FED vo vlastnej sieti
Finančné trhy sú aktuálne nastavené na novú dávku zelenej finančnej infúzie zo strany FEDu. Minulotýždňové FOMC naznačilo ochotu FEDu pokračovať v dodávaní USD na trh cez nákup vládnych dlhopisov. FED sa aktuálne chytil do vlastných sietí ak by nepristúpil k novému kolu kvantitatívneho uvoľňovania výrazne by stúpli výnosy na 10-ročných benchmarkových vládnych USD dlhopisov. Tento krok by sa premietol do nárastu hypotekárnych úverov a opätovne by sme sledovali prepad cien nehnuteľností.
Finančná pyramída
FED je tak prinútený stimulovať finančné trhy cez dolievanie enormného množstva USD likvidity, čo vedie k obavám o monetizáciu amerického dlhu a znehodnocovaniu finančných aktív denominovaných v USD. Chybou je, že cez takúto stimuláciu nedokáže podporiť ekonomiku, pretože pracovné miesta sa lacnou likviditou na finančných trhoch nedajú vytvoriť. Po prípadnom neúspešnom druhom kole, FED napadne iba jediná spásonosná myšlienka v podobe tretieho, štvrtého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Vytvára tak finančnú pyramídu, ktorá môže do budúcnosti podporiť otvorenie Pandorinej skrinky finančných trhov, čo je začiatok konca (viď príklad japonskej ekonomiky). A trhy už navršujú svoje obavy v podobe nárastu cien zlata na nové historické maximá (1310 USD/trójska unca). Zlato je totiž považovaný za jediný reálny investičný nástroj chrániaci pred znehodnocovaní USD.
Banky deformujú trh
Celkovo je súčasná situácia na finančných trhoch spojená s neúnosnými aktivitami centrálnych bánk, ktoré deformujú stav finančných aktív. ECB vo veľkom podporuje nákup rizikových vládnych dlhopisov krajín PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko), čo pri vysokom výnose a nulovom riziku (dopyt ECB a zábezpeka EURovalu) deformuje EURo a dlhopisový trh na starom kontinente. Finančný trh sa tak stáva „hračkou“ v rukách centrálnych bánk, ktoré však nevedia nájsť to správne využitie. Dopad tak môže byť v budúcnosti veľmi bolestivý.
Akcie v očakávaní
Americké akciové trhy dnešné obchodovanie nezačínali správnou nohou po negatívnych dátach spotrebiteľskej dôvery, ale neskoršie výrazné oslabenie USD a očakávane nalievania peňazí zo strany FEDu v blízkej budúcnosti nakoniec dotlačil akcie do miernych ziskov (DJIA 0,43%, SP 0,49%, Nasdaq 0,41%). Viaceré komentáre na finančnom trhu naznačujú, že FED by mal potvrdiť objem a čas nalievania USD do ekonomiky už na novembrovom zasadnutí FOMC.
Graf vývoja sektorov indexu S&P 500
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |