Katar včera oznámil, že investuje v Turecku 15 miliárd dolárov. Táto suma samozrejme nestačí na vyriešenie zahraničného dlhu krajiny v objeme stoviek miliárd dolárov, no bude stačiť k tomu, aby na deň, dva poskytla tureckej líre priestor na nadýchnutie.
Odkaz zo stredajšieho zasadnutia komisie FOMC, je značne rozporuplný. Z krátkodobého hľadiska zaujala centrálna banka jasne jastrabí postoj, keď väčšina členov komisie stále očakáva pre tento rok ďalšie zvyšovanie sadzieb. Aj zlepšenie výhľadu banky na ekonomický rast a nezamestnanosť, ako aj relatívne laxný postoj predsedníčky Fedu Janet Yellen k
Najbližšie zasadnutie komisie FEDu je naplánované na budúci týždeň. Neočakáva sa, že na ňom dôjde k zvýšeniu sadzieb. No čaká sa, že centrálna banka oznámi bližšie podrobnosti o pláne zredukovať svoju bilanciu o dlhopisy, ktorým sa blíži exspirácia. “Dnes sa hovorí o objeme desať miliárd dolárov za mesiac so začiatkom v októbri,”
Hoci sa ECB na dnešnom zasadnutí rozhodla ponechať svoju monetárnu politiku bezo zmien, následná konferencia Maria Draghiho sa niesla v mätúcom duchu. Prezident banky sa totiž snažil nájsť rovnováhu medzi tým, aby pôsobil presvedčivo ohľadom silného a rozsiahleho ekonomického zotavenia, zároveň tým, aby nebol príliš ustarostený zo súčasného
Politická situácia v Spojených štátoch nahráva ďalšiemu znehodnoteniu amerického dolára a súbežne zvyšuje pravdepodobnosť poklesu na akciových trhoch. Aj keď dolár v súčasnosti čelí väčším stratám aj z iných dôvodov, politická neistota má každopádne potenciál ešte priliať olej do ohňa.
Tohto týždňové pohyby na finančných trhov, ktoré zmiatla nová rétorika predstaviteľov centrálnych bánk, naznačili, že je časť prehodnotiť postoj k riziku. Zmenu sentimentu vyvolala najprv jastrabia narážka prezidenta ECB Maria Draghiho v utorok. Trhy na jej základe prepli svoj sentiment do módu risk-off, teda smerom k minimalizácii rizika a úteku k bezpečným aktívam.
Americký prezident Donald Trump je v úrade už takmer plných sto dní. Reálny výsledok jeho politiky je však veľmi malý. V posledných dňoch sa síce chopil iniciatívy a oznámil plán znížiť korporátne dane na pozoruhodnú úroveň, no stále sú to len plány. Daň by mala klesnúť z 35 na 15 percent. D. Trump to sľuboval i pred voľbami.
Silný koktail namiešaný z prísad ako geopolitické obavy zo Severnej Kórei a Sýrie, ropná dohoda a nadchádzajúce francúzske voľby zapríčinil veľký odliv kapitálu do bezpečných investičných prístavov naprieč všetkými segmentmi.
Po víkende, ktorý sa vyznačoval nárastom geopolitického napätia v súvislosti so Sýriou a Severnou Kóreou, ako aj novými trendmi vo francúzskych prezidentských voľbách, sa pozornosť investorov opäť presunula späť do Európy. USA sa tak márne snažia uchmatnúť si svoje miesto na výslní.
Devízová volatilita v prvom štvrťroku 2017 výrazne poklesla. Stalo sa tak aj napriek Brexitu, politickej neistote v EÚ pred zásadnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku plánovanými na apríl/máj, a aj napriek neschopnosti prezidenta D. Trumpa realizovať svoje volebné sľuby, keď príliš veľa svojej energie venoval boju s médiami.
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |