Prinášame vám pár informácií, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať.
Káva, kakao, cukor a pomarančová šťava patria do skupiny takzvaných soft komodít. Táto skupina komodít je charakteristická tým, že sa neťažia, ale pestujú.
Nie je nad dobrú šálku kávy
Káva je čo sa týka fyzického objemu po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete. Je ju možné obchodovať prostredníctvom futures kontraktov, CFD kontraktov, alebo aj nepriamo prostredníctvom akcií spoločností zaoberajúcimi sa pestovaním a spracovaním kávy, prípadne aj spoločností prevádzkujúcich siete kaviarní.
Najlikvidnejší futures kontrakt na kávu je k dispozícii na newyorskej komoditnej burze (ICE/NYBOT). Jedná sa o jeden z najstarších futures kontraktov obchodovaných na trhoch vôbec. Kvôli sezónnosti, cyklickému obchodovaniu a geopolitickým faktorom môže mať cena kávy veľké cenové výkyvy.
Napríklad začiatkom minulého roka vzrástla cena kávy na svetových trhoch kvôli neskorej úrode v Brazílii a hedžingu investorov voči inflácii o 25 %. Z tohto príkladu je zreteľné, že každý, kto by rád obchodoval kávu by teda mal dobre preskúmať trh a najmä to, aké faktory na kávu pôsobia.
Korene pestovania kávy siahajú do 15. storočia, súčasná svetová produkcia kávy je tvorená viac menej dvoma typmi kávových zŕn – Arabica a Robusta. Najväčším producentom je Brazília, nasledovaná Kolumbiou a Vietnamom. Produkcia kávy sa meria na vrecia, pričom jedno vrece váži 60 kg, čo je približne 132 libier.
Arabica je s 60 % podielom na svetovej produkcii najrozšírenejším druhom kávy na svete. Najčastejšie sa pestuje v Brazílii a Indonézii. Vďaka svojej jedinečnosti je taktiež najdrahším kávovým zrnkom na svete a slúži ako cenový benchmark pre globálne obchodovanie s kávou. Robusta tvorí zhruba 40 % svetovej produkcie a je menej náročná na pestovanie, čo ju činí menej vzácnou a aj lacnejšou.
Tak ako v prípade iných komodít je možné obchodovať kávu aj prostredníctvom CFD kontraktov, ktorých hodnota je odvodená od futures kontraktov aktuálneho mesiaca. V prípade CFD kontraktov na rozdiel od futures nehrozí obchodníkom fyzická dodávka kávy.
Futures kontrakt je štandardizovaný kontrakt obchodovaný na burze, ktorého hodnota je odvodená od iného (podkladového) aktíva, ako napríklad komodity, akcie, menového páru... Je to dohoda o nákupe/predaji tohto aktíva v určitom množstve za určitú cenu v určitom okamihu v budúcnosti. Obchodníci, ktorí majú skutočný záujem o nákup/predaj tohto aktíva sa prostredníctvom futures kontraktov zaisťujú voči cenovým výkyvom na trhu, naopak špekulanti kontrakt predávajú pred jeho vypršaním, aby nedošlo k fyzickej dodávke.
Ďalším spôsobom, ako zarobiť na cene kávy, sú akcie spoločností zaoberajúcich sa spracovaním kávy, alebo priamo prevádzkujúcich kaviarne. Asi najznámejším reťazcom je americký Starbucks, spomedzi spoločností zaoberajúcich sa výrobou kávy, vyrábajú u nás najznámejšie značky od Nestlé a Kraft Foods. Nákup akcií takýchto spoločností však úplne nezaručuje zisky z rastúcich cien kávy na svetových trhoch, keďže do ceny akcií sa premietajú aj iné faktory. Užitočné informácie ohľadom svetového obchodu s kávou je možné nájsť na stránkach Medzinárodnej kávovej organizácie: www.ico.org.
Vývoj cien kávy za posledné štyri roky
Kakaovníkom sa darí v teplom a daždivom podnebí, aj preto patria k najväčším svetovým producentom kakaa Pobrežie Slonoviny, Ghana, Indonézia, Nigéria a Brazília.
Možnosti investovania do kávy sú podobné ako v prípade kávy. Sú to opäť futures kontrakty, obchodované na newyorskej komoditnej burze, ďalej odvodené CFD kontrakty ako aj akcie firiem zaoberajúcich sa spracovaním kávových bôbov.
Podobne ako v prípade kávy, podlieha trh s kakaom sezónnym a cyklickým vplyvom, z toho dôvodu môže dochádzať k značným výkyvom v cene kakaa. Od roku 2006 do polovice roku 2008 vzrástla cena kakaa takmer dvojnásobne, a aj napriek korekcii je momentálne cena kakaa o 70 % vyššia ako tomu bolo koncom roka 2006. Kakao, ktoré sa používa na výrobu čokolády, je veľmi populárnym v dobách vysokého ekonomického rastu. V posledných rokoch bol zaznamenaný značný nárast dopytu po čokoláde z rýchlo rastúcich ázijských krajín.
Prvé kakao údajne pochádzalo z Južnej Ameriky, európski obchodníci boli prekvapený chuťou nápojov vyrábaných z kakaa a tak sa rozhodli ho dovážať do Európy, kde z neho následne začala vyrábať čokoláda. Z Európy sa potom kakao dostalo do Afriky, ktorá je dnes vďaka jedinečnej klíme jeho najväčším producentom.
Aj cukor je podobne ako kávu a kakao možné obchodovať na prostredníctvom futures kontraktov, CFD kontraktov, alebo akcií spoločností zaoberajúcich sa výrobou a spracovaním cukru. Newyorská burza ponúka dva typy futures kontraktov – cukor 11 a cukor 16. Kým cukor 11 predstavuje cenu cukru vyprodukovaného globálne, cukor 16 je cenovým benchmarkom pre cukor vyprodukovaný v Spojených štátoch. Cena cukru je podobne ako v prípade väčšiny komodít veľmi volatilná, výrazne je ovplyvňovaná aj cenami ropy, keďže z cukrovej trstiny sa vyrábajú biopalivá, ktoré sú substitútmi pre ropné produkty.
Pomarančová šťava je v súčasnosti jediným obchodovaným futures kontraktom, ktorý je založený na tropickom ovocí. Najväčším pestovateľom pomarančom je Brazília, ďalším významným producentom sú Spojené štáty, konkrétne Florida. Keďže pomaranče pomerne rýchlo podliehajú skaze, podkladovým aktívom pre futures kontrakty je zmrazený pomarančový koncentrát, ktorý je ľahko skladovateľný a je ho možné doručiť v dobe vypršania kontraktu.
Na newyorskej komoditnej burze sa obchodujú dva rôzne druhy kontraktov na pomarančovú šťavu. Jeden predstavuje produkciu pomarančov z Floridy a z Brazílie, druhý slúži ako globálny benchmark. Aj v prípade pomarančov existuje možnosť investície do akcií spoločností zaoberajúcich sa pestovaním alebo spracovaním tohto ovocia.
Produkcia pomarančov je veľmi citlivá na počasie, predovšetkým na hurikánovú sezónu v oblasti Floridy ako aj na suchá a mráz. Takže v prípade záujmu o investíciu do pomarančovej šťavy, je potrebné sledovať vývoj počasia v hlavných pestovateľských oblastiach.
Tip: Ak chcete začať investovať do soft komodít, musíte si vybrať brokera. Prinášame Vám prehľad slovenských a českých brokerov.
Autori: Lucie Vitamvásová, Kamil Boros, X-Trade Brokers
Britská libra | 0.8077 | 10.58 % |