Počas posledného obchodného dňa v týždni ropa rastie po tom, ako ropní býci výrazne ignorujú správy z trhu a zásadne sa držia technickej analýzy. V priebehu piatku boli pre čierne zlato poskytnuté fundamenty týkajúce sa zmeny ropných vrtov v USA. Očakávalo sa, že počet vrtov sa zvýši o 7 a skončí na úrovni 388, avšak reálne sa prebojoval až na úroveň 396. „Long obchodníci“ s ropou si však z toho ťažkú hlavu nerobili a WTI suverénne potvrdzuje predošlý rastúci trend, pričom pridáva 2.18 percenta. Ropa Brent svoju hodnotu za posledný deň zvýšila o 1.93 percentuálnych bodov.
Pohyb ropy možno posudzovať najmä z pohľadu signálov OPECu, ktorý sa bude snažiť o stabilizáciu jej cien. Na druhej strane je podľa grafu čierneho zlata vidieť, že obchodníci nechcú nechať ropu dlho pod 100 a 200-dňovým kĺzavým priemerom a práve preto sa pridržiavajú najmä vývoja grafu.
Okrem toho bola v piatok upriamená pozornosť na nemecké dáta inflácie a HDP. Index spotrebiteľských cien medzimesačne vzrástol podľa predpokladov o 0.3 % a medziročne tiež podľa odhadov o 0.4 percentuálnych bodov. Nemecké HDP kvartálne rástlo 0.4 percentami presne tak, ako sa očakávalo. Európa tento deň uzatvára prevažne v červenom. Akciové indexy zatvárajú nasledovne: DAX – 0.27 %, CAC – 0.08 %, FTSE100 + 0.02 %, FTSE MIB + 0.17 % a Euro Stoxx – 0.13 percentuálnych bodov. HDP eurozóny rástlo tiež podľa odhadov o 0.3 % kvartálne.
V Amerike dopadli makroekonomické dáta týkajúce sa maloobchodných tržieb a indexu cien výrobcov biedne. Maloobchodné tržby ostali z mesiaca na mesiac nezmenené, pričom analytici očakávali rast o 0.4 percenta. Taktiež neprekonal predpoklady index cien výrobcov, ktorý medzimesačne klesol o 4 desatiny percenta (očakávania predstavovali rast + 0.1 %). Pozitívne nedopadol ani sentiment spotrebiteľov podľa University of Michigan, pri ktorom sa očakávala úroveň 91.4 b., avšak skutočná hladina dosiahla 90.4 b. Americké akciové indexy uzatvárajú nasledovne: S&P500 -0.07 %, Dow Jones – 0.21 % a Nasdaq + 0.09 percentuálnych bodov.
Čo sa týka ostatných energetických komodít okrem ropy, prevažne rástli. V prípade drahých kovov strácalo aj zlato a tiež striebro. Zlato prišlo o 0.3 % svojej hodnoty a striebro o 1.30 percenta.
Peter Sagan, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7344 | 18.45 % |