Keďže úvod nového týždňa na finančných trhoch nepriniesol žiadne nové makroekonomické dáta, v centre pozornosti boli opäť problémy Írska. Tentokrát za tým stojí agentúra Moody's, ktorá znížila rating na prioritný dlh problémovej Anglo Irish Bank o tri stupne na Baa3 a na jej podriadený dlh, na ktorého splatenie má veriteľ nárok až po splatení prioritného, dokonca o šesť stupňov na Caa1. Zoštátnenú banku, ktorá už zhltla zo štátneho rozpočtu 23 mld. eur, podľa agentúry čakajú ďalšie straty, na ktorých sanácii sa bude musieť podieľať štát. Na to si však bude musieť Írsko požičať, čo ešte viac vyostrí fiškálnu situáciu v krajine, ktorej štátny dlh sa od roku 2007 z úrovne 25 % HDP viac ako strojnásobil.
Len v prvom polroku 2010 dosiahla banka stratu na úrovni 8,2 mld. eur, čo je vyše dvadsaťkrát viac ako boli jej polročné čisté tržby na úrovni 376 mil. EUR. O 4,8 mld. eur sa postarali nové rezervy pre budúce straty a ďalších 3,5 mld. musela banka odpísať z účtovnej hodnoty pri predaji aktív toxickej banke NAMA, ktorá problémové aktíva od bánk vykupuje za podstatne nižšiu hodnotu, ako je účtovná. Účtovná hodnota aktív však ešte ani zďaleka nedosiahla reálnu hodnotu, a tak budú straty pokračovať. Ratingová agentúra S&P 500 očakáva, že sa celkový účet írskej vlády na sanáciu banky vyšplhá na 35 mld. eur.
Predajný tlak na írske dlhopisy tak pokračuje aj v tomto týždni, a výnosy z desaťročných dlhopisov sa dnes dokonca po prvý krát od vstupu do eurozóny dostali nakrátko nad úroveň 6,7 % p.a. V reakcii na nedôveru voči írskemu dlhu sa írska vláda rozhodla zverejniť odhady dodatočných nákladov pre banku v piatok 1. októbra, vývoj na dlhopisových trhoch tak ostane naďalej volatilný. S predajným tlakom na írske a portugalské dlhopisy pokračuje tlak aj na akcie finančných spoločností, ktorým sa pokles hodnoty dlhopisov môže negatívne premietnuť do výsledku hospodárenia. Na čele poklesov v európskom bankovom indexe ESTX Bnk bola grécka National Bank of Greece (-4,8 %), nedarilo sa ani akciám Bank of Ireland (-2,0 %), Erste Bank (-2,0 %), či Banco Santander (-1,8 %). Paneurópsky index EuroStoxx 50 tak najmä vďaka finančnému sektoru ukončil včerajšie obchodovanie v strate 0,59 %. Taktiež predovšetkým finančné akcie na čele s Bank of America (-2,7 %) potiahli včera nadol o 0,57 % aj širší americký index S&P 500.
Predajný tlak pokračuje aj v úvode dnešného obchodovania, keď Čína pokračuje v snahe tlmiť bublinu na realitnom trhu, ktorú si sama privodila bezprecedentným rozdávaním úverov v snahe nahradiť výpadok zahraničného dopytu počas recesie po páde Lehman Brothers domácim. Čínske úrady zakázali developerom, ktorí do roku od nadobudnutia vlastníctva pozemku nezačali stavať, zúčastňovať sa na nových projektoch a zároveň určili, že až na minimálne 70 % plochy pozemku nadobudnutého od lokálnej vlády, budú musieť stáť bytové jednotky. Ďalšia snaha tlmiť úverovú expanziu v krajine, ktorá v auguste posunula medziročne v krajine ceny domov nahor medziročne o 9,3 %, tak v očakávaní ďalšieho spomaľovania rastu čínskej ekonomiky dnes negatívne dolieha na náladu na finančných trhoch. Ázijské indexy tak ukončili dnešné obchodovanie v červených číslach, japonský Nikkei klesol o 1,12 %, hongkonský Hang Seng o 1,01 % a čínsky Shanghai Composite o 0,63 %. Viac ako jedno percento strácajú v úvode obchodovania aj hlavné európske indexy.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |