• Komodity sa kvôli otrasom na rozvíjajúcich sa trhoch prepadali
• Vykurovací olej stále ťaží podporu z chladného počasia v Spojených štátoch
• Cena zemného plynu stále kolíše a obchodníkom sa to už nevypláca
Ceny komodít sa v priebehu uplynulého týždňa ďalej znižovali. Dôvodom bol odlišný výhľad pre rozvíjajúce sa a rozvinuté ekonomiky, čo len stupňovalo neistotu okolo výhľadu dopytu po komoditách. Slabšie výsledky sa týkali predovšetkým oboch sektorov s kovmi. Priemyselné kovy pritom oslabili kvôli horším výrobným dátam z Číny a tiež kvôli uzavretiu niektorých ázijských trhov v súvislosti so začiatkom nového lunárneho roka - konkrétne roku koňa.
Drahým kovom sa nepodarilo vyťažiť maximum z turbulencií na rozvíjajúcich sa trhoch, a preto museli podporu hľadať inde. Za to energetický sektor tiahla dopredu krátkodobá predpoveď pre Spojené štáty. Studená zima má pritom na svedomí extrémnu volatilitu u zemného plynu a vykurovacieho oleja, ktorého cena rýchlo stúpala.
________________________________________
Vyhliadky na ďalšiu vlnu chladného počasia v Spojených štátoch nahrávajú cenám vykurovacieho oleja. Na snímke je snehová pokrývka newyorského Central Parku. Foto: John Anderson, zdroj: Thinkstock
________________________________________
Poľnohospodárskemu sektoru sa v minulom týždni viedlo zmiešane. Na jednej strane pokračovala neistota u kľúčových plodín, napríklad pšenice, zatiaľ čo rástli ceny kakaa a kávy. Tieto plodiny nakoniec zabezpečili mäkkým komoditám úspešný týždeň.
Práve káva má za sebou najlepší týždenný výkon od decembra - hoci sa jej predtým nevyhli dva týždne strát v rade. Cene variantu arabica prospievajú nadpriemerné teploty a suché počasie v Brazílii, čo zvyšuje riziko nižšej úrody - aspoň oproti súčasným predpovediam na trhu. Variant robusta potom čiastočne ťaží podporu z arabicy, ale tiež z poklesu zásob vo Vietname a Indonézii. Lenže Vietnam stále nepustil von svoje obrovské zásoby kávy, takže až sa exporty z krajiny obnovia, mohla by cena robusty opäť spadnúť.
Cena najaktívnejšieho kontraktu na kakao s dodaním v marci rástla dokonca najviac od roku 2011. Potom sa však na úrovni 2 900 dolárov za tonu stabilizovala. Kým ceny kakaa podporil zvýšený dopyt z troch hlavných regiónov Európy, Severnej Ameriky a Ázie, k stabilizácii by mohli slúžiť väčšie zásoby z Pobrežia Slonoviny - tiež vzhľadom k súčasným prekúpeným pozíciám.
Šialená volatilita u zemného plynu
Aj keď ešte v prvej polovici januára rástla cena zemného plynu stabilne hore, potom prišla extrémna volatilita a mnoho obchodníkov na ňu doplatilo. Počas minulého týždňa došlo dokonca trikrát na denné výkyvy prevyšujúce 12 percent. Volatilita tým pádom vyšplhala takmer k 100 percentám. Dva dni v rade dosiahla cena zemného plynu 5,5 dolára za jeden therm, a následne sa rýchlo porúčal pod päť dolárov. Rally pritom ťažila z urýchleného poklesu stavu zásob - dopyt totiž rástol v čase, keď je kvôli počasiu produkcia tejto komodity nižšia. Lenže potom bola zverejnená miernejšia predpoveď počasia na február, čo viedlo k prudkému zvratu. Kontrakty na NGH4 nakoniec behom dvoch dní padali najprudším tempom najmenej za posledné štyri roky.
Cena zlata sa ustálila. Vyhlásenie Fedu nakoniec vykompenzoval zmätok na rozvíjajúcich sa trhoch
Zlato sa vrátilo k dolnej línii svojho súčasného obchodného rozmedzia, pričom krátkodobý výhľad bude záležať na vývoji amerických akcií a dolára. Žltý kov síce najprv ťažil podporu zo zmätkov na rozvíjajúcich sa trhoch, potom však prišli priaznivé ekonomické dáta zo Spojených štátov. A zlatu príliš nepomohlo ani pokračujúce utlmovanie amerického programu nákupu aktív a spomaľujúci dopyt z Číny. Komodite sa nepodarilo zakotviť nad hranicou odporu na 1 272 dolároch za uncu, a teda sa mohla rozlúčiť s ďalšou várkou dlhých pozícií. Aj tak ale zlatu nahráva, že akciové trhy zatiaľ nedokázali opakovať svoje vlaňajšie úspechy. Preto by sa mohlo udržať nad dôležitou hranicou podpory 1 231 dolárov za uncu.
Hoci sa zlato nedokázalo vymaniť zo súčasného obchodného rozpätia, január pre neho dopadol úspešne. Prvýkrát od augusta sa mu podarilo dostať na mesačnej báze do kladných hodnôt zisku. Nakoniec tak prekonal ako dlhopisy, tak aj akcie a dolár. Postoj investorov sa síce v porovnaní so začiatkom roka vylepšil, ale rovnako od neho inštitucionálni investori dávajú ruky preč a hedgeové fondy sa zapájajú len nepatrne. Ak však bude slabý výkon akciových trhov pokračovať a nezastaví sa ani kríza na rozvíjajúcich sa trhoch, mohol by sa upraviť celkový výhľad pre rast svetovej ekonomiky. To by mohlo investorov presvedčiť, aby sa k zlatu vrátili. Do tej doby však bude medvedí prístup mnohých investorov zlatu vo vzostupe prekážať.
Silný dolár a klesajúce akcie bránia rope v ďalšom rozlete
Ropa WTI sa vyšplhala na najvyššie hodnoty od začiatku januára - vďaka znižujúcim sa zásobám a chladnej zime v Spojených štátoch. Napriek tomu je ďalší rast nad 99 dolárov za barel skôr limitovaný - zmätok na rozvíjajúcich sa trhoch by totiž mohol ovplyvniť budúci dopyt. Zároveň je potrebné vziať do úvahy silný dolár a klesajúce akcie. Cenový rozdiel medzi ropou Brent a WTI sa prvýkrát od novembra dostal pod 10 dolárov. Vyššia produkcia z Líbye totiž zabezpečila lepšiu dostupnosť ropy zo štátov zoskupenia OPEC, zatiaľ čo bol americký dopyt podporený chladným počasím. A keďže sa blížime k februári a marcu, na ďalšie znižovanie rozdielu medzi oboma typmi ropy už by nemuselo dôjsť. Dopyt po rope z rafinérií na pobreží Mexického zálivu potom možno povolí - to až zase na jar začne údržbová sezóna.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |