Väčšina komodít v uplynulom týždni posilnila. To sa týkalo hlavne sektora vzácnych kovov, kde sa z veľmi výrazných ziskov tešili zlato a striebro. Tieto kovy dokonca atakovali kľúčové hranice podpory. K celkovej sile na komoditnom trhu prispel predovšetkým slabý dolár, ktorý sa prepadol hneď po prvom hlavnom prejave šéfky Fedu Janet Yellenovej, konkrétne na polročnom vystúpení pred Kongresom. Doláru nepomohli ani veľké tržby z maloobchodu, naopak politika Fedu podporila rizikové a drahé aktíva. Hrozivo vyzerajúce zimné počasie potom v minulom týždni vyhnalo ceny zemného plynu zase o niečo vyššie.
Výkonnosť jednotlivých komoditných sektorov v predchádzajúcom týždni
Keď sa pozrieme na to, ako sa viedlo jednotlivým komoditám, tak najlepšie zo všetkých dopadol zemný plyn obchodovaný na burze v New Yorku. A to vďaka ďalšiemu kolu extrémneho počasia v tých najobývanejších oblastiach Spojených štátov. Pritom stav jeho zásob zostáva nebezpečne nízko. Na druhom až štvrtom mieste sa potom umiestnili vzácne kovy.
Výkonnosť jednotlivých komodít v predchádzajúcom týždni
Zlatu sa v minulom týždni darilo a do piatkového rána dokonca vďaka rally prekonalo hranicu 1 300 dolárov za uncu. Prvýkrát za (takmer) posledný rok sa tak dokázalo dostať až na svoj 200-denný kĺzavý priemer (teraz okolo 1 303 dolárov za uncu). Slabé dáta, ktoré prichádzajú zo Spojených štátov, totiž spôsobili, že trh začal premýšľať o možnom úhybnom manévri Fedu z ohláseného ukončovania kvantitatívneho uvoľňovania. To naopak povzbudilo ceny aktív a poškodilo americký dolár. Navyše sa začína dvíhať aj fyzický dopyt po zlate zo strany Číny.
Tiež striebro v piatok ráno konečne opustilo svoje pevne zakotvené rozmedzie 19 až 20, 50 dolára za uncu a vyšplhalo sa blízko 21 dolárov za uncu, čo bola najvyššia hodnota od polovice novembra. Priblížilo sa tak svojmu 200dennému kĺzavému priemeru okolo 21 dolárov za uncu, pričom ďalšia technická hranica sa nachádza na 21, 50 dolára. Práve to je pre striebro kľúčová výzva.
Hlavnou témou na amerických energetických burzách aj naďalej zostáva počasie - ďalšia vlna zimných extrémov trápi severovýchod aj východ krajiny, teda najhustejšie obývané časti USA. Cena marcového kontraktu na zemný plyn sa kvôli veľmi volatilnému obchodovaniu priblížila späť k 5, 00 dolára. Pritom denné uzávierky v prípade kontraktov na predchádzajúci mesiaca zostali v technicky významnej oblasti 4, 65 dolára, čo je o 100 percent viac ako u predchádzajúcej rally vychádzajúcej z novembrových miním. Rolovací kontrakt z marca na apríl je už každoročne kritický, pretože nie je jasné, kedy zima v Spojených štátoch skončí. Práve tieto dva mesiace by mohli výrazne kolísať - osud celého trhu totiž majú v rukách meteorológovia.
Zásoby zemného plynu sú práve na svojej najnižšej úrovni za posledných desať rokov. Môžu za to kľúčové odberateľské štáty, ktoré len v priebehu minulého týždňa vytiahla zo zásob celkovo 237 miliárd kubíkov plynu. A to ešte nie je jasné, čo so zásobami urobí koniec týždňa, respektíve uplynulý víkend. Obchodníci teraz budú musieť postupovať opatrne - kombinácia nízkych zásob a neobvykle dlhej zimy by totiž mohla ceny a spready divoko rozhýbať. Kritické bude načasovanie prechodu, tzn. až sa začnú ťažiť nové zásoby.
________________________________________
Zásoby zemného plynu sa vďaka pokračujúcemu zimnému počasiu v Spojených štátoch stenčujú. Foto: Spencer Platt / Thinkstock
_______________________________________
Cena ropy WTI sa v uplynulom týždni takmer nemenila. Komodita sa tak stále obchoduje na vysokých hodnotách tesne pod 100 dolármi za barel, čo je blízko októbrovým maximám. Tiež rope chladné počasie svedčí a nemusí sa toľko znepokojovať nevyrovnanými výkonmi americkej ekonomiky. Iróniou by pritom mohlo byť to, že počasie na jednej strane podporuje ceny energií a na strane druhej oslabuje ekonomické dáta, ktoré by normálne ceny ropy zrážali dole. Vďaka ďalšiemu čerpaniu zásob potom rástli aj ceny ropných produktov.
Cenový rozdiel medzi ropou typu WTI a Brent sa na konci týždňa scvrkol na najnižšiu hodnotu - konkrétne pod 8, 50 dolára za barel - od vlaňajšieho októbra. Za to môže americká ropa poďakovať počasiu na severe USA. Zásoby WTI sa vymanili zo svojich miním a pohybujú sa na hornom konci svojho päťročného rozmedzia. Avšak zásoby destilovaných palív a propánu sú vďaka „zimnému" dopytu extrémne nízko.
Najbližší kontrakt na pšenicu obchodovateľnú na chicagskej burze CBOT zažil silnú rally. Za všetkým opäť stáli obavy, že najchladnejšia zima v Spojených štátoch za posledné roky by mohla ešte viac poškodiť zimnú úrodu tejto obilniny. Pšenica z CBOT ukončila rok 2013 tým, že krátke špekulatívne pozície takmer dosahovali historických extrémov. Teda tu vidíme priestor pre ďalší pohyb - ten bude závisieť od vývoja počasia a pozičnom riziku.
Káva typu arabica prešla v minulom týždni miernou konsolidáciou - po tom, čo jej cena v januári „vystrelila až ku hviezdam". Rally z minulého mesiaca pritom hnali dopredu obavy, že by úrodu mohlo poškodiť nezvyčajne teplé a suché počasie v Brazílii, rovnako ako redukcia špekulatívnych pozícií. Konsolidácia by v budúcom týždni alebo dvoch týždňoch mohla viesť k ďalšiemu rastu cien arabiky, a kontrakty na najbližšie mesiace by nakoniec mohli presiahnuť 145 centov za libru.
Autor: John J Hardy | Head of FX Strategy | Saxo Bank
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |