FED nesklamal
Finančné trhy dne celý deň dýchali rovnakým tempom a čas sa zastavil o 20:00 CET, kedy americká centrálna banka FED zverejnila zápisnicu zo svojho septembrového zasadnutia FOMC (Výbor pre operácie na voľnom trhu). Všetci čakali odpoveď na otázku posledných dní „bude kvantitatívne uvoľňovanie schválené už na novembrovom zasadnutí FEDu“. FED trhy nesklamal a komentárom „nové opatrenia na podporu ekonomiky budú zavedené čoskoro“ jasne potvrdil svoj záujem uviesť nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania cez nákup USD finančných aktív z trhu už na novembrovom zasadnutí. Ako krytie si našiel nové riziká v spomalení americkej ekonomiky a hrozbu nárastu nezamestnanosti.
Koľko?
Aktuálnou otázkou do novembrového zasadnutia FEDu (3.novembra) tak ostáva iba objem, s ktorým FED príde na zimné finančné trhy. Výhľad lacnej USD likvidity sa opäť postaral o odraz amerických akciových titulov (DJIA 0,09% , SP 0,38%, Nasdaq 0,65%). FED tak vstupuje do začarovaného kruhu, z ktorého nemusí byť únikom. Najlepšie to dokumentoval najsilnejší odporca k súčasnej menovej politike vo FEDe – prezident kansaského FEDu Hoenig „ FED dáva nekonečný prísľub, z ktorého sa už nemusí vyvliecť“.
Rozbroje vo FEDe
Práve kansaský prezident lokálneho FEDu varuje pred politikou nalievania USD do obehu a nákupu finančných aktív z trhu a politikou dlhodobo nízkych úrokových sadzieb považuje za „začiatok konca“. Naznačil, že členovia FEDu sa boja deflácii viac ako smrti a preto sú ochotní ísť až za hranice racionality. Aktuálne rozloženie vo FEDe však naznačuje, že jastrabí tábor (podporuje sprísnenie menovej politiky vo FEDe) v hlasujúcej časti FOMC je výrazne v menšine (Hoenig, Warsch). Na druhej strane holubičí tábor (podporujúci uvoľnenie menovej politiky a teda i nákup aktív z trhu) má výraznú prevahu (Yellen, Rosengren, Dudley, Bullard). Nerozhodný zvyšok tímu (Tarullo, Duke, Pionalto, Raskin) zatiaľ vždy podržal stranu „holubom“. Otázka najbližších dní teda znie, koľko z nerozhodných členov FOMC si udrží chladnú hlavu a nepodľahne masívnemu objemu tlačenia USD do ekonomiky, aby mierne spomalil cestu FEDu a tým i US ekonomiky „do pekla“ lacných USD a bezcenných aktív. Príklad japonskej ekonomiky, ktorá už desaťročie bojuje s týmto začarovaným kruhom nech je mementom centrálnej banke rozhodujúcej o dvoch tretinách svetových devízových rezerv. Ako však Hoenig naznačil FED je zahľadený do seba a ako reagujú finančné trhy mimo USA menotvorcov US ekonomiky vôbec netrápi. Samoľúbosť je hriešna a daň za ňu môže byť tvrdá.
ECB nemeckým pochodom
Úplne odlišné vetry prichádzajú zo starého kontinentu. Prezident nemeckej Bundesbanky Weber a člen ECB, ktorý je považovaný za TOP favorita na miesto nového prezidenta ECB (volí sa budúci rok) potvrdil potenciál sprísnenia menovej politiky ECB. ECB by mohla pristúpiť podľa neho k zvýšeniu sadzieb už pred prípadným sťahovaním jednotných prvokov na podporu európskej ekonomiky. ECB postupne opustí od nákupu EURo vládnych dlhopisov a bude ponúkať EURo likviditu na medzibankový trh za štandardných podmienok (nie za fixnú sadzbu). Nemecký „marš“ tak velí do útoku s podporou EURa, pričom si neodpustil uštipačnú podmienku na adresu FEDu. Menová politika by nemala príliš citlivo reagovať na pohyb miery nezamestnanosti, pretože menová politika nedokáže generovať sama o sebe pracovné miesta. ECB tak ide do boja s FEDom a naznačuje, že silné EURo nepovažuje za problém konkurencieschopnosti, ale skôr za svoju výhodu pre efektívnejšiu výrobu a alokáciu kapitálu (silná nemecká DEM nerobila nemeckej ekonomike nikdy výraznejšie problémy).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |