Piatková prudká nákupná horúčka na US akciových trhoch nevydržala, aj keď sa na ňu burziáni pokúšali naviazať. V úvode nového týždňa tak nastáva čiastočný výber ziskov po 4 týždennej rely, ktorá priniesla 4- mesačný vrchol US akciových indexov. A to napriek tomu, že makrodáta počas tejto rely neboli nijako povzbudivé. Stačili však na to, aby odvrátili, aspoň podľa väčšiny trhov, riziko kolapsu US ekonomiky na ďalšie dno. Celkovo tak dnes nastala mierna korekcia: Dow Jones -0,44%, SP 500 -0,56%, Nasdaq Composite -0,48%.
Koniec piatkovému short squeezu
Piatkový short squeeze sa skončil po tom, ako sme videli na trhoch niekoľko negatívnych správ a zverejnení a naopak pozitívne správy (najmä z korporátneho sektora o pokračujúcich fúziách a akvizíciách v podobe Southwest- AirTan či Wall Mart- Massmart Hodling) boli skôr ignorované.
Prvým a najväčším faktorom skazy „párty nálady“ trhov bola obnova strachu a neistoty ohľade fiškálne pozície PIGS krajín na čele z Írskom, Portugalskom a Gréckom. Tlak na írske vládne dlhopisy vyústil do nových historickým maxím v rozdiele výnosov medzi nimi a vzorovými nemeckými na splatnosti 10 rokov.
Ratingovky s hlavným slovom
Odmietanie týchto dlhopisov írskej vlády sa ešte prehĺbilo po tom ako agentúra Moodys znížila rating problémovej a už znárodnenej írskej banky Anglo- Irish na najnižší investičný stupeň. Zemetrasenie krajín PIGS tak počuť už aj v USA a akciové trhy tak ustupujú zo svojich maxím. Najmä keď Moodys agentúra opäť raz poskytla negatívny pohľad na grécky bankový sektor, ktorého kvalita aktív sa stále zhoršuje. Standard/Poors to zaklincovali výrokmi o tom, že bude pravdepodobne pokračovať v znižovaní ratingov štátov pre vysoké dlhy a tlak na verejné financie aj v dôsledku demografických problémov (stárnutie populácie). A to akosi zabudla hovoriť ešte o obrovských štrukturálnych problémoch väčšiny ekonomík. Nálade nepridali na znova sa šíriace správy z nemeckého bankového sektora (už po niekoľký krát za posledné týždne) o tom, že časť najmä menších bánk je podkapitalizovaná. Je tak celkom pochopiteľné, že už pred otvorením US trhov boli býčí obchodníci demoralizovaní.
US negatíva
Skepsu na trhy dokrášlili aj slabšie čísla výrobnej aktivity Dallaského a Chicagskeho FEDu, ktoré tak potvrdzujú prízrak „recesie rastu“ US ekonomiky. Ukončenie rozhovorov ohľadne prebratia US banky MT Bank španielskym gigantom Santander rovnako pôsobilo antirastovo. Zlatý klinec negatívnym správam dal tradične skeptický Nouriel Roubini: „Vieme, že druhá polovica tohto roka bude v rozvinutých ekonomikách horšia ako prvá pre odznenie fiškálnych stimulov, ktoré sa teraz navyše začínajú meniť na fiškálne úspory. Základným scenárom je chudokrvná obnova rastu no druhé dno je čoraz pravdepodobnejšie."
Aspoň dočasný stop rally
Po toľkýchto a negatívnych injekciách sme tak videli (aspoň dočasný) stop septembrovej rally s magnitúdou 9,5%, čo je čo je najsilnejší septembrový prírastok za posledných 72 rokov. Ak však zoberieme do úvahy, že hrozba QE 2 bude pôsobiť ako put opcia, býky by napriek stále sa horšiacemu stavu US ekonomiky nemuseli paradoxne smútiť. Nuž vývoj na akciových trhoch sa ešte viac odtrhne od reálneho stavu ekonomiky, lebo likvidita bude ako príliv, ktorý dvíha všetky lode bez ohľadu na to či je to luxusná jachta alebo ošarpaný malý rybársky čln.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |