Komoditné trhy zakončili silný mesiac august ďalším posilnením, za ktorým stálo hlavne vyjadrenie šéfa Fedu Bena Bernankeho. Ten v dlho očakávanom prejave potvrdil, že pre naštartovanie ekonomického rastu a zlepšenie situácie na trhu práce môže prísť ďalší stimul.
Ešte pred ďalším zasadnutím FOMC (Federal Open Market Committee), ktoré prebehne 12. až 13. septembra a na ktorom by prípadné stimuly mohli byť oznámené, nás v piatok čaká údaj o americkej nezamestnanosti. Ak sa dočkáme podobne dobrých čísel ako minulý mesiac, mohlo by to FOMC zvádzať k tomu, aby ani na tomto zasadnutí neurobila nič. Ak totiž komisia zváži, aké dôsledky by uvoľňovanie menovej politiky mohlo mať na jednotlivé triedy aktív, tak by jedným z vedľajších efektov mohol byť aj rast cien komodít. A napríklad ceny jedla a energií už teraz atakujú tohtoročné rekordy, a to za celkovo nízkej aktivity na trhu.
Komoditný index DJ-UBS v minulom týždni posilnil o pol percenta. Za celý mesiac august si tak pripísal 1,3 percenta. Za týmto nárastom stáli hlavne vzácne kovy, najmä striebro a zlato. Obom sa podarilo prelomiť hranice odporu a ďalej rástli. Druhým najúspešnejším sektorom sa potom stala energetika. Zemný plyn sa odrazil smerom nahor, zatiaľ čo oba typy ropy Brent aj WTI sa usadili v pásme, kam sa dostali už počas silnej rely na začiatku augusta. Nedarilo sa naopak priemyselným kovom. Na ich ceny tlačili dáta z Číny, ktoré aj naďalej pokračovali v oslabovaní. Odniesla to hlavne železná ruda, keď odpísala ďalších desať percent. Jej cena tak počas augusta spadla takmer o štvrtinu. Malé zisky v prípade poľnohospodárskeho sektora možno pripísať rastu cien kakaa a hospodárskych zvierat. Silné momentum u kukurice pomaly stráca dych.
Hedgeové fondy sa pripojili k rely na zlate
Investori do zlata cez burzové obchodované produkty (ETP) sa na zlato i striebro zamerali pred a aj po poslednom posilnení tohto kovu. Objem zlatých ETP sa počas posledného augustového týždňa zvýšil o 364 tisíc uncí na nový rekord - 79,1 milióna uncí. To predstavovalo nárast vo výške 2,07 miliónov uncí za mesiac a 3,32 milióna uncí za rok, podľa dát agentúry Bloomberg. Kým títo investori mali svoje peňaženky stále otvorené, zdržanlivejšie boli hedžové fondy a ďalší významní investori. Ich záujem bol totiž nižší vďaka nedostatočnej rýchlosti zmien a hlavne mesiac stále rovnakému rozmedzí pri obchodovaní u tohto kovu.
Tento stav platil až donedávna. Potom sa ale špekulatívni investori konečne prebudili, keď reagovali na rast cien zlata. Tí počas dvoch týždňov (až do 28. augusta) navýšili objem svojich čistých dlhých expozícií prostredníctvom investícií do futures a opcií na necelých 5 miliónov uncí, ako uviedla americká Komisia pre termínované obchodovanie s komoditami (CFTC). Išlo pritom o najväčší skok od vlaňajšieho júla a celkovo sa množstvo dlhých pozícií vyšplhalo na 16,7 miliónom uncí. Maximum pre rok 2012 pritom bolo 22,2 milióna uncí a totálny rekord padol vlani, keď bola dosiahnutá hranica 28,9 milióna uncí.
Ešte výraznejší skok sa podaril striebru, u ktorého sa počas rovnakých dvoch týždňov viac ako zdvojnásobil objem špekulatívnych dlhých pozícií cez futures.
Piatkový prejav šéfa Fedu najprv spustil menší výpredaj, a to pretože neboli oznámené žiadne konkrétne opatrenia. Zlato potom ale našlo podporu tesne pod 1650 dolármi, teda nad svojím 200denným kĺzavým priemerom, a nakoniec sa mu podarila až 40dolarová rely. Čo podľa mňa svedčí o tom, že mnoho investorov je stále na pozore a ak sa objavia nižšie ceny zlatého kovu, vstúpia na trh a cenu zlata vyženú nahor.
Zlato teraz zrejme potrebuje nejaký čas na konsolidáciu, najmä pred štvrtkovým zasadnutím ECB. Dôležité potom budú aj mesačné čísla popisujúce stav amerického trhu práce, ktoré budú zverejnené v piatok. Hlavné hranice podpory sa stále nachádzajú pod 1630 dolármi, čo je maximum predchádzajúceho rozpätia, a 200denný kĺzavý priemer ešte chvíľu zostane na 1642 dolároch. Najbližšie hranice odporu ležia na 1700 dolároch za uncu a ďalšie na maxime z 12. marca, ktorá je 1717 dolárov.
Spotová cena zlata, denná, USD/unca – Zdroj: Saxo Bank
Hlavný porazený augusta: železná ruda
Cena železnej rudy, jednej z dvoch hlavných surovín využívanej pri výrobe ocele, spadla počas augusta takmer o štvrtinu. Čím sa strata od začiatku roka vyšplhala už na viac ako jednu tretinu. Stojí za tým hlavne spomaľujúci dopyt po oceli v Číne, ktorá je jej najväčším spotrebiteľom, spoločne s už dnes vysokými zásobami ocele v čínskych prístavoch.
Železná ruda ako dôležitý komponent globálneho priemyslu len podčiarkuje spomalenie celého sektoru. Trh tak dúfa v ďalšie stimuly zo strany čínskej vlády, ktoré by pomohli znížiť zásoby a priniesť nejakú podporu pre ceny železa. Než sa tak stane, dá sa očakávať, že sa ceny budú aj ďalej držať pod hranicou 100 dolárov za tonu. Pripomínam, že teraz sú ceny na takmer trojročných minimách, a to na hranici 89 dolárov za tonu.
Problémy na strane ponuky poskytujú poporu cenám ropy
Cena ropy Brent sa v tomto okamihu zasekla v pásme od 111,50 do 116,50 dolárov za barel. Aj naďalej zostávajú hlavnou podporou pre ceny ropy obavy na strane ponuky a geopolitické riziká. A to aj napriek tlaku fundamentov, ktorými sú slabší dopyt a adekvátne vysoké zásoby. Priemyselná aktivita v Číne spomaľuje rýchlejšie, než sa čakalo, a hurikán Isaac nepriniesol pre zásobovací systém žiadne väčšie škody. S plnou obnovou produkcie po hurikáne sa rozdiel medzi cenou ropy Brent a cenou ropy WTI zastavil na súčasnej úrovni 18 dolárov.
Rozpory medzi Iránom a západom o budúcnosť jeho jadrového programu hneď tak nezmiznú. Najmä nie po tom, čo Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu (MAAE) priniesla odhad, že Irán zrejme zdvojnásobil kapacitu pre výrobu z jadra vo svojom hlavnom nukleárnom zariadení. Kým Irán aj naďalej popiera zámer použiť jadro pre vojenské účely, trpezlivosť izraelských politikov klesá. Tá je teraz už tak nízka, že sa výrazne zvyšuje riziko prípadného útoku. A či už útok prinesie ďalšie ropný rekord (v závislosti na prípadnej odozve Iránu) alebo nie, riziková prémia sa bude pohybovať na súčasných úrovniach.
Vláda Spojených štátov je tiež pripravená stlačiť kohútik, ale skôr v intenciách kohútiku od strategických zásob ropy. Neľútostný rast cien benzínu, ktoré už tretíkrát počas zhruba roka atakujú hranicu štyroch dolárov za galón, ďalej zvyšuje obavy o dopade na amerického spotrebiteľa a stal sa témou prebiehajúcej predvolebnej prezidentskej kampane. Ostatní z hlavných členov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) a zamestnancov organizácie samotnej sú veľmi zdržanliví a nechcú toto volanie vypočuť. Hlavne preto, že by rozhodnutie o uvoľnenie strategických zásob mohlo vyzerať ako politicky motivované, a tým pádom mať aj nižší účinok na ceny ropy. Posledné uvoľnenie v prípade konfliktu v Líbyi nedokázalo priniesť dlhší trvajúci efekt, v ktorý sa dúfalo. IEA preto teraz nechce vyzerať ako neschopná zvládnuť podobné uvoľnenie. Strategické zásoby ropy samotných Spojených štátov sa odhadujú na polovicu všetkých strategických rezerv čierneho zlata na svete.
Tento týždeň sa pozornosť investorov sústredí na zasadnutie Európskej centrálnej banky, ktoré je na programe vo štvrtok. Ďalšou dôležitou udalosťou potom budú piatkové dáta z amerického trhu práce, ktoré potom môžu naznačiť, či sa blížia ďalšie podporné opatrenia zo strany Fedu. Slabší dolár sa počas posledných týždňov postaral o podporu energetickému sektoru. Avšak špekulatívni investori sa prvýkrát za necelý rok postavili voči doláru do čistých shortových pozícií. Akékoľvek zhoršenie súčasnej situácie by tak mohlo investorov opäť prilákať k doláru a odlákať od komodít.
Špekulatívne pozície sa od 28. augusta takmer nezmenili a u ropy Brent zostali na 108 miliónoch barelov. Správcovia fondov medzitým navýšili svoje čisté dlhé pozície pri rope WTI o 8 percent, čím sa dostali na štvormesačné maximum vo výške 190 miliónov barelov.
Cena ropy Brent, USD/barel – Zdroj: Saxo Bank
Na trh obilnín dorazilo mierne vyberanie ziskov
Spomaľujúci rast cien kukurice a pšenice spôsobil, že si niektorí investori v minulom týždni vyberali svoje zisky. Sójové bôby medzitým pokračovali v prelamovaní nových rekordov.
Za rastom bôbov stojí ich silný export a stále nie je jasné, kam až dopyt po nich môže vyrásť. Hranica podpory u pšenice klesla po oznámení ruskej vládnej komisie pre potravinovú bezpečnosť, že neplánuje obmedziť jej vývoz. A to napriek prudkému poklesu produkcie pšenice po letnom suchu. Vysoké ceny u všetkých troch obilnín pomôžu udržať aj klesajúce svetové zásoby. Vyberanie ziskov zrejme najviac ohrozuje kukuricu, a to keď vezmeme do úvahy objem špekulatívnych dlhých pozícií. Avšak akákoľvek korekcia pod 7,82 dolára by pravdepodobne prilákala nových kupcov, a to by prepadu cien plodiny opäť zabránilo.
Vývoj ceny kukurice (decembrový kontrakt), 240 minut, centov/bushel – Zdroj: Saxo Bank
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |