Vitajte v Magic Kingdom

Sny 17,410,742 voličov v Spojenom kráľovstve Deputy Head of Credit a Severnom Írsku (37% elektorátu) sa stali skutočnosťou, keď sa im podarilo zdolať vládu v rámci referenda o odchode z Európskej Únie, s rozdielom 1,3 milióna hlasov. Aj keď výsledok môže byť prekvapením, krátkodobý dôsledok nie je: Brexit vyhráva, všetci prehrávajú. Dlhodobý obraz je jazdou v tme dolu dráhou Space Mountain, ktorý sa viac hodí politickým adrenalínovým feťákom ako ekonómom s dvoma rukami.

Ekonomický dopad: Krátkodobo zlý …

Už v minulosti som písal o ekonomickom dopade a podrobnosti tu nebudem opakovať. Moje ústredné stanovisko sa nezmenilo: hlavný krátkodobý ekonomický tlak spôsobia dvojité deficity. Keďže libra teraz oslabila oproti doláru asi o 15% a takmer rovnako aj voči Euru v porovnaní s obdobím pred rokom, táto úprava je už v plnom prúde. Avšak cyklická fiškálna pozícia sa odteraz so slabnúcim HDP bude zhoršovať , takže by mohlo dôjsť k väčšiemu tlaku na menu, ak sa bežný účet krajiny nebude zlepšovať.

Aj výhľad pre trh dlhopisov sa zhoršil. Aj keď nový rozpočet očakávam až neskôr v tomto roku a britský minister financií George Osborne už skôr naznačil viac úsporných opatrení v prípade pozitívneho výsledku Brexitu, vidím dobrú šancu, že štrukturálne výdavky budú stúpať aj za pravicových stúpencov Brexitu , vzhľadom na ich sľuby ohľadom zdravotníctva (National Health Service) a všeobecné rozčarovanie severného Anglicka. Ratingová agentúra Moody's v piatok zhoršila výhľad Aa1 ratingu Spojeného kráľovstva na negatívny a agentúra S&P ich v pondelok nasledovala, keď rating Spojeného kráľovstva zhoršila z AAA na AA. Extra zásoby britských štátnych dlhopisov (Gilts) a znížený dopyt nerezidentov spôsobí, že krivka týchto dlhopisov bude strmšia.

A teraz je možná aj technická recesia. Aj keď konkurencieschopnejšia mena za normálnych okolností vedie k oživeniu vývozu a poklesu dovozu, vytvára tlak na obchodnú bilanciu prostredníctvom tzv. efektu ‘J-krivky’, znižujúc hodnotu exportu v librách šterlingov a nafukujúc hodnotu dovozu. Okrem toho sa zmenšia aj investície do podnikania a výstavby. Bilancia bežného účtu ťaží zo slabšej meny vďaka silnej pozícii zahraničných aktív, čo sa premietne do lepších korporátnych ziskov a zvýši národnú mieru úspor. Avšak aby sa domáci dopyt opäť naplno vyvážil, miera súkromných úspor bude musieť vzrásť a/alebo budú musieť klesnúť reálne príjmy a zamestnanosť.

Graf 1: Šterling zvyšuje oslabenie voči hlavným menám

obr1-2016-07-07

Zdroj: Datastream, 29.jún 2016

…Dlhodobá neistota

Ešte sa len uvidí, či krátkodobé zabrzdenie povedie k vážnej recesii. Sentiment, t.j. obavy z komplikovaného rozvodu a kolapsu EÚ, zohrá dôležitejšiu úlohu v predĺženej recesii ako samotné hospodárstvo. Investície a produktivita sú v UK na nízkej úrovni už niekoľko rokov a aj výroba má už nejaký čas klesajúci trend, takže nie je dôvod, aby kritický ekonomický cyklus nastúpil čisto len v dôsledku Brexitu.

Rizikovým faktorom by mohli byť ceny aktív, najmä ceny nehnuteľností v Londýne, kde bude vyvolávacia cena teraz pravdepodobne nižšia asi o 10%, čo nepriaznivo zaťaží cyklický sektor stavebníctva ako aj spotrebiteľský sektor a dôveru. Klesajúca zamestnanosť v oblasti finančných služieb (v priamom ohrození je 440tis pracovných miest) a v stavebníctve (2,3 milióna pracovných miest) predstavujú znepokojenie. Pozitívne je, že slabšia mena umožní jednoduchšie podnietiť infláciu a znížiť reálne mzdy, čím sa zlepší ziskovosť výrobcov a exportérov, čo by v konečnom dôsledku mohlo priťahovať investície.

Prečo boli experti prekvapení?

Ako sa očakávalo podľa prieskumov, staršia generácia prehlasovala mladšiu ohľadom Odchodu, kým tábor Zostať vyhral v Londýne a ďalších veľkých mestách ako aj v Škótsku a Severnom Írsku. Ale keďže hlasovanie bolo v oblastiach Zostať tak nekontroverzné, účasť bola v porovnaní s národným priemerom relatívne nízka. Veľké prekvapenie prišlo zo Severu a Severovýchodu, kde oveľa odhodlanejšia kampaň za Odchod získala mnoho hlasov z dôvodu nespokojnosti s imigráciou a globalizáciou, čo malo za následok výrazný postoj proti vládnucej vrstve.

Vláda UK: Pred sebou má pravicový puč

Stojac pred neradostnou voľbou si vláda vybrala zlú možnosť pred veľmi zlou možnosťou, oddialila rozhodnutie EÚ a odstúpila. Tým, že predčasne oznámil svoje odstúpenie premiér získal krajine čas, aby mohla zvážiť svoje možnosti ohľadom EÚ a zabezpečil svojim stúpencom v strane priestor, aby mohli zaujať postoj voči pravicovému puču, ktorý pred nimi teraz stojí.

Kým veľa úsilia sa bude investovať do toho, aby kandidoval Boris Johnson je dosť vysoká šanca, že konzervatívci (Toryovia) Borisa zvolia za premiéra len o rok ako kúsok po tom, ako David Cameron zvíťazil v posledných voľbách. Vďaka novému pravidlu, ktoré ustanovuje parlament na dobu určitú až do roku 2020 by sa Boris Johnson mohol stať najdlhšie slúžiacim nevoleným premiérom Spojeného kráľovstva od čias Winstona Churchilla. Vzhľadom na aktuálnu krízu budú mať zástancovia Brexitu aspoň silnú pozíciu, aby mohli pokračovať vo svojom pláne, keďže majú pred sebou viac ako 3 roky.

Rozpad labouristov znemožňuje predčasné voľby

Keďže v posledných voľbách prišli o všetky svoje kreslá okrem jedného v Škótsku, labouristická strana utrpela ďalšiu drvivú porážku po tom, čo sa im nepodarilo zmobilizovať svojich voličov v severovýchodnom Anglicku, aby volili za zotrvanie v Únii. V tomto ohľade je referendum obrovským víťazstvom pravicovej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá mala silné výsledky oproti labouristickým kandidátom v posledných voľbách a teraz sa pevne zameriava na získanie kresiel, nielen voličských hlasov v najbližších voľbách. Vďaka tejto situácii je vysoko nepravdepodobné, že poslanci za labouristickú stranu by podporili akýkoľvek návrh na predčasné voľby (čo by vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu v Parlamente).

Takže nie je žiadnym prekvapením, že labouristickí poslanci z tohto debaklu obviňujú slabé vedenie a okamžite predložili návrh na nevyjadrenie dôvery lídrovi strany Jeremy Corbynovi, ktorý tiež prišiel o väčšinu členov svojho tieňového kabinetu. Avšak na druhej strane stoja Corbynovi podporovatelia spomedzi radových členov, ktorí možno nie sú až tak nešťastní z výsledkov referenda a vyzývajú stranu, aby sa posunula viac doľava, aby porazili UKIP.

V krátkodobom výhľade žiadne druhé referendum

Výsledky referenda môžu byť napádané hneď na niekoľkých frontoch (bola hranica príliš nízka, mal by mať posledné slovo Parlament, atď.) a návrh na druhé referendum je už na ceste, čo vyvolá ďalšiu parlamentnú debatu. Aj keď po tohtoročnom traumatickom zážitku je vysoko nepravdepodobné, že Spojené kráľovstvo vyhlási ďalšie referendum o zotrvaní v EÚ, tento návrh poskytuje zadné dvierka, umožňujúce zrušenie odchodu z EÚ, keďže referendá v UK nemajú žiadny ústavný význam a sú nezáväzné. Boris Johnson túto taktiku používal v začiatkoch svojej kampane.

Škótsko sa pokúša získať miesto pri hlavnom stole

Keďže Škótsko hlasovalo za zotrvanie v Únii 62% hlasov, Nicola Sturgeon veľmi rýchlo vyhlásila, že Škótsko bude chrániť svoje členstvo v EÚ v prípade Brexitu, ak by bolo treba aj ďalším škótskym referendom. Pravdepodobnosť ďalšieho škótskeho referenda je z krátkodobého pohľadu nízka, ale táto hrozba je reálna.

Škótsky záujem bude preto zohrávať kľúčovú roku v nadchádzajúcich rokovaniach EÚ a mohol by slúžiť na zmiernenie anglických zástancov Brexitu. Podobné argumenty možno použiť pre Severné Írsko, aj keď ich politikom chýba podpora SNP (Škótska národná strana), ktorá má vo Westminster 56 kresiel.

Postoj Škótska poskytuje EÚ pri rokovaniach o odchode taktickú výhodu voči UK, ale túto výhodu komplikuje otázka oslobodenie Katalánska v Španielsku a tiež španielska požiadavka spoločného ovládania Gibraltáru.

Článok 50: urobia to alebo to neurobia?

Európsky Parlament, Komisia aj Rada vytvorili okamžitý tlak na vládu UK, aby aktivovala článok 50 a začali rokovať o odchode. Ale to je pre UK ťažké rozhodnutie, keďže automatický odchod po 2 rokoch oslabí ich vyjednávaciu pozíciu s ostatnými členmi EÚ, ktorí by teoreticky mohli len nečinne sedieť a skôr ako pristúpia na nejaké dohody počkať, kým vyjednávačom UK vyprší čas.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že všetci poprední zástancovia Brexitu zatiaľ aktivovanie článku 50 vylučujú. Avšak bez článku 50 k žiadnemu odchodu Británie z EÚ nedôjde, takže túto líniu nemožno držať naveky a očakával by som, že počas najbližších mesiacov sa tlak bude stupňovať. Všetky dohody EU, vrátane voľného pohybu, zostávajú plne v platnosti až kým neuplynú 2 roky od aktivovania článku 50, pričom aktuálny rozpočet EÚ platí do roku 2020.

V prípade, že článok 50 bude aktivovaný, väčšina z nasledujúcich dvoch rokov sa strávi rokovaniami o praktických otázkach, ako napríklad budúcnosť rozpočtu EÚ, dôchodky EÚ, britskí občania pracujúci pre inštitúcie EÚ, EÚ projekt financovania a organizácií v Spojenom kráľovstve, a pod. O obchodovaní, imigrácii a finančných službách sa bude jednať samostatne v rámci politických rozhovorov, ktoré by mohli trvať oveľa dlhšie. A nie je bez irónie, že EÚ už nominovala Hermana van Rompuy, bývalého prezidenta Európskej Rady, aby viedol tieto rokovania.

Britský komisár pre finančné služby odstúpil, čím londýnske City zostalo bez krytia v Bruseli a britské predsedníctvo EÚ v roku 2017 bude s najväčšou pravdepodobnosťou nahradené Chorvátskom.

Ďalšie kocky padnú podľa teórie domina

V prezidentský voľbách v USA a vo Francúzsku sa opäť bude hrať podľa populistického scenára, aj keď je ešte príliš skoro predpovedať, či to bude úspešná taktika. Aj keby vyhrali populistickí kandidáti, konečný politický výsledok môže byť drasticky odlišný od sľubovanej agendy v dôsledku odlišných ústavným usporiadaniam v týchto krajinách a rôznym kontrolám a bilanciám.

Najväčšou obavou tejto jesene je talianske ústavne záväzné referendum o reforme ich skostnateného parlamentného systému, ktoré sa uskutoční v októbri. Keďže reforma je vlajkovým projektom premiéra Mattea Renziho, hnutie proti establišmentu - Five Star Movement (M5S) sa zmocní hlasovania a otočí ho proti vláde. Nové voľby by potom mohli rýchlo katapultovať M5S k moci, aj keď bez ústavnej reformy by M5S bolo rovnako zaseknuté v talianskom systéme, ako bol Renzi, čím b potom referendum proti EÚ bolo dosť nepravdepodobné. Aj tak, bol by to destabilizačný scenár keďže, na rozdiel od Spojeného kráľovstva, by problémy v Taliansku ešte zhoršili vysoké úrovne štátneho dlhu (aj keď s primárnym prebytkom) a slabý systém bankovníctva.

Podobne ako Francúzi, aj Holanďania v referende v roku 2005 hlasovali proti zatracovanej Ústave EÚ a holandská vláda bude musieť vyhlásiť referendum o zotrvaní/vystúpení keď sa splní požiadavka minimálnej hranice 300 000 podpisov, k čomu by malo dôjsť v dohľadnej dobe. Ako člen ECB a krajina, ktorá medzi prvými prijala jednotnú menu to znamená, že Holanďania sú teraz pre eurozónu najväčšou hrozbou.

A na okraj, na základe referenda z roku 2015 švajčiarska vláda musí zrušiť celú jednu sadu dohôd s EÚ, ak nenájde riešenie na obmedzenie migrácie, najmä Nemcov. Po Brexite sa švajčiarska migračná brzda už neuskutoční v rámci stanoveného termínu (február 2017), ktorý bude švajčiarsky parlament musieť predĺžiť.

A keď sa pozrieme ešte ďalej, v nemeckých voľbách koncom roka 2017 by sa Merkelová mohla vďaka svojej utečeneckej politike dostať pod tlak zo strany pravicovej strany AfD.

Záver

Odmietnutie EÚ britskými voličmi už spôsobilo oslabenie meny, spôsobí problémy na trhu britských vládnych dlhopisov a mohlo by viesť ku krátkodobej technickej recesii. Avšak z dlhodobejšieho pohľadu je ekonomický dopad nejasnejší, keďže zvýšená konkurencieschopnosť by mohla kompenzovať tlak z rastúcich rizikových prémií.

Keďže obe hlavné politické strany zmieta chaos, otázka škótskej nezávislosti je opäť jasne na stole a vládne neistota ohľadom implementácie článku 50, domáci politický výhľad vôbec nie je povzbudivý. Výsledky referenda budú taktiež podnecovať lokálne protivládne hnutia inde v Európe a posilnia výzvy na vyhlásenie podobných referend o vystúpení/zotrvaní v niekoľkých ďalších krajinách, čo v najbližších mesiacoch bude len zvyšovať obavy na trhu.

Pozn. : Tento dokument je určený len pre profesionálnych investorov a súkromní investori by sa naň nemali spoliehať. Stanoviská a názory vyjadrené v tomto článku sú vyjadreniami autora a nemusia predstavovať názory spoločnosti Fidelity.

Autor: Dierk Brandenburg | www.fidelity.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7881 12.49 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

investicne-strategieDlhopisy sú často považované za nudnú investíciu. No nie vždy je to tak. Presvedčí vás o tom nasledovný článok. Predstavíme Vám základné...
korporatni-high-yield-dluhopisy-ano-ci-ne-pro-retailove-investoryRoční výnos 17%? Ano, to je výnos, který určitě stojí za pozornost. A to i přesto, že se jedná pouze o výnos potencionální. Je ovšem nutné...
ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...