Po inflačných dátach z Číny sa sentiment voči čínskej ekonomike mierne upokojil, šanghajskému kompozitnému indexu to však na výraznejší zisk nestačilo a uzavrel s marginálnym ziskom +0.02%. Investori sa obávali ďalších zlých údajov, ktoré nakoniec vyšli v súlade s očakávaním a index spotrebiteľských cien v Číne klesol medzimesačne „iba“ o -0.2 %, pričom medziročné tempo ostáva nezmenene na predchádzajúcich +2.3 %.
Horšie dopadla nemecká priemyselná výroba, ktorá poklesla výraznejšie než sa očakávalo, vývoj továrenských objednávok, spolu so zvýšeným zahraničným dopytom ale naznačujú skoré oživenie v tomto sektore. Priemyselná produkcia v marci prehĺbila medzimesačný pokles o -1.3 percenta a poklesla najvýraznejšie od augusta 2014. Aj napriek týmto mierne horším makroekonomickým dátam európske akciové indexy nadviazali na pondelkovú seansu a pripísali si ďalšie zisky, konkrétne DAX +0.65 %, CAC +0.36 %, FTSE100 +0.68 % a EuroStoxx50 +0.78 %.
Zvýšená volatilita pokračuje na energetickom poli, kde ropa WTI Crude zmazala pondelňajšie straty a počas utorka si pripísala +2.88 %, ropa Brent sa zhodnotila o +4.56 %. Rastúce ceny ropy pomohli aj americkým indexom, ktoré pokračovali v raste aj tretí deň v rade. Medzi investormi však naďalej pretrváva čiastočná opatrnosť, pretože po nemastnej neslanej výsledkovej sezóne sa viac obávajú pokračovania v pohybe do strany, než nového „breakoutu“ nad 2140 bodov. Až 6 z 10 sektorov v USA totiž zaznamenalo negatívny rast tržieb ako aj zisku, a navyše mnohé spoločnosti znížili svoje očakávania pre ďalší kvartál. Opatrnosť investorov je preto čiastočne aj na mieste. Hlavné benchmarky v USA uzatvorili utorkovú seansu takmer identicky so ziskom cez 1 %, S&P500 uzatvoril so ziskom +1.25 %, Dow Jones +1.25 % a Nasdaq +1.26 %.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |