Úvod nového týždňa na finančných trhoch má dvojakú tvár, na jednej strane akciové trhy pokračujú v rastovom trende, zároveň sa však naďalej vyhrocuje situácia na dlhopisových trhoch a nervozitu podčiarklo ďalším posunutím historických maxím nahor zlato.
Na makroekonomickej úrovni podporila sentiment na akciových trhoch správa amerického Národného úradu pre ekonomický výskum, že recesia v Spojených štátoch, ktorá sa podľa ich kritérií začala už v decembri 2007, sa skončila v júni 2009, kedy sa ekonomická aktivita vrátila k rastu. Hoci sa táto informácia týka pomerne ďalekej minulosti, nálade pomohlo najmä to, že ešte v apríli úrad vyhlasoval, že je priskoro vyhlasovať recesiu za zažehnanú. Definitívne ho presvedčili až druhokvartálne dáta, ktoré potvrdili, že k zlomu došlo v júni 2009.
Výrazne pomohla včera akciám nahor aj podniková sféra, kde rezonoval najmä prekvapivo silný kvartálny zisk americkej stavebnej spoločnosti Lennar (+8,2 %) na úrovni 16 centov na akciu (oč. 3), ktorý dokázala dosiahnuť aj napriek rapídnemu prepadu predajov domov v posledných mesiacoch a to aj vďaka pokračujúcej úspore nákladov. Silný výsledok podporil aj ďalšie akcie majúce expozíciu voči trhu s bývaním ako napríklad akcie konkurenčného Pulte (+5,0 %), či najväčšieho amerického maloobchodníka s domácimi potrebami a stavebninami Home Depot (+2,5 %).
Ďalší vývoj akcií v americkom stavebnom sektore, ktorého index S&P 500 Homebuilding sa v súčasnosti blíži k trojmesačným maximám, však pozitívne nevidíme. Počet vydaných stavebných povolení a začatých stavieb domov v posledných mesiacoch klesal výrazne pomalšie ako predaje nových domov (viď. obrázok), ktoré utrpeli ukončením daňových úľav. Táto situácia nie je dlhodobo udržateľná, a buď sa oživia predaje domov, čo pri súčasnej miere zadlženia amerických domácností na úrovni 95 % HDP veľmi reálne nevidíme, alebo poklesne stavebná aktivita. Súčasná situácia len zvyšuje ponuku domov na americkom trhu, ktorá sa v júli pohybovala na úrovni 3,98 mil. domov a len ich samotný predaj by pri súčasnom stave dopytu trval 12,5 mesiaca, najviac v histórii. Rastúca prevaha ponuky nad dopytom tak bude vytvárať tlak na ďalší pokles cien domov, čo bude stenčovať marže stavebným spoločnostiam.
Vlnu fúzií a akvizícií, ktorá odštartovala v auguste, a jej ťažiskom je najmä technologický sektor, včera rozšírila spoločnosť IBM (+1,23 %), ktorá ohlásila prebratie spoločnosti Netezza (+14,9 %) zaoberajúcej sa tvorbou podnikového softwaru za 1,7 mld. USD. Pokračovanie vlny fúzií a akvizícií je signálom, že kupujúci očakávajú optimistický vývoj v danom segmente a zároveň navodzuje dojem, že akcie preberaných spoločností sú lacné. To pomohlo aj ďalším akciám menších technologických spoločností, ktoré sa môžu stať akvizičným cieľom, ako napríklad akciám Teradata (+7,5 %).
Pozitívne dáta z podnikovej sféry a správa o ukončení americkej recesie tak poslala včera širší americký akciový index S&P 500 do zisku 1,52 % a paneurópsky EuroStoxx 50 do zisku 1,64 %. Akcioví investori však odignorovali stupňujúce sa napätie na dlhopisových trhoch, kde pred tohtotýždňovými emisiami vzrástli výnosy z desaťročných írskych a portugalských dlhopisov na 6,48 %, resp. 6,35 %, a nachádzajú sa dokonca vyššie ako pred schválením eurovalu v máji. Myslíme si, že sa vysoké výnosy dlhopisov dostanú onedlho do pozornosti, preto predpokladáme vyššiu citlivosť akcií najmä na zlé správy.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |