Akciové trhy vo štvrtok poslúchali hlavne správanie zelenej bankovky. Jej zisky v úvode US obchodovania spôsobili, že hlavné indexy začínali seansu v zelených číslach, no silný pokles ropy a zlata, ktorý vyvolal silnejší dolár stiahli nižšie aj US akciové trhy. Najviac strácali segmenty telekomunikácii (-1,2%),energií (-0,4%) a základných materiálov (-0,9%), naopak najviac sa darilo segmentu spotrebiteľských statkov luxusnej spotreby, nakoľko porovnateľné tržby z US maloobchodného sektora skončili nad trhovým konsenzom. Pomerne slabá reakcia trhov na silný pokles komodít bola prejavom očakávaní zajtrajších výsledkov non-farm payrolls ako aj neistota pred výsledkami spoločnosti Alcoa, ktoré po zatvorení akciového trhu otvárali výsledkovú sezónu. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,17%, SP500 -0,16%, Nasdaq Composite +0,13%.
Výsledková sezóna začína
Hlinikárska spoločnosť Alcoa je prvou firmou z indexu Dow Jones, ktorá zverejňuje kvartálne výsledky za predchádzajúci kvartál, a preto tradične zahajuje výsledkovú sezónu. Často sa zvykne hovoriť, že výsledky spoločnosti dávajú predzvesť o tom, ako dopadne celá výsledková sezóna, no tento výrok nie je príliš pravdivý. Alcoa je totiž cyklická a veľmi zadlžená spoločnosť a preto by sme podľa jej výsledkov nemali charakterizovať akciový trh. Štruktúra US ekonomiky je tiež už iná a výrok už aktuálnu situáciu dobre neodzrkadľuje. Počas výsledkovej sezóny sa viac ako na aktuálne kvartálne zverejnenia bude trh pozerať na vyhliadky ziskov a príjmov na budúce obdobia.
Alcoa po zatvorení akciového trhu zverejnila príjmy ako aj zisky nad trhovým konsenzom, na čo reagovali akcie spoločnosti v after hours obchodovaní nárastom o 2,79%.
Menová vojna
Stále viac a viac sa na finančných trhoch ako aj v ekonomických kruhoch začína hovoriť o rodiacej sa menovej vojne, kedy ekonomiky preferujú konkurenčné devalvácie. Tie sú typické hlavne pre rozvojové ekonomiky, no nositeľ Nobelovej ceny Stiglitz pripomína, že to, čo robí FED, sa príliš neodlišuje od intervencií Číny na FX trhu. Z pohľadu krajín emerging markets sa vlastne FED tiež angažuje v konkurenčnej devalvácii a politike beggar thy neighbour. Blížiace sa nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDom je v podstate ďalším krokom, ako dolár ešte viac znehodnotiť. Dolár je znehodnocovaný kvantitatívne, no tieto digitálne doláre hľadajú umiestnenie v reálnej ekonomike, prioritne na akciových trhoch a na komoditách. Preto vlastne FED vytvára svojimi krokmi nové bubliny.
Slabý dolár prospieva najviac technologickým akciám
Spoločnosť Bespoke Invest nedávno zosumarizovala, ktorý sektor z indexu SP500 má najviac príjmov zo zahraničia a teda mu slabý dolár najviac prospieva. Odpoveď je jednoznačná: je to technologický sektor a segment základných materiálov. Technológie sú jediným sektorom, ktorý má viac príjmov zo zahraničia než z US (53,8%) a preto práve tomuto sektoru najviac prospieva slabý dolár. Z pokračujúceho znehodnocovania zelenej bankovky by preto mali profitovať najviac tieto dva sektory.
Čínske akcie s hviezdnym návratom
Japonský jen stále nezastavuje svoje posilňovanie a oproti doláru dosahuje najvyššie úrovne od roku 1995. Tento vývoj ale nie je priaznivý pre japonské akcie a index Nikkei 225 dnes stratil 0,99%. Najväčšie pohyby ale dnes robil čínsky akciový trh. Po týždni voľna totiž index Shanghai Composite dobiehal predchádzajúce zisky ostatných akciových trhov a index dnes vzrástol o 3,13%. Čínskym akciám pomohlo aj zvýšenie výhľadu ratingu od agentúry Moodys. Austrálsky akciový index vzhľadom na pokles cien komodít dnes poklesol o 0,21%.
Banky a energetický sektor sťahujú európske akcie nižšie
Európske akciové trhy sa dnes mierne červenajú a o 09:35 klesá index FTSE 100 o 0,22%, nemecký DAX je v strate 0,1% a francúzsky CAC si odpisuje 0,26%. Najviac dnes stráca energetický sektor, kedy cena ropy včera poklesla o 1,8% a dnes pokračuje v poklese. Druhý najslabší je dnes finančný sektor, kedy akcie banky Barclays klesajú o 2,4% kvôli oznámeniu predaja 200 mil. akcií banky zo strany banky Nomura.
Najdôležitejšie udalosti dňa
Prím v dnešnom makrokalendári hrá zverejnenie výsledky non-farm payrolls z US ekonomiky za september. Aktuálny konsenzus Bloomberg sa pohybuje na úrovni stratu 5 tis. pracovných miest po predchádzajúcej strate 54 tis. miest. Dôvodom miernejšieho poklesu zamestnanosti je už nižšie prepúšťanie dočasných pracovníkov najatých na cenzus, ktorých počet dosahuje už len 4 tis. vs. 33 tis. pri poslednom cenze. Súkromný sektor by mal pridať 75 tis. miest vs. 67 tis. miest predchádzajúci mesiac. Miera nezamestnanosti, ktorá bude tiež zverejnená o 14:30, by mala vzrásť na 9,7% z 9,6%. Druhou dôležitou udalosťou bude výročné stretnutie MMF a Svetovej banky vo Washingtone, kde sa zároveň stretnú aj predstavitelia krajín G-20.
Výhľad na dnes
Makroekonomický kalendár dnes ponúka najdôležitejší výsledok tohto týždňa: non-farm payrolls za september spolu s mierou nezamestnanosti. Od prijatia tohto výsledku trhom bude závisieť dnešný vývoj na akciovom trhu. Lepší výsledok spoločnosti Alcoa spolu so štatistikami, že od začiatku aktuálnej rely rástli akcie počas každého piatku (šesť piatkov) by dnes mohol akciám pomôcť. Rovnako sú akciám naklonené aj štatistiky, že akcie rástli v deň zverejnenia NFP v 12 z posledných 19 prípadov. Rovnako v prospech rastu hovorí aj technický setup, no pripomíname, že špekulovať na reakciu na makrodáta je skôr kasíno než trading a preto radšej pre dnešný deň ostaneme v neutrálnom výhľade. Skôr ale preferujeme dlhé pozície.
Technická situácia
Spotový akciový index SP500 včera otestoval prelomenie kľúčového supportu 1150 bodov v podobe hornej línie formácie symetrického trojuholníka. Udržanie úrovne signalizuje, že býci sú stále aktívni. Potenciál formácie je približne 27 bodov, takže ak dnešné NFP neskončia zle, mohli by akcie zaznamenať silné prírastky.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |