Výsledková sezóna sa pomaly rozbieha a Wall Street čakajú zajtra (13:00) kvartálne výsledky hospodárenia prvej veľkej banky – JPMorgan Chase. Tie poskytnú viac svetla do toho, aký kvartál zažil pri spomaľovaní globálnej ekonomiky bankový sektor, ktorého výsledky sú najviac volatilné a podstatne ťažšie predvídateľné ako pri iných sektoroch, keďže o väčšine ich obchodných transakcií majú prehľad len insideri.
Trhový konsenzus očakávaní zisku na akciu sa pohybuje na úrovni 88 centov a tržieb na úrovni 24,3 mld. USD. V treťom kvartáli predošlého roku dosiahla spoločnosť zisk na akciu na úrovni 82 centov a tržby na úrovni 26,6 mld. dolárov, v predošlom kvartáli to bolo 1,09 dolára na akciu, resp. 25,1 mld. USD. Je potrebné pripomenúť, že za posledných osem kvartálov dokázala spoločnosť zakaždým trhové očakávania prekonať.
Americkému bankovému sektoru v posledných kvartáloch výrazne pomohla stabilizácia na trhu práce, ktorá zlepšila vyhliadky pre zlyhané úvery. Banka si tak v uplynulom kvartáli odložila pre preceňovanie aktív najmenej od štvrtého kvartálu 2007, 3,3 mld. dolárov. V prvom kvartáli to bol vyše dvojnásobok, tento rozdiel sa tak pozitívne premietol do zisku spoločnosti.
Úspešný kvartál pre retailovú divíziu banky, ktorá sa stará o najväčšiu časť tržieb, vyše tretinu, sa očakáva aj v súčasnom kvartáli. Naznačuje to aj pokračujúci pokles pomeru omeškaných platieb z úverového portfólia spoločnosti, ktorý klesal každý mesiac v tomto roku a v septembri sa podľa agentúry Reuters pohybovali na úrovni 3,89 %. Na druhej strane však v septembri poskočili odpisy z nedobytných úverov na krediných kartách na 8,18 %, stále sú však hlboko pod tohtoročným januárovým maximom 10,91 %.
Pozornosť sa však bude sústrediť najmä na investičnú divíziu, ktorá je od začiatku hypotekárnej krízy pri slabšom výkone retailu hlavným ťahúňom ziskov banky. Tržby zo sprostredkovania obchodov s akciami a dlhopismi pravdepodobne pri nízkej likvidite v letných mesiacoch utrpeli. Pri neistom letnom vývoji na finančných troch nie je možné očakávať ani silný kvartál pre upisovanie nových emisií akcií a rizikovejších dlhopisov, ktoré pravdepodobne spoločnosti, ktoré si kapitál nemuseli nevyhnutne zaobstarať, odložili na priaznivejší sentiment, kedy si kapitál môžu zaobstarať za výhodnejších podmienok. Naopak podporiť výsledky investičnej divízie by mohli tržby zo sprostredkovania fúzií a akvizícií, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece.
Najväčšia pozornosť sa v rámci výsledkov investičnej divízie bude sústrediť na jej hlavného ťahúňa – „fixed income trading“, ktorý zahŕňa provízie zo sprostredkovania obchodov a obchody na vlastný účet s dlhopismi a derivátmi majúcimi fixný výnos. Vysoký dopyt najmä po dlhopisoch s vysokým ratingom naznačuje, že kvartál by mohol byť priaznivý. Samotné stratégie jednotlivých bánk, najmä čo sa týka derivátových transakcií, sú však pre verejnosť čiernou škatuľou a vedia o nich maximálne insideri.
Za najväčšie riziká čo sa týka výsledkov považujeme výšku rezervy pre prípadné budúce straty, ktorá bola v minulom kvartáli z popredných amerických bánk ďaleko najnižšia a v tomto kvartáli sa nemusí zopakovať a zároveň aj spomínaný vývoj vo „fixed income trading“ divízii. Pokiaľ tieto zložky nesklamú, kvartálne výsledky banky budú podľa nášho názoru pozitívne.
Viac z preview pred kvartálnymi výsledkami JPMorgan Chase vrátane grafov a tabuliek nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |