Dnes po zatvorení amerických trhov neoficiálne odštartuje výsledkovú sezónu za tretí kvartál roka 2010 ako prvá spoločnosť z amerického blue-chip indexu Dow Jones producent hliníka Alcoa. Rastúci trend akcií môže vyvolávať dojem, že očakávania sú optimistické, pravdou je však skôr opak a hlavným faktorom rastu sú podľa nášho názoru očakávania ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu.
Tretí kvartál totiž nebol pre americkú ekonomiku podľa viacerých zatiaľ zverejnených ekonomických ukazovateľov príliš úspešný, čo by malo svoju odozvu nájsť aj v tržbách a ziskoch v korporátnej sfére. Spomalenie rastu ziskov v americkom indexe S&P 500, ktorý bude v centre pozornosti v prvých týždňoch výsledkovej sezóny, očakávajú aj popredné agentúry. Kým v prvom kvartáli zisk na akciu spoločností v indexe S&P 500 medziročne vzrástol o 54 % a v druhom o 48 %, pre tretí kvartál očakáva agentúra S&P rast o 31 % a agentúra Reuters dokonca len o 24 %. V medzikvartálonom porovnaní, ktoré síce môže byť ovplyvnené sezónnosťou, ale o trende niečo napovedá, by medziročná zmena na úrovni 31 % znamenala medzikvartálnu stagnáciu ziskov, zmena na úrovni 24 % by dokonca znamenala pokles.
Varovné signály prichádzajú aj z korporátnej sféry, podľa agentúry Reuters až 77 spoločností z indexu S&P, vrátane spoločností ako Intel či PepsiCo, už varovalo investorov, že treťokvartálne zisky budú pravdepodobne nižšie než prognózy, pričom optimistických bolo zatiaľ len 34 spoločností. V Európe stihla pred slabším kvartálom svojich akcionárom varovať Deutsche Bank.
Optimizmom oproti predošlým kvartálom, kedy pred zahájením výsledkových sezón dochádzalo väčšinou k pozitívnym zmenám investičných odporúčaní, nehýria ani investičné spoločnosti. Len od začiatku októbra došlo medzi akciami obchodovanými v Spojených štátoch k zníženiu ratingu pre 36 akcií, kým zvýšeniu ratingu sa tešilo len 13. Zo známych mien sa nižšieho ratingu dočkali akcie najväčšieho oceliarskeho koncernu na svete Arcelor Mittal, najväčšieho internetového maloobchodníka Amazon.Com, energetického giganta Chevron, popredného svetového výrobcu produktov osobnej hygieny Colgate Palmolive, potravinárskeho giganta Kellog, či elektronického giganta Lexmark. Naopak smerom nahor zo známych mien sa pohli investičné odporúčania len na akcie najväčšieho amerického maloobchodníka s kozmetikou Walgreens a druhého najväčšieho poskytovateľa podporných služieb pre ropný a plynárenský priemysel Halliburton.
Očakávania tak oproti predošlým kvartálom nie sú až tak optimistické a akcie aj napriek tomu smerujú nahor. Vidina ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania, resp. aj prípadné ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie, tak posúvajú valuácie akcií na úrovne, ktoré sú reálne len pri rýchlejšom tempe ekonomického oživenia a s ním súvisiacim rastom tržieb. To sa ale nemusí dostaviť, keďže pri súčasnej miere zadlženia amerických domácností nad úrovňou 90 % HDP, bude prudší rast spotreby dosiahnuteľný len ťažko (podobne je to aj v ďalších západných krajinách). Pokiaľ by skutočne k výraznejšiemu oživeniu globálnej ekonomiky nedošlo, čo je podľa nášho názoru ten pravdepodobnejší scenár, tak sa to na cenách akcií skôr či neskôr premietne. Počas tejto výsledkovej sezóny k tomu však ešte dôjsť nemusí, keďže prím hrá na trhoch v súčasnosti FED a jeho prípadná opatrnejšia rétorika ohľadom ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania na novembrovej schôdzi by dokonca mohla zatieniť aj úspešnú výsledkovú sezónu.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |