Týždeň, kedy Fed prekvapil trhy

Kľúčovou udalosťou uplynulého týždňa bolo bezpochyby dlho očakávané stretnutie americkej centrálnej banky, kde mal Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) podľa predpokladov oznámiť ukončovanie svojho masívneho programu nákupu aktív. Lenže v súvislosti s nedávno zverejnenými ekonomickými dátami, ktoré boli slabšie, než sa čakalo, nakoniec Fed všetkých previezol a svoje nákupy aktív ponechal na 85 miliardách dolárov mesačne. Správa potom vyvolala okamžitý a dramatický nárast rizikového apetítu investorov. Kým akcie a dlhopisy zažívali rally, americký dolár sa vypredával, čím pomohol komoditám k lepšiemu investičnému výhľadu.

Oznámenie Fedu potešilo hlavne komodity závislé na ekonomickom raste, teda predovšetkým priemyselné kovy, ale aj ropu. Peniaze pumpované do ekonomiky by totiž mali pomôcť k rýchlejšiemu zotaveniu, a podobná situácia sa očakáva aj pri dopyte po rope a kovoch. Vôbec najväčšie zisky si pripísali vzácne kovy, ktorých rally spustil negatívny sentiment a short selling pred samotným oznámením. Súčasne totiž klesali aj výnosy štátnych dlhopisov a americký dolár.

Na konci týždňa potom začalo nadšenie z komodít vyprchávať. Spomaľovať začal hlavne výkon vzácnych kovov a ropa sa dokonca dostala do mínusových hodnôt. Príliš jej nesvedčili ani správy o narastajúcich zásobách a znižujúcom sa geopolitickom napätí. Sektor poľnohospodárskych komodít však správy z Fedu toľko neovplyvnili a pozornosť sa upierala hlavne ku konkrétnym fundamentom. Napríklad ako to v Spojených štátoch vyzerá so zberom kľúčových plodín a aké sú zásoby hlavných svetových pestovateľov kávy, teda Brazílie, Kolumbie a Vietnamu.

obr1-2013-09-25

Zlato a striebro sa vezú na úľavovej rally. Ale ako dlho?

Zlato aj striebro sa otrepali z prepadov a po prekvapivom oznámení Fedu poskočili nahor. K tomu im dopomohla aj najväčšia rally na desaťročných amerických štátnych dlhopisoch za posledné dva roky a tiež slabší dolár. V prvej fáze pritom rally vzišla z uzatvárania krátkych pozícií (tzv. short - covering) hedgeovými fondami. Množstvo krátkych futures pozícií držaných fondami dokonca v týždni končiacom 10. septembrom kleslo na najnižšiu úroveň za posledných sedem mesiacov. Navyše hedgeové fondy v snahe o znovuvybudovanie niektorých týchto pozícií tvrdo narazili. Zatiaľ však nie je jasné, či odložený koniec kvantitatívneho uvoľňovania bude dosť silný na to, aby rally naďalej podporoval.

Všetko bude záležať na ďalších ekonomických dátach prichádzajúcich zo Spojených štátov. Federálny výbor môže koniec nákupu aktív odložiť raz, dvakrát alebo k nemu vôbec nepristúpiť, ak budú slabé čísla aj naďalej pokračovať. V krátkodobom horizonte sa teraz ale pozornosť presúva k americkej vláde, pretože prezident Barack Obama a Kongres budú znovu bojovať o navýšenie dlhového stropu. Ak sa nedohodnú do 1. októbra, bude ochromený chod americkej vlády a o pár týždňov neskôr by mohol krajine hroziť aj bankrot. Počas týchto týždňov plných neistoty by však zlato mohlo nájsť svojich ďalších kupcov, podobne ako tomu bolo vlani. Dá sa tak očakávať jeho ďalší rast.

Reálne výnosy amerických dlhopisov klesli

Reálne výnosy amerických dlhopisov sa znížili, najviac počas štvrtku. Ich vývoj tak viac zodpovedá súčasným cenám zlata, ako môžete vidieť aj na grafe nižšie. A s blížiacim sa decembrom sa určite čoskoro objavia špekulácie o konci kvantitatívneho uvoľňovania. Ak teda nedôjde k opätovnému zhoršeniu ekonomických dát. To by mohlo viesť k ďalšiemu tlaku na ceny na začiatku budúceho roka. Pre nasledujúci mesiac sa ako najpravdepodobnejšie javí pre zlato rozmedzie 1275 až 1488 dolárov za uncu. V prípade, že by sa zlatu podarilo túto hranicu prekonať, predstavovalo by to 50-percentný retracement z výpredajov trvajúcich od októbra minulého roka do tohtoročného 28. júna.

obr2

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Trochu ma však znepokojuje odliv kapitálu z trhu burzovo obchodovaných produktov (ETP), a to ako pred, tak prekvapivo aj po oznámení Fedu. A obzvlášť znepokojujúca je potom táto správa pre investorov, ktorí veria v pokračovanie rally. Investícia do zlata cez ETP počas minulého týždňa klesli dokonca o 18 ton. Už niekoľko mesiacov tak aj naďalej trvá nezáujem o zlaté ETP, hoci sa cena tejto komodity už dokázala z júnových miním vymaniť. Postoj inštitucionálnych investorov k zlatu ako triede aktív je rovnako tak dôležitý, ako je investičný dopyt potrebný k podpore rastu záujmu o fyzické zlato.

S rastúcou ponukou prichádza ropa o pozitívne momentum

Futures ako na ropu Brent, tak na ropu typu WTI sa prepadli už druhý týždeň za sebou. Dôvodom je uvoľňujúce sa napätie v Sýrii a správy o obnovenej ťažbe v Lýbii, kde sa podarilo zažehnať takmer mesiac trvajúci štrajk.

Krátko trvajúca rally u rizikovejších aktív, ktorú predtým odštartovalo rozhodnutie FOMC, ukončili vyhliadky, že sa na trh vrátia vyššie dodávky práve vo chvíli, kedy sezónny dopyt po rope začala klesať.

Špekulácie na trhu tiež priniesli správy o údajnej ponuke Iránu, že sa výmenou za zmiernenie medzinárodných sankcií chystá uzavrieť svoju továreň na obohacovanie uránu v meste Frodo. K rokovaniam by pritom mohlo dôjsť už na zasadnutí OSN v New Yorku, kde by sa mali stretnúť americký prezident Obama a nedávno zvolený iránsky prezident Rouhání. Pôjde totiž o prvú schôdzku medzi hlavami týchto dvoch štátov od iránskej revolúcie v roku 1979.

obr3

Zdroj: OPEC, Bloomberg a Saxo Bank

Produkcia ropy v Iráne a Líbyi svedčí o tom, aký dopad bude mať riešenie oboch problémov na celosvetové zásoby tejto komodity. Ešte vlani obe krajiny vyťažili celkovo 4,7 milióna barelov ropy denne, avšak po sankciách na Irán a štrajkoch v Líbyi toto číslo kleslo o 1,6 milióna až na 3,1 milióna barelov čierneho zlata za deň. Naproti tomu Spojené štáty boli za rovnaký čas schopné vyprodukovať o 1,4 milióna barelov viac. Razantnejšie sa ťažilo aj v Saudskej Arábii, takže ceny ropy stále zostávali na relatívne rovnakej úrovni.

Ako veľmi sa zmenil americký ropný trh?

Ako rýchlo a ako veľmi sa zmenil v Spojených štátoch trh s ropou v tak relatívne krátkej dobe, možno vyčítať zo správy Amerického petrolejárskeho inštitútu (API). Dokument porovnáva minuloročný august s tým tohtoročným:

• produkcia ropy v Spojených štátoch sa zvýšila o 20 percent na 7,59 miliónov barelov za deň (mbpd). To znamená najvyšší objem ťažby za posledných 25 rokov.

• import benzínu a surovej ropy klesli o 10 percent na 9,8 milióna barelov za deň. To pre mesiac august predstavuje 18-ročné minimum.

• export benzínu vzrástol o 16 percent na 3,5 milióna barelov za deň, čo je najvyššia hodnota v histórii.

Táto štatistika tiež odpovedá na otázku, prečo sa zníženie amerických zásob ešte nepremietlo do vyšších cien ropy. Ide totiž o výsledok dvoch procesov, kedy sa prelína efekt vyššieho exportu paliva s nižším dovozom suroviny. V dôsledku tak na globálnom trhu aj naďalej zostáva ideálne množstvo surovej ropy aj rafinérskych produktov, čo pomáha držať zdravú rovnováhu medzi ponukou a dopytom.

Rastúca ponuka

Ešte je veľmi skoro na špekulácie, či dôjde k obnoveniu dodávok ropy z Iránu. Pokiaľ ale bude situácia priaznivá, potom nás už veľmi skoro čaká stav, kedy bude ponuka na trhu s ropou rásť rýchlejšie ako dopyt. To so sebou samozrejme prinesie aj tlak na ceny, len čo sa celosvetové zásoby tejto komodity zotavia po výpadkoch z tohtoročného leta.

Saudskej Arábii vyhovuje cena okolo 100 dolárov za barel. A akonáhle sa tejto hranici priblížime, začne krajina znižovať svoju produkciu zo súčasných rekordne vysokých úrovní. Vďaka tomu si Kráľovstvo Saudskej Arábie uvoľní zásobné kapacity, čo by jej mohlo v budúcnosti pomôcť obmedziť väčšie výkyvy cien čierneho zlata.

obr4

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8193 9.30 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
volatilita-10-klucovych-posolstiev-pre-investorovZ času na čas sa akciové trhy nevyhnú príležitostným návalom zvýšenej volatility. Takéto zvraty, pokiaľ ide o dôveru trhu, môžu byť dôsledkom...
druhy-akciiV praxi sa najčastejšie stretávame s tzv. bežnými akciami. S týmito akciami sú spojené právo podielať sa na zisku a na riadení.  Tieto...