Technologický sektor sa v piatok postaral o ďalšie zisky akciového trhu. Internetový predajca Amazon.com (+2,52%) ako aj prevádzkovateľ čínskeho vyhľadávača Baidu.com (+4,68%) totiž zverejnili silné výsledky a tie pomohli celému sektoru . Najsilnejší ale bol energetický sektor, kedy ropa posilnila o 1,4%.Piatkový akciový kokteil: Dow Jones -0,13%, SP500 +0,24%, Nasdaq Composute +0,80%.
Výsledková sezóna zatiaľ pokračuje výborne
Za posledné tri týždne zverejnilo kvartálne výsledky už približne 30% komponentov indexu SP500. Z nich približne 83% spoločností prekonalo konsenzus zisku na akciu, no pri príjmoch to bola len približne polovica. Pri pohľade na vyhliadky zisku sme nevideli až také prekvapenie. Väčšina spoločností dáva vyhliadky zisku v súlade s očakávaniami, no majú sklon skôr k vyšším vyhliadkam. Pomer P/E sledujúci budúce zisky tak dosahuje 12,8 miesto 14,8 na začiatku roka. Od začiatku rok ale akcie vzrástli len 6,1%, kdežto pomer P/E poklesol o 15%. Podľa tohto parametra sú tak akcie lacnejšie, no nezabúdajme, že analytici sú všeobecne býčí a mohli by sme vidieť aj nepríjemné prekvapenia.
G-20: Stop konkurenčným devalváciám s dvoma výnimkami
Cez víkend sa v Južnej Kórei uskutočnilo zasadnutie ministrov financií krajín G-20. Na ňom sa politici dohodli, že sa nebudú púšťať do konkurenčných devalvácií svojich mien s cieľom získať odbyt pre svoje tovary. Komuniké je ale jedna vec a realita iná. Japonský minister financií povedal, že: „Dlhotrvajúce posilňovanie jenu nie je dobré pre japonskú ekonomiku. Náš postoj, že budeme konať vhodne a odvážne (proti silnému jenu), sa nemení.“ Priamo na zasadnutí G-20 tak padlo hneď jedno vyjadrenie, ktoré celé G-20 stavia do úrovne lacného divadla. Divadlo na trhoch hrá aj FED a prekukol ho nemecký ekonomický minister Bruederle, ktorý povedal: „Je nesprávna cesta riešiť problémy pridávaním likvidity na finančné trhy... je to nepriama manipulácia devízového kurzu.“ Takže na G-20 sa politici dohodli, že budú bojovať voči devalváciám, no Japonsko sa intervencií vzdať nemieni, BoE a FED sa chystajú na ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Preto asi nikto veľmi neriešil manipuláciu juanu Čínou. Všetci vedeli, že Čína by určite povedala, že nie je jediným manipulantom meny.
Čínske akcie so silným ziskom
Silný jen japonským exportérom naďalej nevadí a septembrová bilancia tovarov a služieb skončila s výrazne vyšším než očakávaným prebytkom. Akciový trh ale tento optimizmus dnes nenasledoval a index Nikkei 225 dnes skončil v strate 0,27%. Jen totiž oproti doláru pokračuje v ďalšom posilňovaní. Celkovo ale bola nálada na akciovom trhu dobrá, kedy akcie reagovali na nárast akcií v US počas piatku ako aj na spoločné vyhlásenie krajín G-20, že sa budú snažiť zabrániť konkurenčným devalváciám. Zároveň správa, že o austrálsku burzu ASX (+19%) má záujem singapurská burza potlačila finančný sektor vyššie. Austrálsky S&P/ASX 200 dnes vzrástol o 1,33%, čínsky Shanghai Composite dokonca pridal až 2,57%. Prioritne dnes akcie tlačí vyššie ťažobný sektor, kedy je podľa oficiálnych vyjadrení dopyt po oceli stále vysoký.
Základné materiály v kurze aj v Európe
Nárast akcií počas ázijskej seansy sa dnes preniesol aj na európske trhy a o 10:30 rastie britský footsie o 0,81%, nemecký DAX je v zisku 0,77% a francúzsky CAC je v pluse 0,60%. Najsilnejším je dnes prioritne segment základných materiálov vďaka vyšším cenám komodít, kedy na zasadnutí G-20 neprišla žiadna jednoznačná podpora pre dolár. V zisku sú všetky segmenty paneurópskeho indexu Europe Stoxx 600.
Výhľad na dnes
Býci majú naďalej na akciovom trhu prevahu a dnes dominujú prioritne vďaka slabému doláru, nárastu cien komodít a víkendovému zasadnutiu G-20, na ktorom sa krajiny dohodli, že nebudú využívať konkurenčné devalvácie ako ekonomický stimul. Takáto rely je ale pomerne riziková a preto počkáme na vykryštalizovanie situácie pred vstupom na trh. Obchodníci na Wall Street by totiž mohli mať iný názor než ázijský región. Pokles k supportu 1067/65 bodov by sme ale využili na vstup do dlhých pozícii. Korporátny kalendár dnes neponúka žiadne dôležité výsledky, makrokalendár ponúka len výsledok predajov existujúcich domov za september. Tento výsledok by mohol mať silnejší dopad na trh. Pripomíname, že celkový výhľad na akciovom trhu ostáva naďalej býčí.
Technická situácia
Golden cross, teda zlaté prekríženie, sa považuje za jeden z najsilnejších býčích signálov na akciovom trhu. Tento signál bol vyslaný v piatok, kedy bol 200-dňový kĺzavý priemer preťatý zdola nahor 50-dňovým kĺzavým priemerom. Naposledy sme podobné prekríženie videli v júni 2009, po ktorom nasledoval nárast akciového trhu o 23%. Z technického hľadiska ostáva výhľad naďalej býčí, nakoľko ostávame v silnom rastovom kanáli.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |