Európske obchodovanie a niektoré trhy na starom kontinente boli v pondelok pre sviatok zatvorené. To spôsobovalo nižšiu volatilitu na ostatných európskych trhoch. Eurostox, FTSE aj CAC zatvorili s nevýraznou zmenou. Cez víkend však zverejňovala dáta z priemyslu a maloobchodu druhá najväčšia ekonomika sveta. Čína prezentovala zhoršujúce sa výsledky vo všetkých piatich zverejňovaných dát. Priemyselná produkcia rástla medziročne len šiestimi percentami pri očakávaní 6.5 % a maloobchodné tržby rástli o 10.1% čo bolo o 0.5% menej ako sa očakávalo. V dôsledku nevydarených dát sa obchodníci obracali skôr na bezpečné prístavy ako je zlato. Záujem investorov smeroval aj do austrálskeho dolára, ktorý je typickým útočiskom čínskych obchodníkov v čase zlých čínskych makrodát. Prvé spomenuté a to zlato je oveľa bežnejšími indikátorom strachu investorov. Žltý kov, aj vďaka oslabovaniu dolára počas dňa, dokázal atakovať úrovne 1 290 USD/unca. Zlatu pomáhalo najmä sklamanie čínskych ekonomických dát a podmienky v USA, ktoré nepúšťajú Fed do niekoľkonásobného zvyšovania sadzieb ako z počiatku predpokladal. Zlato totiž veľmi citlivo reaguje na zvýhodnenie inštrumentov nesúcich úrokový výnos, akými sú napríklad dlhopisy. Pozvoľné zvyšovanie cene zlata veľmi neubližuje a aj preto je od začiatku roka v zisku takmer 20 %. Koncom amerického obchodovania prišlo k výberu ziskov, čo v kombinácii so správou z Rusko o 8-percentnom raste produkcie zlata za prvý štvrťrok spôsobilo, že žltý kov zišiel zo svojho denného maxima aj o 17 USD.
Ďalšou témou dňa bolo určite čierne zlato. Priazeň býčích investorov si získalo kombináciou faktorov znižujúcich jeho ponuku. Pokles ponuky bol spôsobený znižujúcimi sa zásobami v americkom Cushingu, podľa zverejnenia posledných správ. O rast sa postaral aj ozbrojený konflikt obmedzujúci ťažbu spoločnosti Chevron v Nigérii a politickému napätiu vo Venezuele. Všetko dokončila správa z dielne Goldman Sachs, že nízkej cene ropy je koniec, že príde k vyrovnaniu dopytu a ponuky a že v druhej polovici roka 2016 predpokladá cenu nad 50 USD/barel. Čierne zlato nepotrebovalo viac a povyrástlo k 6-mesačným maximám na úrovni 48.50 USD/barel.
Obchodovaniu za veľkou mlákou dominovala správa, kde Buffetove Berkshire investovalo do akcií spoločnosti Apple 1 miliardu USD. Záujem tohto investora o akcie spoločnosti s jablkom v logu nezostal osamotený a investori ho poslali v pondelkovom obchodovaní do takmer 4-percentného zisku čím sa postaral o väčšinou rastu indexov, do ktorých je zaradený. Nákup Buffetovou spoločnosťou prebehol počas prvého kvartálu tohto roka. Aj vďaka Appleu indexy v USA ukončili takto: SPX 0.98 %, NASDAQ 1.22 % a DJIA 1.00 %.
Ing. Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |