Britských obchodníkov s umením trápi neistota. Kým sa o dlhodobých dôsledkoch odchodu Veľkej Británie z EÚ na jej ekonomiku vedú stále diskusie, dôsledky znášajú britskí obchodníci s umením už teraz. Len mesiac po rozhodnutí britských voličov hlásia menší záujem o umelecké diela. Výnimkou sú ale investičné šperky, ktorých predaje naopak rastú.
Briti riešia oslabenie libry a pokles akcií
Prvým náznakom horších časov pre britský trh s umením bola významná dražba, ktorú vo svojej londýnskej centrále usporadúvala hneď prvý pondelok po zverejnení výsledkov z hlasovania o odchode Veľkej Británie z EÚ známa aukčná sieň Phillips. Aukcia súčasného umenia vrátane diel z 20. storočia vyniesla z predaja len 11,9 milióna libier. Porovnateľná dražba z júna 2015 pritom vygenerovala 18,2 milióna libier.
Za súčasným poklesom záujmu o umenie môžu stáť obavy Britov nad budúcou ekonomickou situáciou. Investori sa sústredia hlavne na aktivity, ktoré by im pomohli znížiť straty z prepadu akcií a kurzu libry. Podľa prieskumu portálu Paiam.org, ktorý združuje odborníkov poskytujúcich poradenstvo na trhu s umením, si až 58,2% opýtaných myslí, že Brexit bude mať negatívny dopad na predaje umeleckých diel v Spojenom kráľovstve.
Dražby sa môžu presunúť do New Yorku
Oslabenie libry a záujmu Britov o umenie môže podľa analytikov spôsobiť, že aukčné siene a majitelia umeleckých predmetov budú mať záujem predávať niektoré významné diela skôr v New Yorku ako v Londýne. Na rozhodovanie budú mať vplyv turbulencie na devízových trhoch, ale aj neistota z budúceho vývoja.
Rastú predaje investičných šperkov
Kým predaje umeleckých diel v Británii zažívajú pokles, výrazne rastú predaje investičných šperkov. "O investičné klenoty je v súčasnej dobe neobvyklý záujem. Predaje sú citeľne vyššie než pred Brexitom," uvádza Mark Johnson, majiteľ internetového obchodu SerendipityDiamonds.com. Investičné šperky sú investičným fenoménom ostatných rokov, pričom svoju popularitu získali už počas ekonomickej krízy. O skutočnosti, že diamanty reagujú na zmeny trhu inak, ako väčšina komodít, svedčí aj 20%-ný nárast predaja gréckych klenotníctiev po tom, ako bolo medializované, že krajina čelí vážnym ekonomickým problémom. "Investičné klenoty sú vyrábané z najkvalitnejších drahokamov, ktorých cena dlhodobo rastie, pretože množstvo týchto vzácnych prírodných kameňov je na našej planéte obmedzené. Necelé tri štvrtiny predávaných investičných šperkov obsahuje diamanty. Veľkou výhodou je, že ich cena na svetových trhoch dlhodobo rastie a negatívne na ňu nevplývajú prepady cien akcií, ropy či ďalších komodít. Cena kvalitných väčších diamantov len v rozmedzí rokov 2010 a 2015 vzrástla o 54,5%," dodáva Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.
Presun k najrešpektovanejším autorom
Podľa ekonóma Dona Thompsona, profesora York University v Toronte, budú minimálne dva roky britskému trhu s umením vládnuť v dôsledku príprav na odchod Británie z EÚ dva jednoznačné trendy. Hlavný segment trhu, diela stredne a menej známych autorov, bude zažívať útlm a noví umelci to rozhodne nebudú mať ľahké. Ak sa bude predávať, záujem kupujúcich sa bude presúvať k najznámejším a najuznávanejším autorom a k tradičným štýlom, pričom tieto nákupy budú realizované ako investícia, kde sa očakáva zhodnotenie.
Londýn je centrom európskeho obchodu s umením
Podľa spoločnosti TEFAF, ktorá organizuje najprestížnejšie veľtrhy s umením na svete, je britský trh s umením a starožitnosťami z hľadiska aukčných predajov najväčší v Európe. V roku 2015 tvoril až 19% celosvetových predajov. Druhý najväčší európsky trh má, s veľkým odstupom od Spojeného kráľovstva Francúzsko s podielom 5%.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |