Racionálne iracionálno
Počas noci sme na trhoch videli "vysokoobrátkový" optimizmus, ktorým sa Ázia nakazila z US seansy v dôsledku lepšieho ako očakávaného začiatku US výsledkovej sezóny (včera zastúpený JP Morgan). Okrem toho na trhu je stále prítomný duch prísľubu kvantitatívneho uvoľňovania FEDu, čo tak pochopiteľne tlačí akciové trhy do nebies. Najmä v Ázii pretože investori očakávajú, že táto oblasť by mala rásť ekonomicky rýchlejšie ako zvyšok sveta anovo vytlačené doláre nájdu svoj domov najmä tu. Benchmark regiónu MSCI Asia Pacific sa tak dostal na najvyššiu úroveň od júla 2008. Japonským akciovým trhom pomerne prekvapujúco nevadil ani stále silnejúci jen a pripísali si zisk 1,91% (Nikkei 225), hongkongský Hang Seng +1,70%, čínsky Shanghai +0,65% (ekonomika stále prekvapivo robustne rastie a dopyt je silný, čo ukázalo aj vysoké číslo spotrebiteľskej dôvery), austrálsky ASX profituje s rastu komodít a získava 1,71%. Burziáni jednoducho akékoľvek riziká ignorujú, alebo minimálne podceňujú. A pozerajú sa ako zhypnotizovaní na očakávania dažďa novej pre finančné aktíva čisto inflačnej likvidity. Ich rast v tomto ponímaní tak nie je prekvapivý a ani nelogický.
Európske otvorenie
Žiadnu zmenu tejto optimistickej konštruktívnej „tlačiarenskej“ nálady nevidieť ani v úvode európske seansy. Akcie sa vo vidine lepšej výsledkovej sezóny a očakávania dodávok likvidity na trhy zdajú pochopiteľne neuveriteľne lacné a preto sú nakupované. A to bez ohľadu na riziká, ktorým čelí svetová ekonomika. Opäť raz platí mantra prílivu: Podobne ako príliv na mori zdvíha všetky lode v prístave bez ohľadu na to, či je to luxusná jachta, alebo skromný rybársky čln tesne pred rozpadnutím, tak aj príliv likvidity zdvíha ceny všetkého (teda rastú ceny dlhopisov aj akcií, ktoré boli predtým negatívne korelované). Za túto obrodu možno ďakovať tlačiarenskému mágovi Benovi Bernankemu.
„Hrubozrnne“ podceňované riziko
Kto chce na takomto trhu zarábať, musí nakupovať bez ohľadu na ostatné fundamenty. Je potrebné si všímať iba likviditu a jej očakávané navršovanie. Je potrebné "hrubozrnne" podceňovať riziko (veď máme tu Bernankeho „tlačiarenskú“ put opciu v prípade nejakých nečakaných katastrof zhoršenia ekonomickej situácie) a takmer bezhlavo sa vrhať do longov. Hoci to nie je zo širšieho makropohľadu racionálne, tento setup na trhu vytvoril práve FED. Spôsobil na celom trhu chaos, kde sa k poprediu dostávajú možno trocha (alebo totálne?) iracionálne, ale z pohľadu tlačenia peňazí silne racionálne myšlienky nakupovať a nakupovať. Technika je rastová, takže long má dobrú šancu na úspech. Konštruktivizmus podmienený očakávaným rastom likvidity vyhladzuje vrásky pochybností lepšie ako akýkoľvek drahý kozmetický prípravok. Rast má hlboko zelenú farbu a zatiaľ nevidno na trhu nič, čo by ho dokázalo naštrbiť. Z pohľade rezistencií na SP 500 futures s exspiráciou v decembri veľa odporu nevidíme až po úroveň aprílových maxím 1208/1210 bodov. Diaľnica pre býkov je tak otvorená až k týmto levelom. Jedine veľmi slabé čísla z US trhu práce (14:30), alebo nečakane zlé čísla US obchodnej bilancie v rovnakom čase by mohli zahatať rast. A odomknuť cestu pre pullback k 1173 bodov (nočné minimá) s výhľadom k maximám z predchádzajúceho týždňa na 1165 bodom.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |