• Averzia k riziku na volatilných trhoch rastie
• Index S&P 500 zasiahla nákaza z Ázie
• Dlhopisy sa konečne dočkali podpory
Väčšina hlavných finančných trhov sa v uplynulom týždni vyvíjala naopak, ako napovedali súčasné trendy. To viedlo k zvýšenej volatilite a neistote, kam budú trhy v krátkodobom horizonte smerovať. Averziu k riziku potom ešte podporili správy o spomalení z rozvíjajúcich sa trhov. K tomu všetkému je ešte potrebné pripočítať začiatok roka, teda obdobie, kedy investori hľadajú vhodné obchodné stratégie na ďalšie mesiace. Táto averzia spôsobila, že americký dolár oslabil - najmä kvôli nákupom japonského jenu a sťahovaním prílišného množstva krátkych pozícií. Niektoré popredné akciové trhy potom doplatili na prepad akcií a mien u rozvíjajúcich sa krajín. Napríklad index S& P500 už klesá dva týždne v rade. Naopak vzpruha sa dostavila u dlhopisových trhov a výnos u desaťročných amerických štátnych dlhopisov sa znížil až na dvojmesačné minimum.
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
To však hrá do kariet investorom do zlata - ako fyzický kov, tak aj akcie spoločností ťažiacich zlato zažívali rally. Na druhej strane komodity závislé na raste, ako sú napríklad priemyselné kovy, padali dole. Ťažké časy prišli aj na ropu Brent, zatiaľ čo americký energetický sektor bol k potencionálnemu negatívnemu vývoju imúnny. V Spojených štátoch sa totiž pozornosť sústredila predovšetkým na domáce témy - napríklad na zvýšený prietok ropy zo Stredozápadu smerom k Mexickému zálivu (čo bolo pre WTI pozitívne), ale taktiež na veľmi chladnú zimu, ktorá poskytuje podporu vykurovaciemu oleju (ULSD) a hlavne zemnému plynu.
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
Zemný plyn (NGG4) bol už druhý týždeň v rade najlepšie prosperujúcou komoditou. Jeho cena sa vyšplhala takmer k piatim dolárom za therm - teda na úroveň, ktorú plyn už v rokoch 2010 a 2011 niekoľkokrát testoval, však neprelomil. A pretože je v Spojených štátoch chladnejšia zima, než je obvyklé, dopyt po plyne rastie takým tempom, že sa stavy zásob prepadli na najnižšiu hodnotu od roku 2005 (keď vezmeme do úvahy práve prebiehajúcu časť roka). V podzemných zásobníkoch sa v súčasnosti ukrýva približne 2423 miliárd kubických stôp - o 12 percent menej, než predstavuje päťročný priemer. Vykurovacia sezóna pritom skončí až niekedy na konci marca, takže sa zásoby budú každým týždňom krátiť až na skutočne znepokojujúce hodnoty. Práve podobné úvahy o plyne v posledných týždňoch prinášali tejto komodite dostatok podpory. Pozitívne momentum je síce stále pevné, ale náhla zmena počasia by mohla vyústiť v nezanedbateľné vyberanie ziskov.
Zdroj: DOE, Bloomberg a Saxo Bank
Rope Brent (LCOH4) sa darilo výrazne horšie než rope WTI. Rozdiel medzi týmito dvoma svetovými cenovými benchmarkmi tak prvýkrát od začiatku novembra spadol späť k 10 dolárom. Rope Brent uškodilo hlavne to, že sa začali zvyšovať exporty z Líbye a zároveň sa objavili zvesti o spomalení čínskej ekonomiky. Naopak ropa WTI ťažila podporu zo správ, podľa ktorých spoločnosť TransCanada otvorila južnú vetvu svojho ropovodu s názvom Keystone XL a s kapacitou 300 tisíc barelov za deň. Očakáva sa, že by mala uľaviť od prebytkov ropy v oklahomskom Cushingu, kde je hlavné prekladisko americkej ropy obchodovanej na burze v New Yorku. Dopyt po vykurovacom oleji bol rovnako ako u zemného plynu zvýšený - veľmi nízke teploty totiž trápia celé východné pobrežie Spojených štátov. Akonáhle sa však teploty vrátia do normálu, mohla by cena ropy WTI znovu oslabiť - najmä kvôli bohatému zásobeniu trhu produkciou z bridlicových ložísk. A spolu s tým, ako sa cena americkej ropy bude blížiť hranici 100 dolárov, odpor porastie. Trendová spojnica medzi augustovým maximom vo výške 98, 25 dolárov za barel a 200-denným kĺzavým priemerom na hranici 99 dolárov by pritom mala mať dosť sily na to súčasnú rally zaraziť.
Ropa WTI, kontrakt na najbližší mesiac
Zdroj: Saxo Bank
Kakao (CCH4) sa obchodovalo blízko svojich maxím z minulého decembra - hlavne po tom, čo vo štvrtok jeho cena zažila najväčší nárast za posledných 16 mesiacov. Podporu mu sprostredkovala lepšia ekonomická aktivita v Európe (ktorá je najväčším spotrebiteľom čokolády na svete) a tiež správa o stave priemyslu, ktorá naznačuje výrazný pád svetových akcií. Report medzinárodnej organizácie výrobcov a spracovateľov kakaa International Cocoa Organization, ktorý unikol predčasne, pritom ukazuje 17-percentný ročný prepad svetových zásob od vlaňajšieho septembra. Navyše súčasné odhady trhu upozorňujú na deficit dodávok v nadchádzajúcich dvoch rokoch. Podobný výhľad nahráva cenám kakaa už od minulého leta a je možné, že táto komodita ešte viac posilní. Hlavne keď si uvedomíme, že súčasná cena 2 800 dolárov za tonu je stále zhruba o 25 percent pod posledným rekordom z roku 2011.
Cena vysoko kvalitnej medi (HGH4) sa už štyri týždne v rade prepadá. Výrobná aktivita v Číne totiž prvýkrát za posledných šesť mesiacov spomalila a regulačné orgány tam posilnili kontroly potenciálnych úverových rizík u niektorých sektorov. Pokles medi však do istej miery utlmil pokračujúci prepad zásob, ktoré sa nachádzajú v skladoch monitorovaných Londýnsku burzou kovov. Tamojšie zásoby sa znižujú už 20 mesiacov za sebou a teraz dosahujú najnižších hodnôt v jednom roku. Podpora pritom prichádza z Indonézie, kde hrozí narušenie dodávok. Cena medi sa stále nachádza v ustálenom rozmedzí 3,15 až 3,40 dolárov za libru. Lenže obavy o dopyt zo strany Číny, ktorá obstaráva 40 percent svetovej spotreby, ukazujú v krátkodobom horizonte skôr na možné zlacnenie tejto komodity.
Zlato (XAUUSD) pokračovalo v rally a vystúpilo až na dvojmesačné maximá - konkrétne po najdlhšej týždennej šnúre ziskov od septembra 2012. Renomé zlata ako alternatívnej investície opäť posilnilo, k čomu tomuto kovu pomohol aj súčasný pokles amerického dolára, akcií a dlhopisových výnosov. Najväčšiu zásluhu pritom malo oslabenie akciových trhov, nasledované nákupom dlhopisov. Následne zlato otestovalo decembrové maximum, teda 1 268 dolárov za uncu. Ďalším cieľom by potom mohol byť 200-denný kĺzavý priemer
1 318 dolárov za uncu. Rally však nebola ani tak podporená celkovým množstvom burzovo obchodovaných produktov zlata (ETP), lebo toto číslo kleslo o 10 ton na najnižšiu hladinu od roku 2009. Naopak - rally ťažila z averzie k riziku na rozvíjajúcich sa trhoch a obáv zo spomalenia tamojších ekonomík. Striebro sa však svojho žltého kolegu zdráhalo nasledovať a držalo sa svojho ustáleného rozmedzia, pričom hranica odporu 20, 64 dolárov za uncu zostala na svojom mieste.
Spotová cena zlata
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8239 | 8.79 % |