• Koniec týždňa bol ku komoditám prvýkrát za posledných šesť týždňov nevľúdny.
• Priemyselné kovy zasiahlo zakopnutie čínskej ekonomiky.
• Cena živého dobytka stúpa, u kontraktov futures na hovädzí dobytok na výkrm sa vyšplhala až na rekordné hodnoty.
Komodity v uplynulom týždni utrpeli prvú stratu za posledných šesť týždňov. Čínsky priemysel totiž rástol pomalšie, než sa očakávalo. Navyše zásoby ropy v Spojených štátoch dosiahli nové rekordy a priaznivejšie počasie pre tamojšiu pôdu znamená, že sa s výsadbou kľúčových plodín možno začne skôr. Zlato ťaží podporu z dát prichádzajúcich z USA. Tie sa totiž len ťažko vyrovnávajú so slabnúcim býčím sentimentom. Komoditný index DJ - UBS nakoniec odpísal 1, 3 percenta, pričom straty hlásili takmer všetky sektory. Teda s výnimkou živého dobytka - to keď sa cena kontraktov futures na hovädzí dobytok na výkrm vyšplhala až na rekordné čísla.
Energetický sektor sa v uplynulom týždni prepadal. Neustále totiž rastú už tak rekordné zásoby ropy zo Spojených štátov, čo ťahá ropu WTI už dva týždne dole. Cena americkej ropy sa tak prvýkrát v posledných troch týždňoch dostala pod 100 dolárov za barel. A cena zemného plynu, ktorý ešte na začiatku apríla zažíval mohutnú rally, klesla až na štvortýždňové minimum. Dôvodom bolo, že sa takmer dva a pol mesiaca dlhý prepad zásob zastavil. Cenový rozdiel medzi severomorským variantom ropy Brent a americkou WTI nakoniec dosiahol až 8, 8 dolára za barel. Svetovému benchmarku cien ropy pomohla napätá situácia u mesačnej spotovej ceny, aj keď sa v nadchádzajúcich týždňoch čaká obnovenie exportov čierneho zlata z Líbye. Pritom množstvo býčích stávok, ktoré hedgeové fondy držia na oba typy ropy, sa už blíži k rekordným hodnotám. Keby sa preto rope v súčasnej dobe plnej geopolitického napätia nepodarilo vyšplhať vyššie, obidva trhy s futures by sa mohli dočkať likvidácia dlhých pozícií.
Priemyselné kovy si vyslúžili nálepku najhoršie prosperujúceho sektoru. Zle sa im darilo hlavne po zverejnení správ, že sa čínsky priemyselný sektor nevyvíjal podľa predpokladov a americká centrálna banka Fed pokračuje v sťahovaní likvidity. Najviac bol týmito správami zasiahnutý hliník, zatiaľ čo vysoko kvalitná meď sa vrátila na svoje nedávne hodnoty podpory okolo 300 centov za libru. Nikel, teda hviezda v sektore kovov v roku 2014, sa dočkal prvých týždenných strát v posledných piatich týždňoch. Pozornosť sa totiž začala presúvať zo znížených dodávok v dôsledku zákazu vývozu kovov z Indonézie a potenciálnych sankcií uvalených na Rusko, skôr k možnému spomaleniu dopytu, a to hlavne z Číny. Avšak je nutné priznať, že cena už bola zrelá na korekciu - po počiatočnej prekúpenosti. Pre túto chvíľu ale psychologická hranica 18 000 dolárov za tonu stále láka podporu.
Vzácne kovy tiahlo dole striebro, ktoré má čo robiť, aby si udržalo svoje relatívne pomery voči zlatu. Teraz sa obchoduje tesne nad hodnotou, ktorá by sa dala nazvať ako zaujímavá hranica podpory. Zlato poslal nižšie nedostatok ďalšej geopolitickej podpory, pokračujúce ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania a najsilnejší mesiac z hľadiska nových pracovných miest v Spojených štátoch od januára 2012. Žltý kov sa tak dostal do dolnej polovice svojho súčasného rozmedzia 1 270 a 1 310 dolárov za uncu. Striebro sa zase obchoduje späť pod 19 dolármi za uncu, čím dosiahlo svoju najlacnejšiu úroveň oproti zlatu od augusta 2010. Platina a paládium pomerne dobre ťažia zo zdravého dopytu a z obáv o ďalšie dodávky. Pomer ceny paládia oproti platine sa pritom v súčasnosti dostal až na najvyššiu hodnotu za 12 rokov.
Obilniny , a najmä sójové bôby a kukurica, sa obchodovali oproti predminulému týždňu nižšie. Lepšie pestovateľské podmienky v Spojených štátoch totiž boli dôležitejším faktorom ako silné exporty a klesajúce zásoby starej úrody. Vo výsledku sa tak býčie spready (cena starej úrody v pomere k tej novej) predávali u oboch typov obilnín, hlavne však sóje. Pšenica naďalej získava podporu zo správ, že produkcia ozimnej pšenice v Kansase možno bude najnižšia od roku 1996 - to všetko po problematickej zime a jari, kde sa treskúce mrazy striedali s obdobiami sucha. Cena kontraktu futures na sójové bôby s dodaním v júni sa vrátila k dolnej hranici aprílového rozmedzia, zatiaľ čo v prípade kukurice sa pohybovala v stredových hodnotách medzi 490 a 520 centov za bushel.
Sektor živého dobytka sa v predošlom týždni dočkal slušného radu udalostí - oba kontrakty na dobytok končili týždeň na vrchole rebríčka. Zatiaľ čo bravčové polovičky, najväčší ťahúň z prvého kvartálu, už druhý týždeň v rade strácal dych. Cena kontraktu futures na hovädzie na výkrm s dodaním v auguste dosiahla svojho maxima - konkrétne po najdlhšej rally od roku 1992. Keďže boli stáda zdecimované veľmi chladnou zimou, končiace často predčasným zabitím, je teraz na bitúnky posielané oveľa menej zvierat. A na miesto toho mieria na chov, aby tak mohlo dôjsť k navýšeniu stavu dobytka.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7211 | 19.93 % |