• Poľnohospodársky sektor naďalej posilňuje
• Volatilita u zlata sa stupňuje, zlatý kov totiž nedokáže využiť rizikové udalosti
• Ropa odovzdala zisky zo začiatku týždňa, keď sa napätie na Ukrajine začalo zmierňovať
V priebehu minulého týždňa si najväčšiu pozornosť vyslúžilo stupňujúce sa napätie medzi západnými mocnosťami a Ruskom kvôli Ukrajine. Začali sa totiž vynárať obavy, že ozbrojený konflikt mohol aspoň v krátkodobom horizonte zmiasť trhy a negatívne ovplyvniť komodity ako je plyn, ropa a pšenica. S postupujúcim týždňom potom energetické trhy zmiernili tempo - na vine boli vyššie dodávky zo Spojených štátov a nižší dopyt. Naopak poľnohospodársky sektor pokračoval v mohutnej rally a v uplynulom týždni dominoval desiatim najvýkonnejším komoditným sektorom.
Darilo sa aj vzácnym kovom. Zlato najprv opätovne potvrdilo svoj status bezpečného prístavu, lenže potom nedokázalo prekonať kľúčovú hranicu odporu. Nasledovalo preto menšie vyberanie ziskov. Potom však dolár oslabil kvôli sebavedomému oznámeniu Európskej centrálnej banky a zlato mohlo rásť. Ku koncu týždňa však zase prišli lepšie dáta z amerického trhu práce. Cena paládia sa vyšplhala až na ročné maximum, keďže zásoby z Ruska a Juhoafrickej republiky sú v ohrození. Tieto dve krajiny sa podieľajú na 80 percentách svetových zásob - preto keď v Juhoafrickej republike hrozia protesty baníkov a Rusku zase sankcie, biely kov nemôže smerovať nikam inam, než hore.
Najväčšie množstvo podpory sa dostávalo poľnohospodárskemu sektoru, ten bol ale zároveň aj najviac prekúpený. Silné zisky sa niesli naprieč celým sektorom, ktorý v tomto štvrťroku zatiaľ zostáva 17 percent v pluse. Obchodníci v túto chvíľu nemajú záujem si svoje zisky vyberať, na jednej strane kvôli možným výpadkom dodávok u niektorých komodít, alebo silnému dopytu u iných. A to aj napriek ich ohromujúcim výkonom - napríklad 76procentnému rastu u kávy typu arabica, 32 percent u ceny bravčových polovičiek alebo 17 percent u kukurice.
Silné exporty ujedajú z ohromných zásob amerických plodín
Cena troch hlavných amerických plodín - kukurice, pšenice a sójových bôbov - pokračovala vo svojej rally. Ťažila pritom zo silného exportného dopytu, hlavne po kukurici a sóji. V USA sa preto darí redukovať previs zásob, ktoré zostali po minuloročnej rekordnej úrode. Najaktívnejšie futures kontrakty na kukuricu a sójové bôby dokonca vystúpili až na hodnoty z minulého leta. Silný rast má za sebou aj pšenica, najmä kvôli obavám o budúce zásoby z čiernomorského regiónu. Ďalším kľúčovým hnacím mechanizmom je u pšenice aj neistota pri stave americkej zimnej produkcie. Veľmi chladná zima totiž mala nepriaznivý vplyv na plodiny, ktoré sú zatiaľ pod zemou. Špekulatívni obchodníci s pšenicou na chicagskej burze CBOT boli od 25. februára na svojich čistých krátkych pozíciách. A práve redukcia týchto pozícií pomohla pšenici rally ešte podporiť.
Vysoké hodnoty indexu RSI predstavujú hrozbu pre ďalší rast poľnohospodárskeho sektora
Zatiaľ čo poľnohospodársky sektor ďalej posilňoval, začali sa objavovať známky jeho prekúpenosti. Index relatívnej sily (RSI) je vlastne indikátorom technickej analýzy a momenta, ktorý zisťuje, či a kedy sa trh stane prekúpeným alebo prepredaným. Za prekúpený sa považuje v prípade, keď presiahne hodnotu 70. Prepredaný je pod hodnotou 30. Avšak obchodníci si často stanovujú svoje vlastné parametre. Predvolené nastavenie obchodníkov pre RSI je väčšinou 14 dní. Nižšie uvedená tabuľka znázorňuje, že väčšina najviac obchodovaných poľnohospodárskych komodít je v súčasnej chvíli prekúpená. Práve to môže byť u niektorých z nich v krátkodobom horizonte prekážkou pre ďalší vzostup.
Cena ropy WTI najprv rástla, týždeň ale zakončila nižšie
Ako cena ropy WTI, tak cena ropy Brent išla počas týždňa nahor. Stála za tým eskalácia problémov na Ukrajine. Avšak spolu s tým, ako riziko ozbrojeného konfliktu slablo, začali strácať aj oba typy ropy a týždeň zakončili nižšie, než ho začali. Aj napriek tomu, že boli oznámené hroziace sankcie, spočítal si energetický trh to, že ani jedna zo strán nechce, aby došlo k narušeniu dodávok plynu a ropy. Západ potrebuje ruský plyn a ropu a Rusko zase potrebuje peniaze Západu, aby dokázalo financovať svoju upadajúcu ekonomiku. Ani v časoch vrcholiacej studenej vojny totiž k žiadnym výpadkom na trhu s ropou a plynom nedošlo.
Väz obnovenej rally zlomili dáta o stave zásob v USA. Tie ukázali, že sa zásoby dvíhajú už sedem týždňov v rade. A to aj napriek tomu, že dopyt po rafinérskych produktoch konečne začal klesať. Rafinérie ale stále držali svoju produkciu vysoko, za čím stála nezvyčajne studená zima. To viedlo k veľkým zásobám sekundárnych produktov, najmä potom vykurovacieho oleja. Teraz už ale prichádza jar a s ňou aj miernejšie počasie. Preto sa očakáva znížený dopyt rafinérií po rope a ich zmena výroby z vykurovacích produktov smerom k benzínu - motoristická sezóna začína. Počas tohto obdobia budeme pozorovať znížený dopyt po rope a nárast zásob, teda ak v rovnakej chvíli nedôjde k nárastu importu.
Rozdiel medzi cenou ropy Brent a cenou ropy WTI sa teraz po mesiacoch silného prepadu ustálil na šiestich dolároch za barel. Relatívne lepšia výkonnosť WTI bola spôsobená najmä silným poklesom zásob surovej ropy v Cushingu, ktorý je dopravným uzlom pre ropné futures obchodované v New Yorku. Potom, čo došlo k sprevádzkovaniu dokonalejšej siete ropovodov z Cushingu do Mexického zálivu, sa zásoby v Oklahome znížili o 10 miliónov barelov, teda najnižšie za posledné dva roky. Zatiaľ čo „vyprázdňovanie" Cushingu môže rope typu WTI pomáhať v krátkodobom období, objavuje sa tiež riziko, že sa pozornosť presunie smerom na juh - konkrétne k Mexickému zálivu. Ako dopyt rafinérií začne pomaly klesať, dôjde buď k poklesu cien, alebo sa zníži množstvo dovážanej ropy.
Tieto úvahy stále počítajú s dobre zásobeným trhom a nevšímajú si geopolitických rizík - a len ťažko povedú k nárastom cien. Podporu dodávajú obnovené vývoz ropy z Iránu, Líbye, Nigérie a Sudánu. Otáznikom však zostáva budúci dopyt zo strany Číny, ktorá je aj naďalej najväčším importérom ropy na svete. Hedžové fondy počas posledného mesiaca nahromadili rekordný počet čistých dlhých pozícií v prípade WTI. Akékoľvek oslabovanie pod kľúčovú hranicu 100 dolárov za barel by potom mohlo odštartovať likvidáciu týchto dlhých pozícií.
________________________________________
Eskalácia napätia na Ukrajine by mohla znamenať rast cien ropy aj napriek tomu, že je trh veľmi dobre zásobený. Foto: Thinkstock
________________________________________
Zlato si drží svoje pozitívne momentum, avšak na obzore sú korekcie
Vzácne kovy opäť našli podporu v geopolitickej neistote. Napätie na Ukrajine a Kryme ich cenu nakoniec vynieslo až na hodnoty z októbra 2013. Tieto udalosti spolu s rally na menovom páre EURUSD vďaka sebavedomému vyhláseniu Európskej centrálnej banky pomohli zlatu hore. Potom však prišli z amerického trhu práce lepšie ako očakávané dáta, a teda pred víkendom došlo k menšiemu vyberaniu ziskov. Aj tak sa tento kov pohodlne obchoduje nad minimami z roku 2013 a svojím 200-denným kĺzavým priemerom, ktorý je teraz na 1 300 dolároch za uncu. Hlavná vlna nákupov od prelomenia tejto úrovne pochádzala zo strany hedgeových fondov. Tie sa predtým zdráhali zapojiť a zlatu skôr predpovedali ďalší ťažký rok. Keď ale zlato nedokázalo prekonať dôležitú hranicu odporu na 1 360 dolároch za uncu, zvýšilo sa riziko ďalšieho vyberania ziskov. To hrozí, ak by sa žltý kov opäť dostal pod hranicu 1 320 dolárov za uncu. Prudko pritom poklesli fyzické nákupy zlata, ktoré sme mohli pozorovať na začiatku tohto roka. Zvlášť, keď sa zatiaľ neobnovil dopyt po zlatých zliatkoch a minciach.
Striebro malo čo robiť, aby krok so zlatom udržalo. Navyše v predošlom týždni ostatné kovy používané v priemysle, ako napríklad meď, klesli až na svoje 15-mesačné minimá. Čína totiž pri jednej z pevninských firiem zažila prvý bankrot, a začalo sa tak špekulovať o kondícii tamojšieho finančného systému. A to všetko v krajine, ktorá je najväčším spotrebiteľom priemyselných kovov na svete. Keď sa po správe z amerického trhu práce striebro prepadlo pod svoj 200-denný kĺzavý priemer 20, 96 dolára za uncu, nevyhol sa tento kov ďalšej likvidácii dlhých pozícií.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |