V uplynulom týždni, ktorý priniesol zmiešané dáta z popredných svetových ekonomík, ťahal akciové trhy nahor technologický sektor. Kým širší americký index S&P 500 získal počas uplynulého týždňa 1,44 %, technologický NASDAQ vzrástol až o 3,26 %.
Optimizmus, že technologické výdavky pokračujú v raste aj napriek výraznému spomaleniu rastu v Spojených štátoch dodali kvartálne výsledky spoločností Oracle (+9,7 % za týždeň) a Research in Motion (+5,9 %). Najmä kvartálne výsledky prvej menovanej spoločnosti, ktorá je piatou najväčšou americkou technologickou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie, môžu byť považované za indikátor dopytu po nových technológiách. Oracle vykázal za kvartál končiaci sa augustom zisk na akciu na úrovni 42 centov (oč. 37 centov) a príjemne prekvapili aj prognózy zisku (45-47 centov) a tržieb pre súčasný kvartál (8,4 mld. USD). Technologickým akciám pomohli aj ďalšie korporátne správy, medzi nimi aj ohlásenie prvej platby dividendy zo strany spoločnosti Cisco (+6,0 %), uvedenia iPadu od spoločnosti Apple (+4,5 %) na čínsky a juhoamerické trhy, či spätný nákup akcií zo strany Texas Instruments (+8,5 %).
Optimizmus ohľadom kapitálových výdavkov smerujúcich do nových technológií potvrdil v minulom týždni aj subindex očakávania výdavkov na nové technológie v rámci newyorskej výrobnej dôvery. Hoci sa hlavný index prepadol na štrnásťmesačné minimá, technologický subindex vzrástol na tretiu najvyššiu úroveň v tomto roku 14,93b, keď až o 10 % viac výrobcov v regióne očakáva vyššie technologické investície ako pred mesiacom. Zároveň však treba dodať, že o 3,5 % viac výrobcov naopak očakáva nižšie výdavky. Tento rozkol poukazuje na to, že časť výrobcov začína spomalenie pociťovať natoľko, že bude šetriť na nových technológiách, pričom toto číslo s pokračujúcim ekonomických spomalením môže narastať.
Tieto pozitívne správy pomohli technologickým akciám do vysokých ziskov. V nemalej miere je však za tieto zisky zodpovedné absencia dobrých správ pre ďalšie sektory, ktorá počas uplynulého týždňa prevládala, či to už bol pokles americkej Universtiy of Michigan spotrebiteľskej dôvery na trinásťmesačné minimum, alebo aj slabé regionálne indexy výrobnej dôvery. To obrátilo pozornosť na technologické akcie, ktorým sa v posledných mesiacoch príliš nedarilo. Index S&P 500 technology stratil od začiatku roka 2,9 %, kým širší americký index S&P 500 získal 0,94 %. Podľa analýzy Bernstein Research dokonca klesla hodnota technologických akcií v indexe S&P 500 voči očakávaným ziskom oproti celému indexu S&P 500 na najnižšiu hodnotu od roku 1991 – 1,0, pričom historický priemer je na úrovni 1,31.
Jedným z dôvodov, prečo technologické akcie nie sú v súčasnosti až tak v obľube, je že neplatia dividendy, prípadne ich platia príliš nízke, ale hromadia cash-flow vo svojich súvahách. Ten potom reinvestujú do výskumu a vývoja, prípadne používajú na akvizície, či spätné nákupy akcií. Z popredných technologických spoločností neplatia dividendy napríklad Apple, či Google. Keďže je pri nízkych dividendách hlavným príjmom technologických investorov rast akcií, tak sa od nich očakáva vyšší rast. Práve slabší rast tržieb v posledných kvartáloch tak stojí za slabším rastom v technologickom sektore. Pri spomaľovaní ekonomiky, kedy budú sa spoločnosti pri obmedzenom spotrebiteľskom dopyte snažiť šetriť, sa tento očakávaný nadpriemerný rast tržieb v technologickom sektore opätovne nemusí dostaviť.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |