Nárast cien komodít zastavili problémy na rozvíjajúcich sa trhoch, pozornosť sa stále upiera k FEDu

Počas uplynulého týždňa sa všetky hlavné komoditné sektory trochu stiahli. Do istej miery za tým stálo menšie vyberanie ziskov po raste trhov zo začiatku augusta. Výnosy amerických dlhopisov sa vyšplhali až na dvojročné maximá - to keď americká centrálna banka Fed definitívne potvrdila, že svoj rozsiahly program nákupu aktív k 19. septembru začne ukončovať. V Číne sa počas augusta zlepšila aktivita v priemyselnom sektore, zatiaľ čo rozvíjajúce sa trhy sa dočkali výpredajov u dlhopisov, akcií aj u svojich mien.

obr1-2013-08-29

Sektor vzácnych kovov sa obišiel bez výkyvov, rovnako ako sa nemenili ani počty zlata držaného prostredníctvom burzovo obchodovaných produktov (ETP). Čísla zostali stabilné už druhý týždeň v rade, hoci rástli výnosy dlhopisov a šírili sa zvesti o ukončovaní kvantitatívneho uvoľňovania Fedu. Zvýšená volatilita a výpredaje na rozvíjajúcich sa trhoch zlatu dodali podporu. Naopak striebro si vybralo oddychový čas a oproti zlatému kovu zaostalo - tomu sa dokonca podarilo z júnového dna dostať až o 30 percent vyššie.

obr2

Zmiešane sa darilo energetickým trhom, napríklad cena amerického zemného plynu rástla vďaka vyššiemu dopytu spôsobenom horúcim počasím. Cena ropy Brent sa udržala na pôvodných hodnotách napriek tomu, že geopolitické napätie na Blízkom východe a severe Afriky zostáva vysoké. Avšak cena ropy WTI sa proti Brent znížila, a rozdiel medzi nimi je znova päť dolárov. To však lepšie zodpovedá skutočným fundamentom.

Priemyselné kovy, ťahané tentoraz niklom, nakoniec nedokázali reflektovať lepšie výrobné dáta z Číny a známky oživenia svetovej ekonomiky a všetky skončili v mínuse. V predchádzajúcich štyroch týždňoch sa síce viezli na silnej rally, teraz však prišla konsolidácia. Podpora by však mala byť práve vďaka lepším ekonomickým dátam z Číny, Európy a Spojených štátov a s nimi spojeným pravdepodobným rastom dopytu za rohom.

Najhoršie výsledky však hlási takzvané mäkké komodity. Bavlna dokonca zaznamenala najväčší trojdňový prepad za posledné dva roky. Tiež káva začala opäť klesať a cukor potom spadol až na kľúčovú hranicu podpory. Tohtoročné podmienky boli pre plodiny vynikajúce, zásoby tak zostávajú vysoké, čo obnovilo tlak na ich ceny. Tomu sa skôr nevyhli ani kľúčové plodiny ako kukurica a sójové bôby. Avšak v minulom týždni zasiahlo americký stredozápad horúce a suché počasie a zber začína už za niekoľko týždňov. To by mohlo negatívne ovplyvniť ich výnosnosť.

Začne ropa Brent opäť rásť?

Cena ropy Brent sa zo 110 dolárov za barel ani nepohla. Plánované aj neplánované výpadky dodávok z krajín zoskupenia OPEC aj mimo neho síce ropné trhy znepokojili, ale nijako sa na vyšších cenách neprejavili. Podpora pre ropu pritom stále prichádza z nepokojného regiónu MENA (Blízky východ a Severná Afrika) a poskytujú ju tiež lepšie ekonomické dáta vďaka vyhliadkam na zvýšený dopyt. Súčasne sa ale rýchlo približujeme k obdobiu, keď dopyt po rope zo strany rafinérií začne klesať, pretože ľudia sa budú po letnej motoristickej sezóne vracať do práce. Štrajky v líbyjských prístavoch, ktoré počas augusta dramaticky narušili tamojšie exportné kapacity, sa začínajú vytrácať. Aj táto skutočnosť zachováva ceny ropy na uzde. Hedgeové fondy potom držia takmer rekordné množstvo dlhých pozícií a vyčkávajú na ďalší vývoj cien. A keďže sa blíži sezóna nižšieho dopytu, možno sa nejakej likvidácia dlhých pozícií čoskoro dočkáme.

Znovu sa opakuje situácia z minulých dvoch rokov - vysoké augustové ceny vystrieda v septembri a októbri ich prepad. Ešte predtým sa však ropa Brent možno pokúsi o krok smerom k vyšším hodnotám. To sa jej však zrejme nepodarí a skôr sa bude držať okolo hranice odporu, ktorá je teraz na 113,75 dolároch za barel. Následne potom môžeme čakať pokles k rozmedziu 100 až 105 dolárov za barel.

obr3

Rozdiel medzi cenou ropy typov Brent a WTI sa zvýšil až na päť dolárov za barel. Typ WTI totiž utrpel straty kvôli očakávanému spomaleniu dopytu, ktoré súvisí s oficiálnym ukončením motoristickej sezóny k 2. septembru. A WTI príliš nepomohli ani správy o obnovení vývozu ropy z Líbye. Čakáme tak, že sa cena ropy WTI bude držať v rozmedzí 101,50 a 108 dolárov za barel. Teda zhruba na hodnotách, na ktorých sme ju mohli vidieť už od začiatku júla.

Odolné zlato

Zlato preukázalo veľkú dávku odolnosti a držalo sa nad hranicou podpory vo výške 1 350 dolárov za uncu. A to napriek tomu, že výnosy pri dlhopisoch naďalej rástli. Výnosy amerických desaťročných bondov sa totiž priblížili trom percentám, teda hladine, kde sa obchodovali naposledy pred dvoma rokmi. Zlato ťažilo podporu z turbulencií na finančných trhoch rozvíjajúcich sa ekonomík, ale aj geopolitického napätia v Sýrii a Egypte. Navyše množstvo zlata uloženého v podobe burzovo obchodovaných produktov sa už niekoľko týždňov nemení, čo by sa dalo vysvetliť tak, že väčšina predajov pochádzajúcich od inštitucionálnych investorov odznela alebo sa aspoň odmlčala.

Hoci neočakávame, že by mohlo dôjsť k výraznému zlepšeniu situácie, trhy sa teraz zdajú byť lepšie vyvážené než v priebehu roka. To otvára možnosť pre ďalší rast ceny zlata až k hranici 1 415 dolárov za uncu. Ale aj keď sú trhy v rovnováhe, rozhodne to neznamená, že by nemohlo dôjsť k ďalším výpredajom. V takom prípade by cena zlata mohla poklesnúť až k hranici 1 315 dolárov.

Zlato aj naďalej ohrozuje rast výnosov amerických štátnych dlhopisov, ktorý viedol už k tomu, že sa narušila korelácia práve medzi zlatom a bondami. Čo prináša aj otázky týkajúce sa toho, ako dlho môže súčasné oživenie americkej ekonomiky trvať a ktoré z oboch uvedených aktív z toho bude viac ťažiť?

obr4

Dychberúci rast cien striebra sa pritom zastavil. Tento vzácny kov dokázal pridať počas menej ako desiatich obchodných dní úctyhodných 25 percent. V priebehu uplynulého týždňa potom došlo ku konsolidácii na relatívne stabilných úrovniach. Zlepšené ekonomické podmienky v Číne viedli k oživeniu dopytu po medi, platine a tiež striebru, ktoré sa z viac ako 40 percent využíva aj ako priemyselný kov. Rast ceny striebra sa zastavil až vo chvíli, keď cena unce tohto kovu dosiahla pomere 1:59 voči zlatu, čo zodpovedá trendovej línii z apríla roku 2011. Ak by došlo k prelomeniu tejto hranice, tak by to znamenalo nielen ďalšiu podporu pre zlato, ale aj možnosť ďalšieho posilňovania striebra. A to až k hodnote, kde by sa unca zlata obchodovala len na 55násobku ceny unce striebra. To by pre striebro znamenalo ďalšie 7-percentné posilnenie.

obr5

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8193 9.30 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-su-etf ETF (exchange-traded fund) by sme voľne mohli preložiť ako "na burze obchodovaný fond". Ide teda o fondy podobné podielovým, ktoré sú kótovane...
cena-na-devizovych-trhoch-nie-je-len-otazkou-spreadovNiektorí makléri ponúkajúci sprostredkovanie obchodov na burze radi zdôrazňujú, aké nízke spready ponúkajú a snažia sa tak nalákať nových...
ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...