Akciové trhy zažili ďalší úspešný týždeň, keď na finančných trhoch pokračujú špekulácie ohľadom ďalšieho uvoľňovania monetárnej politiky zo strany FEDu, ktoré v priebehu týždňa ešte viac podporili negatívne komentáre FEDu na americkú ekonomiku v rámci béžovej knihy. Širší americký index S&P 500 si v uplynulom týždni pripísal 0,64 %, britský FTSE 100 0,67 % a paneurópsky EuroStoxx 50 dokonca 1,13 %.
Tieto očakávania dokonca dokázali zatieniť nečakané zvýšenie úrokových sadzieb v Číne, ktorým People's Bank of China tak vyslala ďalší signál, že jej rýchlo rastúca cenová hladina v prehrievajúcej sa čínskej ekonomike nevyhovuje a ďalšiu zbraň ktorú voči nej vytiahla je zdraženie úverov. Snaha čínskej centrálnej banky tlmiť domáci dopyt však pre globálnu ekonomiku nie je príliš dobrou správou, keďže sa v posledných rokoch vypracovala na kľúčového importéra komodít.
Na akciových trhoch to zasiahlo najmä akcie ťažobných a spracovateľských spoločností, ktoré by v prípade nižšieho čínskeho dopytu utrpeli či už priamo v podobe nižšieho objemu predaja, alebo nepriamo prostredníctvom nižších cien kovov. V Londýne, kde sa obchodujú akcie väčšiny popredných ťažobných spoločností, stratili v priebehu uplynulého týždňa najviac akcie Eurasian Natural Corporation (-3,8 %) a Kazakhmys (-3,7 %), ktoré majú najväčšiu expozíciu voči čínskemu trhu. Ohľadom vývoja v sektore sme skôr skeptickí, keďže očakávame ďalšie uťahovanie monetárnej politiky v Číne, a slabší rast dopytu po kovoch sa na akciách ťažobných spoločností skôr či neskôr prejaví.
S výnimkou nečakaného čínskeho zvýšenia úrokových sadzieb bol uplynulý týždeň na nové ekonomické udalosti chudobný, a tak vo veľkej miere hýbala akciovými trhmi aj pokračujúca výsledková sezóna. Darilo sa najmä bankovým akciám, ktoré sú v poslednej dobe mimoriadne volatilné a to v dôsledku škandálu s nedodržaním právnych predpisov pri zbaľovaní (sekuritizácii) a exekúcii hypoték, ktoré možno budú banky nútené s miliardovými stratami odkúpiť späť od investorov (v prípade zabaľovania) a dlžníkov (v prípade exekúcií).
Pomohli im však kvartálne výsledky, ktoré ukázali pokračujúci trend zlepšovania platbyschopnosti Američanov v súvislosti so stabilizáciou na trhu práce, v dôsledku ktorej si banky odkladajú menej na zlyhané úvery a rastie tak ich zisk. Na druhej strane však pokračuje aj trend poklesu tržieb, z ktorých ukrajuje v prípade reatilových divízií slabý záujem záujem privátnej sféry o úvery a v prípade investičných divízií vyššia volatilita na finančných trhoch. Na čele ziskov medzi univerzálnymi bankami boli akcie Wells Fargo (+10,7 %) a Citi (+4,1 %). Pri investičných bankách sa ukázali byť v poslednom kvartáli lepšie stratégie Goldman Sachs (+4,7 %) ako konkurenčnej Morgan Stanley (-2,0 %).
Výsledková sezóna zatiaľ prebieha úspešne, zo 131 reportujúcich spoločností v indexe S&P 500 vykázalo lepší než očakávaný zisk na akciu až 113 spoločností, a 87 lepšie než očakávané tržby. Vyslovene prudký rast však v uplynulom týždni zažil len americký internetový maloobchodník eBay (+9,3 %), ktorý okrem silných kvartálnych výsledkov zvýšil aj prognózy. Viacero spoločností taktiež vykázalo povzbudivé výsledky, napr. Xerox (+3,3 %), Nokia (+2,8 %), či Amazon.com (+2,7 %), vzhľadom na vysoké ceny akcií však ich týždňové zisky neboli nijako závratne vysoké.
Viac z našej týždňovej akciovej analýzy vrátane tabulek a grafov nájdete TU...
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |