Akciové trhy začali dnes obchodovanie vo veľmi optimistickej nálade, kedy sa trhy prioritne pozerali na silné zisky európskych ako aj US spoločností, no posilnenie zelenej bankovky zobralo akciovým trhom veľmi rýchlo optimizmus a v závere seansy akcie len s odretými ušami ukončili obchodovanie v zisku. Pokles cien komodít a neutíchajúce obavy o problémy Bank of America (-3,32%) sú totiž naďalej príťažou pre akcie. Štvrtkový akciový kokteil: Dow Jones +0,35%, SP500 +0,18%, Nasdaq Composite +0,09%.
Výsledková sezóna naďalej výborná
Výsledková sezóna za 3Q zatiaľ pokračuje podľa očakávaní a väčšina firiem prekonáva konsenzy pre zisk na akciu. Z európskych spoločností dnes zverejnili lepšie výsledky spoločnosti Nokia (+6,28%), Fiat (+4,44%) a Danone (+4,79). Z US spoločností to bola banka SunTrust Banks (+4,48%) a poisťovňa Travelers (+0,62%), internetová aukčná spoločnosť eBay (+5,98%), výrobca ťažkých strojov Caterpillar (-1,24%), prepravná spoločnosť UPS (-0,09%) a prevádzkovateľ sietí rýchleho občerstvenia McDonald's (+1,33%). Slabšie výsledky včera po zatvorení trhu zverejnila firma Netflix, ktorá sa venuje požičiavaniu filmov cez internet, no jej akcie leteli nahor o 12,7% po zvýšení počtu zákazníkov.
Fannie Mae a Freddie Mac „vyžierajú“ daňových poplatníkov
Podľa najnovších oficiálnych odhadov US federálneho regulátora by záchrana spoločností Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré slúžili ako vládou garantované spoločnosti na trhu s nehnuteľnosťami, mohla stáť US daňových poplatníkov do konca roku 2013 v najhoršom prípade 363 mld. USD, v lepšom prípade „len“ 221 mld. USD. Zatiaľ tieto spoločnosti dostali od vlády záchranné balíky v objeme celkom 148 mld. USD. Náklady na rekapitalizáciu Fannie Mae a Freddie Mac budú teda naozaj obrovské a dokumentujú problematický stav US finančného a realitného sektora.
Falošná obnova zakrýva insolventnosť bánk
Komentátor akciového trhu John Hussman veľmi zaujímavo komentoval posledný vývoj US ekonomiky a finančných trhov. V prvom rade upozorňuje na to, že obnova US ekonomiky bola falošná. Prečo falošná? Pretože podkladové systémové problémy sa len zabalili do papierových mechanizmov určených na rekapitalizáciu finančného sektora, zatiaľ čo monetárne a fiškálne stimuly sú určené na obnovu predtým, než sa zistí, že banky sú insolventné a vznikne nový problém. Po skončení fiškálnych stimulov by preto mohla ekonomika veľmi ľahko skĺznuť do novej depresie. A práve preto sa bude naďalej pokračovať s monetárnymi stimulmi, aby rastúce akciové trhy zatlačili tento problém do úzadia. Ak by totiž banky prevzali všetky svoje problémové aktíva na svoju bilanciu zistilo by sa, že sú insolventné. Na oddialenie problému prišli regulátori s pozastavením mark-to-market účtovníctva. Banky ale "okato" nemohli zrazu generovať obrovské zisky a tak prišiel program TARP, ktorý na chvíľu vytvoril ilúziu dobrej kapitalizovanosti. Banky postupne miesto odpisov (writedowns) prišli so zhodnocovaním (writeups). Je zaujímavé, že banky pokračujú v rozpúšťaní rezerv na krytie strát z úverov a to aj napriek tomu, že delikvencia na hypotékach je na rekordných maximách a prepady hypoték rastú. Ako poznamenala analytička Meredith Whitney, "obnova" US finančného sektora mala dve fázy: masívne pozitívne prehodnocovanie aktív na bilanciách nasledované obrovskou redukciu rezerv na krytie strát. Táto aktivita prudko zvýšila zisky indexu SP500, no nezabúdajme, že už nebude pokračovať. Následne by sa mohol do popredia opäť dostať problémy realitného ako aj bankového sektora.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |