Finančný sektor už druhý krát po sebe viedol US akciové trhy do strát. Obavy o možnosť výrazných problémov Írska po vzore Grécka neutíchajú, a zároveň Eurozóna podľa posledných výsledkov prieskumov nákupných manažérov PMI nie je na tom tiež dobre. Finančný sektor ja na takéto dáta veľmi citlivý, lebo so zhoršovaním sa makroekonomickej situácie rastie aj počet nesplácaných úverov, ktoré majú banky na svojich bilanciách.
US banky nemali dobré leto
Finančnému sektoru včera pohoršili aj vyjadrenia analytikov. Richard Bove zo spoločnosti Rochdale Securities totiž znížil odhad ziskov bankám Morgan Stanley (-0,84%) a Goldman Sachs (-2,13%) a to kvôli nízkej aktivite v tradingu počas posledných mesiacov. Podobne aj analytici Bank of America Merrill Lynch znížili vyhliadky zisku pre tieto bývalé investičné banky, no okrem toho si posvietili aj na Citigroup (-2,06%). Zároveň, slabší výsledok týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti neprial akciám. Nakoniec index Dow Jones skončil v strate 0,72%, SP500 poklesol o 0,83% a technologický Nasdaq, ktorý deň predtým výrazne klesal, stratil len 0,32%.
Volatilný jen = volatilné akcie
Obchodovanie na ázijských akciových trhoch dnes bolo pokojné, no z letargie obchodníkov vyrušilo prudké oslabenie jenu, ktoré sa pripisovalo intervencii BoJ, no nebolo potvrdené. Pár USDJPY totiž behom pár minút prudko posilnil, čo pomohlo vymazať indexu Nikkei 225 jeho prudké intradenné straty. Pár sa ale veľmi rýchlo vrátil na nižšie úrovne, kvôli čomu index nakoniec poklesol počas dnešného obchodovania o 0,99%. Nálada bola celkovo skôr medvedia vyvolaná včerajším prepadom US akciových trhov ako aj poklesom akcií počas dňa predtým. Včera totiž bolo na japonskom akciovom trhu voľno. Voľno zatiaľ je aj v Číne, no hongkongský akciový trh je otvorený a index Hang Seng dnes vzrástol o 0,33%. Z ostatných indexov, juhokórejský Kospi pridáva 0,52% po tom, čo ratingová agentúra Moodys zvýšila ratingy domácim automobilkám a austrálsky S&P/ASX 200 naopak stratil 0,68% kvôli včerajšiemu poklesu US akciových trhov.
Nemecký prieskum IFO prekvapil
Európske akciové indexy dnes otvárali v značných stratách a to prioritne kvôli prepadu US akcií počas včerajšieho obchodovania, no lepší výsledok nemeckého prieskumu IFO pomohol väčšiu časť týchto strát vymazať. O 10:35 index FTSE 100 stráca 0,16%, nemecký DAX klesá o 0,23% a francúzsky CAC j v strate 0,26%. Výsledky IFO ale skončili v značnom kontraste s prieskumom PMI a preto vzniká obava o relevantnosť lepších výsledkov.
Výhľad na dnes
US akciový trh zaznamenal už tretí pokles v rade za sebou, čo je jeho najdlhšia séria strát za posledný mesiac. Technický setup akciového trhu nie je príliš optimistický a preto zatiaľ neočakávame silnejší rast akcií, ale naopak pokračovanie poklesu. Veľa o ďalšom smerovaní napovedia dnešné makroekonomické výsledky. Očakávame totiž zverejnenie údaju o zmene objednávok tovarov dlhodobej spotreby za august a výsledok predaja nových domov. Objednávky tvarov dlhodobej spotreby sú totiž silnou zložkou HDP. Predchádzajúci mesiac boli objednávky vyššie kvôli objednávkam lietadiel, ktoré by mohli byť korigované nadol. Preto trh očakáva pokles objednávok o 1%. Nedá sa ale vylúčiť výraznejší prepad. Zatiaľ máme celkovo na akciový trh medvedí výhľad. Ten by narušilo pokračovanie rastu technologických akcií, ktoré sme videli včera alebo silné makrodáta z US ekonomiky.
Technická situácia
Futures na SP500 ESZ0 včera nedokázali prelomiť naspäť rezistenciu na úrovni 1132 bodov, no na druhú stranu obchodníci majú aj problém prelomiť silný support na hladine 1122 bodov. Jeho prelomenie by otváralo priestor na pokles k supportu 1110 bodov. Rezistencia ostáva na úrovni 1132.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |