Ako prvá spoločnosť z blue-chip indexu Dow Jones reportoval kvartálne výsledky za tretí kvartál americký hlinikárenský gigant Alcoa. Ten so ziskom na akciu upraveným o mimoriadne položky na úrovni 9 centov (oč. 6) a tržbami na úrovni 5,3 mld. USD (oč. 5,0) dokázal prekvapiť a jeho akcie sa v elektronickom obchodovaní po zatvorení amerických trhov vybrali nahor.
Negatívny vplyv mali na kvartálne výsledky spoločnosti nižšie ceny hliníka v letných mesiacoch a oslabenie amerického dolára, ktoré spoločnosti zvýšili náklady v zahraničných prevádzkach. Kým totiž väčšinu ziskov realizuje spoločnosť v dolároch, lokálne náklady musí platiť v zahraničných menách. V prvom a druhom kvartáli tento faktor ziskom spoločnosti pomáhal, v treťom sa však situácia obrátila.
Tieto negatívne vplyvy však dokázala spoločnosť vykryť najvyššou produkciou hliníka a lisovaných produktov v tomto roku, čím vyhnala tržby spoločnosti na tohtoročné maximá. O vyšší dopyt sa pri spomaľovaní rastu americkej ekonomiky postarali najmä emerging markets, na čele s Čínou, Indiou a Brazíliou.
Optimisticky vyznel aj výhľad spoločnosti do budúcna, keď na rok 2011 zvýšila odhad globálneho rastu dopytu po hliníku z 12 % na 13 %. Ťahať by ho opäť mali najmä emerging markets. Tento odhad však podľa nášho názoru v sebe skrýva riziká. Hlavným odberateľom hliníka a hliníkových produktov sú totiž mimoriadne cyklické sektory výroby a stavebníctva. Stavebná aktivita je v popredných ekonomikách mimoriadne slabá, a výrazné spomalenie pravdepodobne čaká v súvislosti s tlmením úverovej expanzie aj Čínu. Výrobný sektor taktiež nemusí byť pri slabej konečnej spotrebe takým ťahúňom ako doteraz, kedy mu v nemalej miere pomáhalo obnovovanie zásob na skladoch výrobných a obchodných spoločností. Pokiaľ nebude spotrebiteľský dopyt rásť dostatočným tempom, skôr či neskôr sa to pretaví do nižšej aktivity vo výrobnej sfére.
Včera zverejňoval kvartálne výsledky aj ďalší americký gigant, výrobca nápojov PepsiCo (-3,0 %). Ten so ziskom na akciu na úrovni 1,22 USD (oč. 1,22) a tržbami na úrovni 15,5 mld. USD (oč. 15,4) naplnil očakávania, jeho výhľad do budúcna však až taký optimistický nebol. Spoločnosť revidovala svoju prognózu rastu tohtoročných ziskov z 12 % na 11 %. Navyše z tejto kalkulácie spoločnosť vyňala negatívne vplyvy slabšieho dolára, ktorý podobne ako v prípade Alcoa zvyšuje náklady spoločnosti v cudzích menách.
Momentálne je však výsledková sezóna na akciových trhoch na okraji záujmu. Všetka pozornosť sa sústredila na vládnu správu z amerického trhu práce, ktorá mohla naznačiť ďalšie smerovanie americkej ekonomiky a následné kroky FEDu. V septembri zaniklo napriek očakávaniu stagnácie v americkej ekonomike 95 tis. pracovných miest, pri bližšom pohľade však skutočnosť nie je až taká zlá, keďže súkromná sféra dokázala vytvoriť 64 tis. pracovných miest (oč. 75 tis.), viac dočasných pracovných pozícií súvisiacich so sčítaním ľudu ukončila vláda, to sa ale nedá považovať za trendovú záležitosť. Vyhliadky pre americkú ekonomiku a ani pre ďalšie kroky FEDu tak report z amerického trhu práce nezmenil a tak sa akciové indexy po úvodnej pozitívnej reakcii v očakávaní, že FED zasiahne, vrátili nadol.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |