredaja USD pod hrozbou jeho znehodnotenia. Veľké finančné domy a analytické tímy sa predbiehali v odhadoch objemu druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu. Eufória bola nezastaviteľná a odhady smerovali vysoko nad 1 bil. USD, teda sumu, ktorá by položila na kolená USD. Áno, trhy stratili reálny úsudok sú to iba „stroje bez života“ fungujúce na zelenej likvidite (USD), čím viac tým lepšie.
Abstinenčné príznaky
Po pár týždňoch nasávania opojného „zeleného ópia“ prichádzajú abstinenčné príznaky. Predstavitelia FEDu sú veľmi opatrní v naznačovaní potenciálu pre objem nákupu aktív z trhu. Vo FEDe to výrazne vrie a proti táboru pod vedením prezidenta B.Bernankeho stojí relatívne silná opozícia odmietajúca „kolaps USD“ cez jeho tlačenie „bez hraníc“. Negatívne komentáre na stranu USA, FEDu a jeho politiky USD prichádzajú nielen z čínskej ekonomiky, ale dokonca i od starého vereného spojenca Európy (nemecké pochybnosti o menovej politike FEDu). Výsledkom je výrazne ochladenie prvotného ošiaľu finančných trhov, ktoré dnes budú vďační i za objem 0,5 bil. USD. Tvrdé abstinenčné príznaky a snaha dostať sa k zeleným papierikom od FEDu dnes dokonca naznačuje, že i objem ako pri prvom kvantitatívnom uvoľňovaní (teda 0,3 bil. USD) by nemusel byť až takým sklamaním.
Zelené šialenstvo
FED určite poskytne pravidelnú dávku „zeleného šialenstva“ finančným trhom, inak by šiel sám proti sebe (navŕšili by sa mu výnosy na amerických dlhopisoch čo má priamy dosah na vývoj úrokových sadzieb v US ekonomike). Nebude to však zelená záplava iba nutnosť, ako to naznačujú posledné komentáre predstaviteľov FEDu „trhy to veľmi prehnali v započítavaní kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany FEDu“. FED tak stratil popularitu na finančných trhoch v priebehu posledných dní a z „milovaného FEDu“ sa stal triedny nepriateľ číslo jedna. Aktuálne to všetko smeruje k jednému číslu a to bude vylosované 3.novembra o 20:15 CET.
Minulosť nikdy neklame
V podstate je to úplne jedno ako to dopadne, vždy treba mať na pamäti slová amerického prezidenta Nixona, ktorý v roku 1971 zrušil zlatý štandard a naviazanosť USD na zlato. Jeho komentár bol stručný ale bolestivý „USD je naša mena , ale Váš problém“. A práve tieto až príliš realistické slová majú svoje opodstatnenie i dnes. Svet od roku 1944 zaplavili USD (geniálny ťah od USA postaviť globálny menový systém na svojej mene), každý ich chcel mať a potreboval ich pre svoju existenciu. Po 60-tich rokoch závislosti na zelenej bankovke si nikto nevie predstaviť svet bez nej, a to je najväčšia výhoda FEDu („USD je mena USA, ale problémy robí mimo USA). Ťažko je zrušiť 2/3 svetového bohatstva (USD tvorí 2/3 devízových svetových rezerv), a preto sú všetci ochotní trpieť toto „zelené otroctvo“.
Dnešný pohľad
Dnešný vývoj na amerických akciových trhoch napriek ziskom USD (negatívne pre akciové trhy) podporili stabilnejšie dáta z americkej ekonomiky (spotrebiteľská dôvera a index cien domov). NA trhoch je však cítiť nervozita pred budúcou stredou, ktorú otestujú i piatkové dáta HDP z US ekonomiky za 3Q. Dnešné zatvorenie trhu (DJIA 0,05%, SP 0,00%, Nasdaq 0,26%).
Vývoj sektorov indexu S&P
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |