G20 neprinieslo žiadnu revolúciu ani prevratnú dohodu a z nej vyplývajúce záväzky. Len všeobecné bezzubé slová o zastavení menovej vojny (realita však môže byť úplne iná ako komuniké). Tento „chýbajúci chrup“ bol trhmi vnímaný ako sýtozelená farba pre ďalšie možné tlačenie peňazí zo strany FEDu. Očakávanie bezprekážkového prílevu likvidity tak spôsobovalo naprieč trhom obrovskú eufóriu, ktorá prinútila akciové trhy otvárať vo vysokých ziskoch. Ultra býčí sentiment však dlho nevydržal, no jeho dozvuky stačili na to aby US akciové trhy zatvárali v pondelok ešte v ziskoch. Celkovo tak: Dow Jones + 0,28%, SP 500 + 0,22%, Nasdaq Composite + 46%.
Strácajúca sa aura
Postupne sa však aura G20 „dohody“, ktorá vlastne nič nerieši a dohodou de facto ani nie je začala strácať. Prvoplánové „post G20“ názory na QE 2,0 zo strany FEDu sa začali meniť na menej istý ako „na betón tlačenie“ výhľad. Najmä po posledných protichodných vyhláseniach hlasujúcich aj nehlasujúcich členov FOMC. Konštruktívna nálada tak začala „mäknúť“ a nedokázali ju pozdvihnúť ani lepšie dáta z US realitného trhu (veď prečo aj pri perverznom správaní trhov lepšie dáta znamenajú pokles pravdepodobnosti QE a teda smútok). Obnova sily dolára rovnako neprispela na pohode burziánov.
Zemetrasenie a defláčno-inflačné variácie
Reziduálne negatívny vplyv na US akciové trhy malo aj silné zemetrasenie v Indonézii s magnitúdou 7,6 stupňa Richterovej stupnice. Antioptimisticky pôsobili aj rastúce obavy z nízkej US inflácie, ktoré sa pretavili do, prvý krát v histórii negatívneho ( áno záporného!), výnosu na US dlhopisoch chránených pred infláciou tzv. TIPS bondoch so splatnosťou 4,5 roka vo výške -0,55%. Vidíme tu tak strach a paralelné obavy trhu z inflácie a deflácie, kostlivcov v skriniach bánk so škandálmi ohľadom vyvlastnenia nehnuteľností (čo môže byť ešte obrovský problém ako dnes naznačil FDIC) a návaloch optimizmu (Goldman Sachs zvýšil rating Citibank). Výsledkom nemôže byť nič iné len rast neistoty a turbulencií. Teda nemôžeme očakávať nič iné, ako „zbalenie si svojich šesť slivách a útek do bezpečia.“ Avšak pozor, trh je tehotný (očakáva, že sa mu čoskoro "narodí likvidita", ktorej otcom bude tlačiarenský boss Bernanke). A ako je známe tehotným sa často menia nálady a chute. Turbulencie a volatilita tak budú na dennom menu. Dnes v závere obrátky máme smútok, zajtra môžeme mať znova pol dňa „náladičky“ a pod dňa „plaču.“ Nebuďme tým tak zaskočený.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |