Situácia na Ukrajine už nie je pre trhy tak zásadná - aspoň po víkendovom referende na Kryme a stredajšom relatívne nečakane ráznom vyhlásení Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC). Zlato sa preto ocitlo v defenzíve. Pomaly tak končí pozitívny trend, ktorý žltý kov ovládal už od začiatku januára. Teraz by naopak mohlo nastať obdobie konsolidácie. Tiež energetický sektor nám na našom krátkodobom monitore momenta bliká červeno - spomienky na veľmi chladnú zimu totiž rýchlo slabnú.
Zlato sa v pondelok po krymskom referende nesmelo zastavilo na 1 400 dolároch za uncu. Teraz však zažíva najväčšiu sériu strát od vlaňajšieho novembra. Stávky na bezpečné útočisko postupne strácajú na sile, lebo eskalácia napätia sa nakoniec nekonala. Pozornosť sa naopak sústredila inam - šéfka amerického Fedu Janet Yellenová na poslednom zasadnutí výboru FOMC pôsobila razantnejším dojmom, než trh očakával.
V čase vzniku tohto článku sa zlato vrátilo na 1 322 dolárov za uncu, čo predstavuje trendovú líniu podpory z minima z 31. decembra. A keďže v súčasnosti pretrváva tlak na redukciu expozícií, je tu zvýšené riziko, že zlato opäť otestuje svoj 200-denný kĺzavý priemer. Ten je teraz na 1 298 dolároch za uncu. Hedgeové fondy v posledných troch týždňoch navyšovali svoje čisté dlhé pozície, čo bolo primárne spôsobené pokrývaním krátkych pozícií (tzv. short covering), zatiaľ čo k nákupu nových od týždňa začínajúceho 24. februárom nedochádzalo. Silný fyzický dopyt z Číny, ktorý odštartoval januárovú rally, bol po prelomení hranice 1 300 dolárov za uncu skôr utlmený. A domáce zlato s 99,99 percentuálnou čistotou ( XAU9999 ) sa na burze v Šanghaji oproti XAU obchoduje nižšie.
Avšak súčasné vyostrené vzťahy medzi Ruskom a Západom a neistota s nimi spojená, by mohla zlatu poskytnúť dostatok podpory, aby sa vyhlo pádu späť pod 1 300 dolárov za uncu. A zlatému kovu by mohli pomôcť aj známky obnovenej slabosti na akciových trhoch. Naopak menší protivietor možno budú predstavovať rastúce výnosy dlhopisov a silnejší dolár.
Meď pokračuje v konsolidácii - po dramatickom výpredaji, ktorý nedávno zrazil cenu vysoko kvalitnej medi a medi z Londýnskej burzy kovov (LME) až na ich najnižšie hodnoty od roku 2010. Vysoko kvalitná meď (HGK4) sa teraz zasekla v relatívne tesnom rozmedzí 2, 9 a 3, 0 dolára za libru. Navyše trh sa obáva, aký vývoj nastane okolo rýchlo rastúcich zásob monitorovaných Šanghajskou burzou s futures. Od decembra sa totiž podľa údajov agentúry Bloomberg vyšplhali až o 70 percent. A to aj napriek tomu, že čínska priemyselná výroba vstúpila do nového roka najslabším výkonom od roku 2009.
Zdroj : Bloomberg, Saxo Bank
Práve vývoj čínskeho priemyslu je v centre záujmu, pretože Čína má na svedomí takmer 50 percent celosvetového dopytu po medi. Riziko ďalšieho spomaľovania ekonomiky by jej príliš neprospelo - práve v čase, keď svetová produkcia začína rásť. Z 24 komodít obchodovaných v Spojených štátoch je meď jedinou, u ktorej teraz hedgeové fondy držia čisté krátke pozície. To by však tomuto kovu nakoniec mohlo dodať aj podporu - teda ak by sa cena dokázala prehupnúť cez hranicu odporu na 3 dolároch za libru.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7211 | 19.93 % |