Pondelok sa niesol v znamení Indexu nákupných manažérov vo výrobe, ktorého januárové hodnoty publikovali najväčšie ekonomiky o celom svete. Hneď na úvod prišlo sklamanie z Číny, ktorej hodnota PMI 49.4 zaostala za konsenzom 49.6. V porovnaní s decembrom klesla hodnota indexu o tri desatiny. Celkovo vykázal čínsky PMI pokles ekonomickej aktivity už šiesty mesiac za sebou. Európske hodnoty indexu sú o niečo lepšie, minimálne sa pohybujú nad hodnotou 50 indikujúcou rast výroby. Nemecké PMI dosiahlo v januári úroveň 52.3 pri očakávaní 52.1. Najviac prekvapilo Španielsko, hodnotou 55.4 výrazne prekonalo konsenzus na úrovni 52.5. Európsky priemer ostal v porovnaní s decembrom bez zmeny na 52.3 bodoch, v súlade s očakávaním. Ďalšie výrazné sklamanie prišlo z USA, ktorého hodnota Indexu nákupných manažérov dosiahla len 48.2, keď analytici čakali hodnotu 48.5 bodu.
Hlavné európske indexy sa v reakcii na čínske správy pohybovali v červených číslach a ani pomerne dobré európske dáta im nedokázali príliš pomôcť. Straty okolo jedného percenta však postupne korigovali a nakoniec zatvorili nasledovne: DAX -0.41 %, CAC -0.56 %, FTSE -0.39 %, Euro Stoxx -0.79 %. Podobný priebeh malo aj obchodovanie v USA, akcie otvárali v červenom no počas dňa stratu usilovne zmazávali a hlavné indexy zatvorili blízko otváracích úrovní: DJIA -0.10 %, S&P 500 -0.04 %, NASDAQ +0.14 %, NYSE -0.17 %.
Na forexovom trhu strácal predovšetkým americký dolár. Kráľovský menový pár získal počas dňa približne 0.60 % na EURUSD 1.089. Ešte lepšie sa darilo britskej libre, ktorá na páre s USD rástla o 1.30 % na GBPUSD 1.44. Najviac volatilné boli už tradične komodity, ktorým opäť dominovala ropa. Tej sa v posledných januárových dňoch pomerne darilo, s príchodom nového mesiaca sa však opäť objavili ropné medvede. Prvým negatívnym fundamentom boli negatívne výsledky PMI z Číny, na ktoré nadviazali dáta z USA. Ďalšou zlou správou bolo vyhlásenie zoskupenia OPEC, ktoré poprelo špekulácie ohľadom možného obmedzenia produkcie, o ktorej sa hovorilo v posledných dňoch. Saudská Arábia je ako najväčší exportér zoskupenia ochotná obmedziť produkciu, rovnakú reakciu však očakáva aj od ostatných producentov, vrátane mimo OPEC. WTI stratila počas dňa 6.4 % na 31.4 USD za barel, Brent odpísala viac ako 5 % na 34 USD/barel.
Peter Rebo, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |