Koeficient samofinancovania nám udáva koľko percent z aktív je pokrytých z vlastných zdrojov. Podobnú informáciu nám poskytne aj ukazovateľ zadlženosti celkových aktív, ktorý je vlastne doplňujúcim ukazovateľom štruktúry ku koeficientu samofinancovania. Tento ukazovateľ nás informuje aké percento z celkových aktív tvoria cudzie zdroje. Súčet percentuálnych hodnôt koeficientu samofinancovania a ukazovateľa zadlženosti celkových aktív je 100%. Prevrátením hodnoty koeficientu samofinancovania dostávame ďalší ukazovateľ nazývaný finančná páka.
Za vysokú zadlženosť sa považuje hodnota nad 50%(v investične nenáročných odboroch sa pripúšťa až 75-percentné využívanie cudzích zdrojov). Pre lepšie pochopenie štruktúry zadlženia môžeme celkovú zadlženosť ďalej členiť na dlhodobú a krátkodobú.
Ďalším zaujímavým ukazovateľom zadlženosti, ktorý nás upozorní na porušenie zlatého bilančného pravidla je ukazovateľ podkapitalizovania.
Hodnota tohto ukazovateľa by sa mala pohybovať na hodnote vyššej ako 1. Ak je táto hodnota menšia ako jedna znamená to, že časť dlhodobých aktív je financovaná z krátkodobých záväzkov.
Okrem miery a štruktúry musíme analyzovať aj schopnosť znášať túto zadlženosť. V tom nám pomôže ukazovateľ úrokového krytia. Tento ukazovateľ hovorí koľko krát je spoločnosť zo zisku pred úrokmi a zdanením (EBIT) pokryť úrokové náklady spoločnosti. Optimálna hodnota tohto ukazovateľa je okolo úrovne 8. Zvýšená opatrnosť sa odporúča pri hodnotách nižších ako 3.
Tokové zadlženie nás zase informuje koľko rokov by spoločnosť potrebovala na splatenie svojich nominálnych dlhov. Na splácanie sa používa zjednodušený bilančný cash flow (zisk + odpisy).
Autor: Ing. Peter Sedláček | www.quantastock.com
Britská libra | 0.8041 | 10.72 % |