Po niekoľkých dňoch rastu končia prakticky všetky akciové trhy počas uplynulého obchodovania v červenom. Pri ázijskom obchodovaní zaťažila na trhy najmä čínska inflácia, ktorej medziročný rast sa očakával na úrovni 2.03 %, avšak reálne končí na hladine 2.0 percentuálnych bodov. Stráca samotná Čína, Japonsko a tiež pacifik. Index NIKKEI počas včerajšieho dňa stratil 0.97 %, index Hang Seng – 0.14 % a index S&P ASX – 0.15 percentuálnych bodov.
Čo sa týka obchodovania v Európe, najviac na trhy zavážil svojím prejavom guvernér ECB Mario Draghi. Ten najskôr v prejave varoval pred dlhotrvajúcou stagnáciou nízkej produktivity a slabého rastu. Následne vyzval európskych politikov na to, aby pomohli ECB s prostredím eurozóny. Guvernér dokonca prehlásil, že banky môžu ísť proti politike hlavnej banky eurozóny. Európske trhy na to reagovali prakticky poklesmi: DAX – 1.25 %, CAC – 0.97 %, FTSE100 – 1.10 %, IBEX – 0.70 %, FTSE MIB – 0.81 % a Eurostoxx – 1.02 percentuálnych bodov. Európskym akciovým trhom robia stále vrásky na tvári aj obavy týkajúce sa možnej realizácie Brexitu.
Paralelne s akciovými trhmi oslabovalo euro, ktoré na páre s dolárom stráca 0.57 %.
Mierne negatívna atmosféra na európskych a ázijských trhoch sa preniesla aj na Ameriku, ktorá mierne stráca. Indexy uzatvárajú nasledovne: S&P500 – 0.10 %, Dow Jones – 0.11 % a Nasdaq – 0.32 percentuálnych bodov. Americké trhy klesajú aj napriek tomu, že sa znižuje pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb na najbližšom zasadnutí (ktorá je na úrovni 0 percent) a aj napriek tomu, že stav žiadostí o podporu v nezamestnanosti dopadol lepšie, ako sa očakávalo (264 000 žiadostí oproti očakávaným 270 tisícom).
Čo sa týka komodít, počas včerajšieho dňa sme mohli badať na trhoch prevažne červené čísla. Obe ropy po predošlých vysokých ziskoch klesali. Ropa WTI o 1.37 % a Brent o 1.09 percenta. Čo je však pre ropných býkov dobrá správa, ropa si stále udržuje psychologickú supportnú hladinu 50 dolárov. Na ropu a ostatné komodity zaťažil hlavne rastúci dolár.
Poľnohospodárske plodiny strácali v prípade pšenice 1.78 % a kukurice – 1.10 %. Z komodít rástli najmä drahé kovy – zlato získava 0.55 % a striebro 1.50 percenta.
Peter Sagan, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7881 | 12.49 % |