Investori investujúci do poľnohospodárstva začali vyberať svoje zisky. Horúce počasie v USA podporuje cenu plynu

Broker: Saxo BankPrezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi zareagoval na zhoršujúci sa ekonomický výhľad Európy a zvyšujúce sa úverové náklady vyhlásením, že ECB "je schopná všetkého a za akúkoľvek cenu", aby Európe pomohla z krízy. Nám to pripomína tak trochu teraz už legendárnu reč šéfa Fedu v Jackson Hole z roku 2010, keď naznačil možnosť prvej vlny kvantitatívneho uvoľňovania, ku ktorej v tomto roku neskôr došlo. Trhy si Draghiho výrok vysvetlili tak, že ECB zakročí a nakúpi štátne dlhopisy Španielska a Talianska, u ktorých sa výdavky na úverovanie dlhu vyšplhali na hodnoty, pri ktorých by zahraničná záchranná pomoc mohla byť nevyhnutná.

Euro sa potom odrazilo zo svojich dvojročných miním a spolu s oslabením dolára potom napomohlo komoditám, ktorých ceny začali tiež rásť. Avšak šanca, že táto riskantná rely na menovom trhu nebude mať dlhé trvanie, je celkom vysoká. Najmä keď sa pozrieme na to, ako sa Európa stále viac rozdeľuje na severnú a južnú časť, ktoré majú odlišné názory na zachovanie eurozóny v súčasnej podobe.

Poľnohospodársky sektor sa po slušných výsledkoch z minulých týždňov dostal do situácie, kedy jeho výkonnosť klesla v uplynulých siedmich dňoch na najnižšiu hodnotu. A to v dôsledku viac ako štvorpercentných strát v sektore obilnín a ďalších poľnohospodárskych komodít, za ktorými stáli výbery ziskov po nedávnej dramatickej rely. Pravdepodobnosť dažďa a závlahy vyprahnutých miest Spojených štátov je teraz síce podľa tamojších meteorológov vyššia, ale hrozí riziko, že pre kukuričnú úrodu je to aj tak neskoro.

Najlepšie sa tak darilo drahým kovom, ktorým v neposlednom rade pomohol slabší dolár. Víťazom sa stalo zlato, ktoré prekonalo hornú hranicu 1610 dolárov.

 Týždenná výkonnosť

Ceny ropy stúpajú, kvôli pokračujúcej geopolitickej neistote

Silná rely na ropných trhoch, za ktorou na konci júna stáli geopolitické riziká kvôli Sýrii, Iránu a v poslednej dobe aj Iraku, spolu s nedostatkom nórskej ropy kvôli tamojšiemu štrajku, zdá sa uberá na svojej sile. Za všetkým stojí pokles makroekonomického sentimentu.

Saxo Bank sledujeme ako veľmi efektívne sa ukázali sankcie voči Iránu. Export z krajiny s jadrovými ambíciami sa scvrkol na minimum. Pokles bol porovnateľný s množstvom ropy, ktorú nemohla Líbya vyviesť počas vlaňajšieho konfliktu. Ropné trhy vydesilo aj to, že násilnosti v Sýrii sa stupňovali a hrozilo, že by sa konflikt mohol presunúť aj do Iraku. Svetový ropný trh tak má nakoniec v najvyššej sezóne nižšie zásoby, čo sa odrazilo na rastúcich cenách ropy Brent, svetového ukazovatela pre viac ako 50 percent fyzických transakcií. Brent sa tak zdvihol skoro o polovicu po výpredajoch trvajúcich od marca do júna.

Táto rely Brent spočiatku pomáhala k vyšším hodnotám, a to kvôli úbytku dodávok spôsobených stratou nórskej ropy a dopadom geopolitických hrozieb. Spread u futures na nasledujúci mesiac medzi WTI a Brentom sa zvýšil o päť dolárov, keď ceny ropy dosiahli 21. júna svojich miním.

V súčasnosti sa cena Brent ustálila a obchoduje sa na hodnotách medzi 102 a 108 dolármi, pričom sa ťaží silná rely z polovice júna a snaží sa nájsť ďalšiu podporu. Trh drží hore geopolitické napätie a šanca na obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania v Európe a možno aj v USA, zatiaľ čo makroekonomické čísla sú naprieč mnohými štátmi dosť slabé.

V poslednej dobe sa mierne zlepšili ekonomické dáta z Číny, ale súčasne sa v júni medzimesačne znížil dovoz ropy o 12 percent. V Saxo Bank si myslíme, že by to mohlo signalizovať, že obchodné a strategické rezervy už boli vďaka predchádzajúcej rýchlej reakcii naplnené. Čína sa totiž snažila vybudovať a naplniť strategické zásobníky, aby sa tak priblížila 90denným zásobám po vzore krajín z OECD.

Cena ropy
Kontrakt futures na ropu Brent na následující měsíc - Zdroj: Bloomberg

Investori-špekulanti, ktorí sa ťažko spálili počas júnového prepadu pri predlžovaní dlhých pozícií, sa k Longu len pomaly navracajú a ako u ropy Brent, tak aj WTI množstvo net-long pozícií ďalej prudko klesá. To by mohlo napovedať istú váhavosť investorov a snahu nebyť v tejto fáze príliš optimistický. Ceny ešte vyššie ako tie súčasné zatiaľ nie sú opodstatnené. Zatiaľ čo cena stúpa k hranici 100 dolárov, Neočakávame žiadne väčšie výpredaje než si trh uvedomí, že spomaľujúci dopyt zo strany slabšej ekonomickej aktivity alebo ohrozené dodávky predstavujú oveľa väčšie riziko.

Teplé počasie ženie nahor ceny plynu. Ale na ako dlho?

V posledných niekoľkých mesiacoch sa zmenila dynamika amerického trhu s plynom, pretože vlna horúčav, ktorá zasiahla celú krajinu, výrazne napomohla znížiť previs zemného plynu v podzemných zásobníkoch. Na grafe nižšie môžete vidieť, ako sa zásoby scvrkli v porovnaní s päťročným priemerom zo 60 percent v marci na dnešných 16 percent. Dopyt po plyne bol tak silný, že sa spread u kontraktu futures na august a september dostal do stavu tzv backwardace (kedy sa cena futures znižuje s rastúcou splatnosťou kontraktu - augustová cena bola vyššia ako septembrová). V tejto časti roka ide o pomerne neobvyklú udalosť, ktorá však odráža to, že dopyt po plyne všeobecne rastie, pretože u elektrických generátorov bolo kvôli nízkym cenám plynu zo začiatku roku 2012 nahradené uhlie práve plynom.

K vrcholu dopytu súvisiaceho s letom všeobecne dochádza počas nasledujúcich týždňov a pretože dopyt sa začína spomaľovať a do zimnej vykurovacej sezóny stále ešte pár mesiacov zostáva, množstvo zásob môže stále narastať a vyšplhať sa na rekord vo výške 3,852 kubických stôp z novembra 2011. Na základe tohto by ďalší väčší rast nad 3 doláre mohol narážať na rezistenciu.

Cena plynu

Zlato je späť nad 1600 dolárov a hľadá svoje momentum

Žltý kov sa v uplynulom týždni pomaly pokúsil vymaniť z pomerne tesného rozpätia z minulých mesiacov.

Stálo za tým posilnenie oproti menám (mimo dolár), kedy mu najmä posilnenie k euru spolu s obnovenou reputáciou bezpečného prístavu pomohlo k prekonaniu minulej hranice odporu stanovenej na 1610 dolárov. Potom uvidíme, či to bude dosť na ďalší posun nahor, pretože mnoho analytikov považuje súčasné oslabenie dolára za dočasné. A až skončí previs špekulatívnych dlhých pozícií na dolári, protivietor spôsobený posilňovaním dolára celú situáciu skomplikuje.

Hedžové fondy a ďalší veľkí investori stále držia relatívne malé množstvo net-long pozícií zlata a ETP investori znížili svoje expozície z posledného rekordu vo výške 2413 ton na súčasných 2396 ton. Hrozba, že ratingová agentúra Moodys zníži úverové hodnotenie popredných európskych ekonomík, by mohla zlatu pomôcť. Investorom, ktorí hľadajú bezpečný prístav pre ich hotovosť, sa totiž znižuje možnosť nájsť kvalitné investície.

Zatiaľ čo toto všetko môže zlato vyhnať nahor, najdôležitejším motorom bude, podľa nás, vznik momenta. Toho už sa trhy nedočkali niekoľko posledných mesiacov. A nech už to znamená prelomenie júnového maxima 1641 dolárov alebo hodnoty 1655 dolárov za uncu u 200denného kĺzavého priemeru, má teraz zlato reálnu šancu sa takého momenta dočkať. Hranicu 1600 dolárov si totiž drží nepriek všetkým pokusom o výpredaje.

 Cena zlata

Americká úroda sa zúfalo potrebuje napiť

Cena kľúčových amerických plodín mierne klesla po predajoch z minulého týždňa. A to po jednej z najsilnejších raely za poslednú dobu, ktorá vyhnala cenu sójových bôbov i kukurice na nové maximá. Za predaji stáli meteorológovia, ktorí predpovedali, že by mohlo zapršať aj na najsuchších miestach amerického stredozápadu. Predpoveď tak priniesla aspoň dočasnú úľavu a spôsobila, že manažéri, ktorí s rastúcimi cenami prudko vytvárali dlhé pozície, začali s ich menším predajom. Horúce počasie bez dažďa sa však očakáva aj v budúcom týždni a zatiaľ čo úroda kukurice sa na mnohých miestach už nespamätá, sójovým bôbom by ešte mohol dážď pomôcť. To vysvetľuje, prečo išli ceny kukurice nahor razantnejšie než sója (pozri graf nižšie).

cena kukurice komodity

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8193 9.30 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

7-dovodov-preco-sa-rozhodnut-pre-europske-podni-kov-e-dlhopisy-s-najvyssou-bonitouBez ohľadu na nedávnu vysokú volatilitu sú fundamentálne údaje priaznivé pre hospodárstvo eurozóny aj pre európske podniky. Rast je stály a so...
dlhopisy-investicie-ktore-nikdy-nestratia-na-kraseObchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov....
volatilita-10-klucovych-posolstiev-pre-investorovZ času na čas sa akciové trhy nevyhnú príležitostným návalom zvýšenej volatility. Takéto zvraty, pokiaľ ide o dôveru trhu, môžu byť dôsledkom...