Amerike sa podarilo uzatvoriť v zelenom teritóriu aj po tom, ako ekonomický kalendár poskytol informáciu, že počet žiadostí o podporu v nezamestnaností sa zvýšil. Skutočne sa ocitol na hodnote 294 tisíc počet žiadostí, pričom analytici očakávali číslo v okolí úrovní 270 000. Tento makroekonomický údaj tak skončil najhoršie od júla minulého roku a mierne tak zhoršuje americký trh práce. Okrem toho na akciové indexy ťažil Apple, ktorého taiwanský výrobca komponentov, Foxconn Technology, vykázal nižšie tržby. Tie klesali v porovnaní s očakávaniami o 9.2 percentuálnych bodov. Investori spoločnosti na to okamžite reagovali výpredajom akcií Apple-u a po viac ako 70 miliónoch zobchodovaných akciách klesá ich hodnota o 2.35 percent.
Aj napriek týmto záťažiam sa im podarilo dostať americkým akciovým indexom do kladného teritória, pričom S&P500 rastie o 0.07 %, Dow Jones o 0.06 % a Nasdaq klesá o 0.49 percentuálnych bodov. Ako dôvod rastu možno považovať najmä pokračujúci rast energetického sektora.
V prípade Japonska počas včerajšieho obchodovania poskytol ekonomický kalendár fundamenty týkajúce sa obchodnej bilancie. Očakávania boli na hladine 906.7 miliardy JPY, avšak skutočne bilancia skončila na úrovni viac ako 927 miliárd japonských jenov. Rastom odpovedal akciový index NIKKEI, ktorý uzatvoril na konci obchodovania vyššie o 0.41 % v porovnaní s otváracou cenou.
Z pohľadu Európy bola najdôležitejšou informáciou práve tá, ktorá sa týkala vyhlásenia Bank of England. Úrokové sadzby sa síce nemenili, ale guvernér BoE Carney pripustil možnosť zníženia sadzieb, ak to bude potrebné. Vyjadrenia sa týkali aj prípadného Brexitu, kde priznal, že ak Británia vystúpi z EÚ, môže to mať za následok vznik recesie.
Aj na základe týchto informácií skončili akciové trhy Európy prevažne v stratách. DAX stratil 1.13 %, CAC 0.54 %, FTSE 0.95 % a Eurostoxx skĺzol o 0.72 percentuálneho bodu.
Z pohľadu komodít prospel včerajší deň vhodne rope. Tá končí v zelených číslach po tom, ako Argentína prehlásila, že nevidí potenciál vo zvyšovaní exportov ropy. Ropa WTI získava 0.50 % a ropa Brent 0.63 percentuálnych bodov.
Peter Sagan, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |