Počas júla sa mohutne zdvihol dovoz komodít do Číny, darilo sa tak najmä energetickému priemyslu aj kovom. Ešte uvidíme, či ide o známku oživenia ekonomickej aktivity alebo len hromadenie zásob. Napriek tomu priemyselné kovy získali podporu a meď sa dostala do popredia záujmu investorov. To pozitívne ovplyvnilo tiež striebro a v menšej miere aj zlato. Avšak ropné trhy sa vydali opačným smerom. Po zverejnení dát o týždenných zásobách benzínu sa totiž začalo hovoriť o tom, či bude dopyt po benzíne zo strany amerických motoristov dosť silný na to, aby pokryl zvýšenú produkciu ešte z júla.
Celkovo sa oba hlavné komoditné indexy stále nedokázali vymaniť zo strát a výpredaje v energetike a pri obilninách kompenzovali zisky v iných sektoroch - najmä priemyselných kovov a mäkkých komodít. Dolár bol oproti všetkým svojim hlavným konkurentom slabší, predovšetkým voči japonskému jenu a austrálskemu doláru. Pri komoditách sa ale tento vývoj neprejavil - možno až na zlato, ktoré sa zotavilo z nedávnych predajných vĺn.
Cena ropy klesla, ale pre podporu nemusí chodiť ďaleko
Hlavným dôvodom júlovej rally na rope WTI bol až nečakaný nárast dopytu zo strany rafinérií. Tie sa chceli dozásobiť po údržbovej sezóne, aby tak mohli uspokojiť dopyt motoristov po benzíne počas letných prázdnin. V dôsledku toho americké zásoby ropy v priebehu júla prudko klesli. Najmä v Cushingu, kde sa nachádza hlavné prekladisko americkej ropy WTI obchodovanej na newyorskej burze.
Posledné zverejnené dáta opisujúce americké zásoby benzínu ale nakoniec trhy prekvapili. Tie totiž rástli namiesto toho, aby klesali (čo sa pôvodne čakalo). Nárast o 135 tisíc barelov na 223,6 milióna znamenal, že zásoby boli na najvyšších hodnotách pre toto ročné obdobie, a to najmenej od roku 1990. Inými slovami to vyzerá tak, že dopyt nie je schopný držať krok s ponukou. Blížime sa pritom do posledných týždňov americkej motoristickej sezóny, ktorá obyčajne končí okolo sviatku práce (Labour day) na začiatku septembra. Cena benzínu RBOB, ktorý sa obchoduje na newyorskej burze, sa preto dočkala prudkého retracementu - z júlových maxím na čísla porovnateľné s najslabšími komoditami uplynulého týždňa. Benzín RBOB v jednej chvíli dokonca strácal viac ako šesť percent.
Produkcia ropy u zoskupenia OPEC spomaľuje
Ropa WTI klesla na svoju najnižšiu úroveň za mesiac. A to ešte predtým, než boli oznámené lepšie ako očakávané dáta opisujúce čínsku priemyselnú výrobu a po pokračujúcich výpadkoch ropy z Líbye, čo pomohlo ceny ropy stabilizovať. Zhoršujúce sa spory medzi líbyjskými robotníkmi a ich zamestnávateľmi a slabnúce dodávky z Iraku potom spôsobili, že produkcia ropy zo strany OPEC klesla v júli na najnižšiu hodnotu za posledných šesť mesiacov (podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA)). Saudská Arábia pritom vyrobila najväčšie množstvo ropy za tento rok, aby tak uspokojila sezónny nárast domáceho dopytu. Ropa je totiž počas vrcholu sezóny využívaná hlavne pre poháňanie elektrických generátorov.
Ceny ropy sa však s nástupom septembra nemusia o svoju podporu báť. Očakáva sa totiž, že ekonomika Číny, Spojených štátov a Európy porastie alebo aspoň zostane stabilná. A naviac dodávky ropy zo strany OPEC - hlavne z krajín ako je Líbya, Nigéria a Irak - budú viaznuť. Následne by ale mal klesnúť sezónny dopyt z rafinérií na severnej pologuli a cena ropy by naopak mohla klesať. Podľa organizácie OPEC je produkcia ropy v Líbyi, Nigérii a Iraku až o 900 tisíc barelov nižšia než vlani. Väčšinu z týchto výpadkov má na konte Líbya, kde štrajky a sociálne nepokoje vyvolali prudký pokles vývozu ropy za posledných niekoľko mesiacov. A hoci mala Líbya na svojom konte najväčší pokles, očakáva sa u nej návrat k normálnym hodnotám. Horšie to bude v strednodobom horizonte so spomalením produkcie v Iraku, kde nejde očakávať žiadne rýchle riešenie - či už v oblasti sektárskeho násilia alebo slabej infraštruktúry.
Ropa Brent sa už od apríla obchoduje v ustálenom rozmedzí. To je teraz medzi 110,50 a 102 dolármi za barel. Od začiatku júla sa skôr pohybuje v hornej polovici tohto pásma. Podobný obchodný model by mal pokračovať ešte najmenej mesiac, a to až do doby, než nastane očakávané sezónne spomalenie. S tým, že v prípade ďalšieho narušenia dodávok možno predpokladať dodatočnú podporu / riziko.
Priemyselné kovy sa ujímajú vedenia
Vývoj cien kľúčových kovov, teda medi alebo železnej rudy určených na výrobu ocele, je stále ešte veľmi závislý na dopyte Číny, ich najväčšieho spotrebiteľa. Tento trend bol zrejmý aj v uplynulom týždni, keď júlové dáta vyhnali dovoz železa na nový rekord. Dovoz medi bol až o 12 percent vyšší ako vlani. Meď sa tak dočkala silnej rally a podarilo sa jej vymaniť z ustálených hodnôt. Špekulatívni investori na čele s hedgeovými fondmi si už od februára držali pri vysoko kvalitnej medi čisté krátke pozície a počas minulého týždňa sme mohli vidieť, ako sa čiastočne vrhli na nakupovanie. V Číne je pritom stále populárne využívať meď ako zdroj financií. Kým uvidíme prvé známky toho, že je meď skutočne určená na spotrebu, a nie len na účely financovania, bude ďalší rastový potenciál nad 340 centov za libru vysoko kvalitnej čistej medi skôr obmedzený.
Striebru pomohla rally na priemyselných kovoch
Rally na priemyselných kovoch poskytla podporu aj striebru. Aj tento kov je totiž v priemysle využívaný. Striebru sa tak podarilo prekonať zlato, ktorého cena spadla z trojtýždňového maxima v hodnote 67 uncí striebra až na 64,6 uncí. Zlato, ktoré malo pôvodne nakročené až pod 1 300 dolárov za uncu, našlo podporu na 1 264 dolároch. Potom ale prišiel slabší dolár a silnejšie striebro, takže kupci sa začali k zlatu vracať, až ho dostali do relatívneho bezpečia a nad zmieňovaných 1 300 dolárov za uncu.
Vývoj drahých kovov bude záležať na očakávaniach vyššieho ekonomického rastu, nižšej inflácie a skoršieho ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania v Spojených štátoch. Práve tieto faktory pribrzdia akékoľvek nádeje na oživenie rastu cien. Zlato sa potrebuje dostať opäť nad 1 350 dolárov za uncu, a až potom by sa mohlo dočkať ďalších nákupov. Do tej doby je najpravdepodobnejší scenár taký, že žltý kov bude pokračovať svoje obchodovanie v ustálenom rozmedzí medzi 1 245 a 1 350 dolármi.
Káva arabica ťaží z intervencie vlády
Vysoko kvalitná káva arabica sa nedávno prepadla na najnižšiu hodnotu za posledné štyri roky. Teraz sa jej však podarilo spamätať a je jednou z najlepšie prosperujúcich komodít. Ešte uvidíme, či jej pomohlo príslovie "nízke ceny sa liečia nízkymi cenami". Zatiaľ však máme správy o tom, že brazílske pražiarne bežia na vyššie otáčky.
Arabike pomohla hlavne dlho očakávaná akcia zo strany brazílskej vlády na podporu cien. Tamojší kabinet totiž v snahe pozdvihnúť ceny kávy oznámil, že nakúpi tri milióny vriec po 60 kilogramoch a 149 dolároch, čo bolo vysoko nad súčasnou trhovou cenou pohybujúcou sa okolo 123 dolárov. Tento krok prišiel ako odpoveď na výzvy poľnohospodárov, ktorí predávali svoju úrodu pod cenu, a jeho cieľom je znížiť množstvo kávy na trhu. Výhľad pre rok 2013 aj 2014 ale predpovedá rekordnú úrodu, a vládny zásah má tak skôr pomôcť ceny stabilizovať, než aby mal zásadný vplyv na ich ďalší vývoj.
Na kľúčové plodiny dopadlo negatívne momentum
Na rozdiel od predošlých dvoch rokov poskytuje súčasné leto na severnej pologuli takmer dokonalé podmienky pre rast kľúčový plodín, ako je kukurica, pšenica a sójové bôby. To všetko so sebou nesie negatívne momentum, ktoré sa plodín v posledných niekoľkých mesiacoch zaryto drží. Minuloročné leto pritom sprevádzalo predovšetkým v Spojených štátoch a tiež v čiernomorskom regióne dramatické sucho. Vtedy nasledovali rekordne vysoké ceny a nízky stav zásob.
V dôsledku slabých cien v poľnohospodárskom sektore sme mohli vidieť zvýšený predajný tlak zo strany hedgeových fondov. Posledné dáta ukazujú, že vyhliadky poľnohospodárskych cien sú teraz pochmúrnejšie ako inokedy. Hedgeové fondy držali na 30. júli celkom 88 397 čistých krátkych pozícií (futures plus opcia). Ešte pred mesiacom to pritom bolo 211 000.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |