K zásadným udalostiam minulého týždňa patrili lepšie než očakávané ekonomické dáta hlásené zo Spojených štátov aj slabšia piatková správa o stave amerického trhu práce. To ešte viac upriamilo pozornosť na stretnutie amerického Fedu, ktoré sa uskutoční 18. septembra. Trhy sú teraz v očakávaní, aký banka pripraví časový rámec pre ukončovanie svojho masívneho programu na podporu ekonomiky. Súčasné špekulácie o tom, že nepôjde o toľko razantné znižovanie nákupov aktív, však budú finančným trhom v nadchádzajúcom týždni prirábať skôr len ďalšie starosti.
Dolár sa vyšplhal až na sedem týždňové maximum a desaťročné americké štátne dlhopisy sa takmer dotkli troch percent. To ďalej umocňovalo tlak na meny rozvíjajúcich sa krajín a tiež na ich ekonomiky. Kríza na Blízkom východe sa však ďalej nevyhrocovala, a tak komodity končili týždeň s miernymi stratami. V červených číslach sa pritom ocitli prvýkrát za posledné štyri týždne.
Nižšie čísla než minule hlásia všetky sektory, najmä vzácne kovy, ktoré predtým profitovali z pozície "bezpečného prístavu" v súvislosti s obavami o situácii na Blízkom východe. Priťažil im ale posilňujúci dolár a tiež výnosy dlhopisov. Už je to dva roky, čo sa zlato dostalo na rekordných 1 921 dolárov za uncu. Od tej doby klesla cena tohto kovu o 30 percent a stále hľadá primeranú podporu v boji proti niekoľkým silnejúcim protivetrom.
Geopolitické napätie drží ropu hore
Energetickému sektoru naďalej pomáha situácie s nedostatkom dodávok ropy - či už ide o tie súčasné, alebo potenciálne aj budúce. Dôvodom sú štrajky v prístavoch a protesty na ropných poliach v Líbyi, ale aj nižšie dodávky zo Severného mora v posledných 10 mesiacoch. Negatívne tento stav pociťujú hlavne európske rafinérie, ktorých marže sú pod tlakom. Musia si totiž objednávať drahšiu ropu z iných krajín, napríklad z Nigérie. V tomto štáte sa však kvôli krádežiam a narušovaním ťažby znížila produkcia čierneho zlata až na štvorročné minimum.
Keď k tomu pripočítame geopolitické napätie spojené so situáciou v Sýrii a možné rozšírenie tejto "epidémie" nepokojov na ďalšie blízkovýchodné krajiny produkujúce ropu, potom nám vychádza pre spotovou cenu ropy typov Brent aj WTI slušná podpora. Cena futures u ropy Brent s okamžitým (čiže promptným) dodaním za minulý mesiac zažila silnú rally. Zvlášť keď to porovnáme s kontraktmi s neskorším dátumom dodania. Promptné kontrakty tak zo súčasných problémov s dodávkami výrazne ťažia.
Tento typ futures sa vyvíja podľa krivky, ktorá sa nazýva tzv. steep Backwardation, kedy ropa s bližším dodaním je drahšia než tá s neskorším. To hrá do kariet investorom, ktorí držia dlhé pozície, či už vo forme futures alebo burzovo obchodovaných fondov (ETF). Tvar krivky zabezpečuje investorom tzv. pozitívny efekt rolovania (positive roll carry), kedy cena zostáva každý mesiac rovnaká, a teda majú aj kladné výnosy. Promptné futures pozície sú totiž vždy rolované do nasledujúceho mesiaca. Súčasný spread medzi spotovými kontraktmi na október a január budúceho roku je 4, 6 dolára za barel. To v prípade tzv. positive carry predstavuje pre toto obdobie takmer štyri percentá. Ako príklad uveďme index ropy Brent v rámci DJ - UBS - ten od začiatku roka posilnil o 8, 3 percenta. A porovnajte to s výbornými výsledkami kontraktov futures u ropy Brent a 4, 2 percentami rastu len za prvý mesiac.
Cena ropy Brent sa v uplynulom týždni pohybovala okolo úrovne 115 dolárov za barel - čo je aj cez všetky s ropou spojené problémy len päť dolárov nad priemerom za posledných pár rokov. V súvislosti so Sýriou stále prevažuje zdržanlivý postoj západných mocností. A ak sa nedočkáme úplného obnovenia produkcie ropy a exportov z Líbye, v krátkodobom horizonte by mala cena tejto komodity skôr rásť.
Do úvahy treba brať aj to, že podľa odhadov bude dopyt po rope v budúcnosti pravdepodobne rásť. Analytici sa teraz snažia posúdiť vplyv ozdravovania vyspelých ekonomík a zároveň riziko prepadu rozvíjajúcich sa celkov. Súčasné rozmedzie ropy Brent je medzi 112 a 117,35 dolára za barel a zároveň je možné, že sa Brent opäť pozrie až na tohtoročné maximum 119, 17 dolára za barel.
Vzácne kovy si mohli nakoniec oddýchnuť
Piatkové slabšie dáta z amerického trhu práce pomohli vzácnym kovom nabrať trochu podpory, ktorú predtým v priebehu týždňa stratili kvôli rastúcim výnosom z dlhopisov a silnejšiemu doláru. Práve tieto okolnosti totiž mali na kovy silnejší vplyv ako ďalší vývoj situácie v Sýrii. Aj keď boli čísla o zamestnanosti horšie, pravdepodobne to americký Fed nedonúti, aby upustil od stanovenia časového harmonogramu pre ukončenie alebo redukciu programu na podporu ekonomiky.
Predstavitelia americkej centrálnej banky však možno budú chcieť kohútiky s peniazmi utiahnuť menej, než súčasné trhy očakávajú. To by mohlo pomôcť rozvíjajúcim sa ekonomikám, ktoré sú otrasené masívnymi odtokmi kapitálu. Ich meny aj bežný účet platobnej bilancie sa totiž kvôli oznámeným krokom Fedu v predchádzajúcom mesiaci dostali pod silný tlak.
Zlato sa drží svojho obchodného rozmedzia
Zlatý kov zostáva uväznený medzi kľúčovými hodnotami podpory a odporu, teda 1 350 a 1 417 dolármi za uncu. Ešte v auguste pritom dokázal vystúpiť až na 1 434 dolárov za uncu. V krátkodobom horizonte máme na obzore riziko likvidácie dlhých pozícií, pretože inštitucionálni investori ostávajú chladnými voči burzovo obchodovaným produktom (ETP). Týmto cenným papierom sa stále nedarí prekonať nezáujem, zatiaľ čo za nárastom čistých dlhých pozícií futures stojí v prvom rade uzatváranie krátkych pozícií (tzv. short - covering).
Odporúčame pozorne sledovať vývoj výnosov dlhopisov, ktoré počas kvartálu zaznamenali silnú rally. Zameriame sa predovšetkým na akékoľvek známky oslabovanie tohto trendu, čo by mohlo zlatu poskytnúť podporu. Väčšina investorov sa bude snažiť do 18. septembra svoje ďalšie kroky odkladať. Pravdepodobne si počkajú až na konečný osud kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý má v ten deň osvetliť Fed.
Striebro síce v priebehu augusta dramaticky posilňovalo, lenže za minulý týždeň sa dostalo do problémov. Vytratila sa totiž silná podpora zo strany medi, ktorú si užíval aj tento kov. Aj napriek tomu sa mu podarilo udržať hladinu podpory na 23 dolároch za uncu, a svojou výkonnosťou tak opäť prekonalo zlato. V súčasnej chvíli ide o najlepšie prosperujúce kov, a to aj v porovnaní s platinou alebo paládiom .
Zo všetkých komodít sa v uplynulom týždni najlepšie viedlo kakau, keď sa vyšplhalo až na svojej 11 mesačné maximum. Kakao ťaží hlavne zo súčasného vývoja počasia v západnej Afrike, kde sa nachádzajú dva najväčší svetoví producenti tejto suroviny. Pobrežie Slonoviny a Ghana totiž trpia nedostatkom vlahy, respektíve zrážok. Nie je tak jasné, koľko kakaa sa zožne, až v októbri začne jeho úroda.
Ceny kukurice spadli s postupujúcim zberom zo svojho augustového vrcholu až na trojtýždňové minimá. Posledné odhady totiž nasvedčujú tomu, že tohtoročná úroda bude pravdepodobne rekordná. A to aj napriek tomu, že v posledných týždňoch pred zberom príliš nepršalo.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |