Tajná šifra
Dnes ráno rozhodovali o svojej menovej politike dve východné centrálne banky. Ich rozhodnutie malo spoločnú „tajnú šifru“ v podobe obáv o obnovu globálnej ekonomiky. Obe centrálne banky trh prekvapili, zatiaľ čo austrálska RBA ponechala sadzby na nezmenenej úrovni, tak japonská BoJ dokonca pristúpila k zníženiu úrokovej sadzby na imaginárnu nulovú úroveň (pásmo 0,00 – 0,1%).
Nechápanie stojí veľa
BoJ okrem toho vytvorila nový program na dodávanie lacnej JPY likvidity na trh v snahe zabrániť extrémnemu posilňovaniu japonskej meny. BoJ však asi ako jediná nechápe, že súčasná situácia vznikla nepremyslenou menovou politikou za posledných desať rokov z jej strany. Obrovské množstvo lacných JPY sa postupne vracia domov a ukončuje sa proces deleveregingu (požičiavania si lacných JP a investovania do rizikovejších a výnosnejších zahraničných aktív – túto pozíiu aktuálne preberá sám USD). V súčasnosti je už úplne jedno aký veľký program nákupu finančných aktív z trhu BoJ schváli, pretože v japonskej ekonomike je taká obrovská masa lacných JPY, že dolievanie nových biliónov je už samo o sebe neskutočnou absurditou. BoJ musí pochopiť, že postupne stráca opraty menovej politiky a riadenie menového kurzu JPY a úverovej politiky v japonskej ekonomike je pri súčasných nastavených parametroch globálneho finančného trhu z pohľadu BoJ nereálne.
Jasný odkaz trhu
Odkaz oboch centrálnych bánk je však jasný. Globálny menotvorcovia sú pripravení opätovne nalievať bezbrehé množstvo lacnej likvidity na finančné trhy. Vytvára sa tak nová „finančná bublina“ s požehnaním centrálnych bánk. Investori pred hrozbou znehodnotenia finančných aktív (riziko obrovského objemu kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu na novembrovom zasadnutí FOMC) hľadajú „bezpečný prístav“ pre svoje investície. V súčasnosti pri rozohratej „ruskej rulete“ centrálnych bánk im toto bezpečie poskytujú iba reálne aktíva. Investori tak dnešným vývojom na trhu, kde spotové zlato si každú hodinu pripisovalo nové historické maximá (aktuálne pri úrovni 1 342 USD/trójska unca) a majetkové cenné papiere v podobe amerických akciových titulov (DJIA 1,80%, SP 2,09%, Nasdaq 2,36%) dosahovali nové päťmesačné maximá, prijali hodenú rukavicu centrálnych bánk.
Eldorádo centrálnych bánk tak dáva potenciál zrodu novej doby investovania do reálnych investícii, pričom obzor je ti bezhraničný.
Graf vývoja sektorov indexu S&P 500
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |