Riziko narastá
Dnešok opätovne priniesol na finančné trhy výrazný nárast volatility a neočakávané obraty. Dôvodom boli dva kľúčové faktory:
1. Rozhodnutie PBOC (People Bank of China) navŕšiť základné úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Kľúčová jednoročná refinančná sadzba sa tak zvýšila na úroveň 5,56% a depozitná 1-ročná na úroveň 2,5%. Ide o prvé navŕšenie sadzieb PBOC od decembra 2008, ktoré nasleduje po niekoľkonásobnom navŕšení sadzieb PBOC na povinných minimálnych rezervách komerčných bánk. CNY (čínsky juan) zareagoval posilňovaním o 3% na NDF (forward bez dodávky), čo vytvára predpoklady neskoršieho tlaku na ďalšie uvoľnenie fluktuačného pásma USDCNY. Sprísnenie menovej politiky PBOC prišlo neočakávane pred štvrtkovými kľúčovými dátami z čínskej ekonomiky (ekonomický rast za 3Q a inflačné dáta). Na druhej strane čínska strana začína robiť mierne ústupky voči USA tesne pred kľúčovým novembrovým zasadnutím FOMC (3.novembra). Čínska ekonomika je najväčším veriteľom USA a zároveň takmer 2/3 z jej 2,3 bil. USD devízových rezerv sú denominované v USD. Pokračujúci negatívny tlak na USD tak vníma čínska strana veľmi citlivo. Preto jej naznačenie ochladzovania menovej politiky PBOC vytvára obavy o obnovu globálnej ekonomiky, ktorej je čínska ekonomika aktuálnym lídrom. Pri súčasných nastavených pravidlách finančného trhu takýto krok čínskej strany prináša nárast rizikovej averzie a cez pokles cien komodít (obavy z chladenia čínskeho apetítu po komoditách), akciových trhov podporuje reverzný tok do financujúcich mien pri operáciách s likviditou (USDj, CHF). PBOC tak dnes naštartovala silný odraz USD, ktorý chráni jej záujmy.
2. Druhým kľúčovým faktorom dnešného dňa boli komentáre členov FOMC (Výbor pre menové operácie vo FEDe). Už piatkové vystúpenie prezidenta FED B. Bernankeho výrazne zmrazilo finančné trhy, ktoré takmer so 100%-nou pravdepodobnosťou započítavali novembrové „enormné“ dodávanie USD likvidity zo strany FEDu. Práve tento faktor stál posledné týždne za silným rastom komodít, akcií a oslabovania USD. Bernanke však výrazne chladil trhový apetít po lacných USD a naznačil skôr neutrálny postoj FEDu „podporu ekonomiky za určitých podmienok“. Dnes sa však roztrhlo vrece s komentármi členov FOMC (budúci týždeň už bude platiť týždňové moratórium pred zasadnutím FOMC a nemôžu poskytovať komentáre). Najvýraznejší dopad na finančný trh mal komentáre dallaského prezidenta Fishera, ktorý doslovne naznačil „že konečné rozhodnutie o druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky nemusí padnúť na novembrovom zasadnutí FOMC“. Finančné trhy zasiahol po PBOC v priebehu niekoľkých hodín druhý šok (USD prudko posilňuje a komodity sú vypredávané). Fisher síce nepatrí medzi voliacich členov FOMC v roku 2010, ale ako jediný nemal problém, vyniesť „špinu“ z kuchyne FEDu na stôl. Vo FEDe je „výrazný rozpor vo výhľade druhého kola zavedenia nákupu aktív z trhu na bilanciu FEDu“ a „ FED nikdy nedal prísľub, že bude dodávať lacnú USD likviditu na požiadanie finančných trhov“.
Neistota narastá
Finančné trhy začínajú byť zmetené a hľadajú vyriešenie rébusu posledných dní. „Jasná vec“ v podobe dodávania nadmernej likvidity USD od FEDu začína mať silné trhliny. Ide o dohodu medzi USA a Čínou, kedy čínska strana urobí ústupky vo svojej menovej politike nasmerovanej na CNY a americká strana bude dohľadať na stabilnú úroveň USD. Išlo by o dokonalý podvod na finančnom trhu, kedy dve najsilnejšie ekonomiky si prispôsobujú finančné pravidlá pre seba podľa svojich vlastných záujmov. Alebo je to náznak otvorenej „menovej vojny“ medzi oboma stranami, kde FED nenechá nič dlžný svojim predchádzajúcim vyhláseniam a destabilizuje trh 3.novembra obrovskou masou lacných USD. Do 3.novembra sa tak môžeme tešiť na pokračujúce „rodeo finančných trhov“ prameniace z rastúcej neistoty, ktorá však obľubuje zelenú farbu. Bernanke však má na novembrovom zasadnutí FOMC jednu z posledných možností presadiť obrovský objem pre nákup aktív z trhu FEDom, v roku 2011 sa zloženie FOMC mierne zmení a odporcov bude vo FEDE proti menovej politike súčasného prezidenta viac.
Menová vojna
Súčasný stav v globálnej ekonomike dnes večer najlepšie komentoval guvernér Bank of England (M. King). Jeho slová potvrdzujú otvorenú menovú vojnu „ menová politika je silnou ekonomickou zbraňou v súčasnej dobe“... „ nastáva otvorený súboj medzi ekonomikami s obchodným prebytkom (Čína) a schodkom (USA)“... „ posledné zasadnutia G-7 naznačujú, že spoločná spolupráca prestáva existovať“. Jednoducho povedané, každý hrá aktuálne na seba, čoho výsledkom je globálne nestabilita a rast rizika na finančných trhoch spojené s vysokou volatilitou finančných aktív.
Dnešný trh
Americké akciové trhy dnes neodolali negatívnemu prílevu z komentárov členov FEDu a zároveň i „schladzovania“ menovej politiky PBOC. Hlavne hrozba prípadného nedodávania UD likvidity na novembrovom zasadnutí FOMC mala destabilizujúci vplyv (DJIA -1,48%, SP -1,59%, Nasdaq -1,76%). Akcie tak neocenili ani pozitívnejšie dáta finančných gigantov Goldman Sachs a Bank of America.
Graf vývoja sektorov indexu SP
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |