Súčasná spoločnosť sa nesie v duchu investícií. Svoje ťažko zarobené peniaze môžete vkladať do akcií, dlhopisov alebo nehnuteľností. Máte príležitosť hrať na burze a využívať rýchlo sa meniace ceny plodín alebo firiem. Pokiaľ vám však novodobé spôsoby investovania celkom nesedia a obávate sa ďalších finančných kríz, ktoré vyspelú spoločnosť zasahujú s neobyčajnou pravidelnosťou, skúste sa inšpirovať storočiami overenou tradíciou a zamerajte sa na investičné diamanty alebo zlato.
Poprední predstavitelia a obchodníci z Ruska a afrických a blízkovýchodných štátov sú si dobre vedomí rýchlo sa meniacej politickej situácie a rizika spojeného s investíciami, a preto svoje úspory a veľké zárobky vkladajú do diamantových šperkov a drahých kameňov. Okrem toho, že náušnice s rubínmi a prstene so smaragdom oslňujú verejnosť a manželky či priateľky, môžu si byť istí, že vhodne zvolený klenot i vzhľadom ku kvalitnému zasadenému kameňu na cene skôr porastie, ako by klesal.
Nemusíte hneď vyraziť do najbližšieho zlatníctva a žiadať náhrdelník s najlepšie vybrúsenými a najčistejšími drahokamami. Porozhliadnite sa skôr po dôveryhodnom obchodníkovi s investičnými diamantami. Pokiaľ budete investovať múdro, kúpu diamantov ľutovať nebudete. V pár bodoch sa vám pokúsime vysvetliť, prečo práve tento spôsob ukladania peňazí zvoliť a na čo si dať pri výbere drahých kameňov pozor.
1. Podľa Svetového indexu ceny surových diamantov prišlo v priebehu minulej dekády k 40% navýšeniu jej hodnoty. Naviac celý priemysel aj napriek drobnému spomaleniu zostáva stabilný. Rovnako je treba vziať do úvahy aj fakt, že svetové náleziská drahých kameňov sú obmedzené, napr. jedna baňa na ružové diamanty sa má v roku 2019 zatvoriť. Ceny týchto skvostov teda určite závratne porastú, preto pokiaľ po prababičke vlastníte zásnubný prstienok s diamantom ružovej farby, máte výborný základ vlastnej zbierky investičných kameňov.
2. Keďže do investičných diamantov vkladajú peniaze predovšetkým ľudia s neobmedzenými zdrojmi, ktorí chcú diverzifikovať svoje finančné záujmy, neexistuje objektívny dôvod, prečo by si hodnotný kameň nemohli kúpiť aj tí, ktorí neovládajú ropné polia či energetické impéria. Ceny diamantov pozvoľna rastú a nepodliehajú lokálnym výkyvom, takže zarábate aj kúpou malého kamienka.
3. Hodnota diamantov sa odvíja od 4C - farby, čistoty, brúsenia a karátovej hmotnosti. Čím väčší, čistejší a belší drahokam chcete, tým viac síce za neho zaplatíte, ale tým získate lepšiu dlhodobú investíciu. To isté samozrejme platí i pri predaji.
4. Obľubu kupovania investičných diamantov, zvyšuje aj to, že sú ľahko prenosné, ľahké, malé a odolné (veď diamant je najtvrdší nerast).
5. Nezabudnite, že diamanty sa rovnako ako ďalšie investície zdaňujú, rovnako tak aj zisky z ich predaja. Opýtajte sa na radu povereného daňového poradcu, nech zbytočne nestratíte.
6. Nechcete na predaji diamantov prerobiť, buďte si istý, že nie je dobrý nápad snažiť sa kameňov zbaviť zo dňa na deň. Ich cenu totiž ovplyvňuje kvalita drahokamu a to, koľko je nakupujúci ochotný zaplatiť - čo sa označuje za subjektívne faktory.
7. Dávajte si pozor na podvodných predajcov, s ktorými sa na internete roztrhlo vrece. Dajte na to pozor, aby ste vždy ku kameňu dostali certifikát od renomovanej spoločnosti, ako je GIA, AGS, IGI alebo HRD.
Ak hľadáte spoľahlivý spôsob, ako nechať svoje peniaze ďalej zarábať, kúpte si investičný diamant. Pokiaľ vám príde takéto riešenie príliš chladné, porozhliadnite sa po diamantovom šperku - veď i spracovanie a zasadenie kameňa môže jeho cenu ovplyvniť. Najmenej násilným spôsobom, ako sa pustiť do ukladania peňazí do tohto stabilného aktíva, je výber správneho zásnubného prstienka s dobre vybrúseným kvalitným diamantom - investujte do budúcnosti v osobnej i finančnej rovine svojho života naraz.
Autor: Článok pripravilo klenotníctvo Eppi , ktoré sa špecializuje na zásnubné prstene s certifikovanými diamantmi.
Britská libra | 0.7589 | 15.73 % |