Vlastniť diamant je snom mnohých ľudí. Najčastejšie sú pre koncových spotrebiteľov dostupné v šperkoch, no kým sa dostanú ku klenotníkovi, ktorý ich do šperku osadí, musia prejsť rukami obchodníkov s diamantmi. Tí sa združujú na špecializovaných burzách a dostať sa do ich kruhov nie je vôbec jednoduché.
Obchodovanie s komoditami má svoje presne stanovené pravidlá, pričom dostupnosť komodít je rôzna. Zlato si viete napríklad kúpiť od bánk v tehličkách, alebo od predajcov spracované na pliešky či drôty. V prvom rade sa pri obchodovaní sleduje jeho rýdzosť. Obchodovanie s diamantmi už ale prebieha na veľkých, špecializovaných burzách. Izraelská burza sa napríklad nachádza v mestečku Ramat Gan pri Tel Avive v 40 poschodovom mrakodrape, kde je na každom poschodí 50 malých kancelárií, z ktorých je každá zameraná na iný typ diamantov. Jedna sa špecializuje na žlté, iná na malé biele a ďalšia zas na okrúhle či hranaté. Významné burzy nájdeme aj v Hong Kongu, či európskych Antverpách.
Bez kontaktov sa na diamantovú burzu nedostanete
Obchodovať na diamantových burzách ale nemôže hocikto. Tie najznámejšie diamantové burzy už existujú niekoľko sto rokov a medzi obchodníkmi vládne absolútna vzájomná dôvera. Je to spôsobené tým, že medzi seba nepustia každého. Obchodníkov zaujíma, ako ste získali peniaze, z akej rodiny pochádzate, kde podnikáte, či komu predávate. Dôveru si tu teda nekúpite a získate ju jedine vtedy, ak ostatných obchodníkov presvedčíte, že ste slušný človek, ktorý zarobil peniaze prirodzeným a poctivým spôsobom. Aby vás medzi seba obchodníci priali, musíte mať aj skúsenosti v obchodovaní s diamantmi a musia sa za vás zaručiť členovia burzy. Výhodou diamantovej burzy preto je, že vás obchodníci neoklamú. Začiatočníci, ktorí sa ešte detailne neorientujú v problematike síce zvyknú dojednať pre nich menej výhodné ceny, rokmi praxe však takéto drobné chybičky budete vedieť odstrániť takmer úplne.
Výsledná cena je predmetom zjednávania
Na diamantovej burze sa musíte vedieť orientovať predovšetkým v ponuke. Nakupujete buď hotové, opracované kamene alebo základnú vyťaženú surovinu, ktorú si musíte dať opracovať. Ponuku vytvára množstvo špecializovaných obchodíkov, pričom nikde nie sú cenníky. Ceny sú totiž predmetom jednania. Závisia od aktuálnych svetových cien a udávajú sa v amerických dolároch. „Ak nebudete zjednávať, môžete dokonca vzbudiť rozpaky alebo podozrenie,“ varuje Alojz Ryšavý, ktorý dlhé roky obchoduje na burzách v Antverpách, Izraeli a Hong Kongu. Predpokladom úspešného zjednávania je ale odbornosť a skúsenosti. Samotní predávajúci sú odborníci a znalosti očakávajú aj od svojich partnerov. Obe strany musia dokázať správne odhadnúť cenu tovaru. Rokovanie je seriózne, pokojné a bez emócií. Predajcovia chcú predať, kupujúci chcú kúpiť a cena je potom len výsledkom dohody.
Absolútna dôvera
Zabudnite na akčné filmy, na burzu nechodíte ani s hotovosťou ani s kameňmi v kufríkoch. Po rokoch v branži už máte kontakty, s ktorými uzatvárate obchod podaním ruky. Vyberiete si diamanty, tie si zabalíte do balíčka, odvážite a balíček zapečatíte. Ochranné prvky zabránia otvoreniu balíčka a následnej výmene kameňa. Balíček vám prepraví špecializovaná služba priamo do vašej firmy a vy už potom len bankovým prevodom zaplatíte. „Keď som ale začínal, fungovalo to opačne,“ spomína na svoje začiatky Alojz Ryšavý, ktorý svoj prvý obchod na burze uzavrel ako 20-ročný. „Musel som najprv poslať peniaze na účet, aby mi verili a až potom mi tovar poslali. Dnes, po takmer 20. rokoch obchodovania prídem, sadnem do kancelárie, začnú chodiť díleri a presviedčať ma, že práve ich diamant je najlepší. Skontrolujem kvalitu, oni navrhnú cenu a rokujeme, kým sa nedohodneme," uzatvára Alojz Ryšavý.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
Britská libra | 0.7589 | 15.73 % |