Investori si v poslednom čase už zvykli na novú paradigmu, čo robí ropa, to robí aj zvyšok trhu. Inak tomu nebolo ani v utorok. Fámy o znižovaní produkcie ropy, z dôvodu previsu ponuky pomáhajú čiernemu zlatu udržať sa nad v poslednej dobe kritickou hranicou 30 dolárov za barel. Špekuluje sa, že Rusko by mohlo s OPEC-om spolupracovať na stabilizácií trhu s ropou a pomôcť tak rope odraziť sa na nejaký čas od dna znižovaním produkcie. Rast energií a ďalších sektorov naviazaných na komodity napomohlo európskym akciovým indexom zvrátiť nepriaznivý vývoj z úvodu dňa a ukončiť deň v zelených číslach. Svojou mierou k tomu prispeli aj výsledky spoločnosti Siemens, ktorá má tretie najväčšie zastúpenie v nemeckom indexe DAX. Spoločnosť Siemens sa po zverejnení výsledkov zhodnotila takmer o 9 %. Európa tak nenadviazala na ďalší výplach na Šanghajskom akciovom trhu a uzatvorila nasledovne: DAX +0.89 %, CAC +1.05 %, FTSE +0.59 % a EuroStoxx50 +1.03 %.
Čínsky Šanghajský index v priebehu utorka zažil najväčšiu jednodňovú percentuálnu stratu odkedy sa Čína zbavila mechanizmu, v podobe ističa, ktorý prerušoval, respektíve zastavoval obchodovanie v prípade väčších strát. Kompozitný Index uzavrel pod hodnotou 2800 prvýkrát od decembra 2014 a od svojho vrcholu stráca už sumárne cez 47 %.
Pohoda z Európy sa preniesla aj na americké akciové trhy a upokojujúce domáce dáta, v podobe rastúcej dôvery spotrebiteľov prevýšili nad prudkým poklesom čínskych akcií. Zvýšenie spotrebiteľskej dôvery v USA na trojmesačné maximum prekonala výrazne očakávania analytikov a vzrástla na hodnotu 98.1 bodu, z predchádzajúcej hodnoty 96.3 bodu. Podľa analytikov to naznačuje, že spomalenie rastu reálnej spotreby v štvrtom kvartály 2015 bolo iba dočasné a vzhľadom k týmto údajom by ďalšie dáta mali potvrdiť nárast spotreby bližšie k trom percentám. Americké indexy dokázali vyťažiť z rastu cien čierneho zlata viac ako Európa a uzavrieť v zisku cez jedno percento. Konkrétne Dow Jones +1.78 %, S&P 500 +1.43 % a NASDAQ +1.10 %.
Po uzavretí trhu zverejnení svoje výsledky americká technologická spoločnosť Apple, ktorá má mimo technologického indexu najväčšiu váhu aj v indexe S&P 500. Analytici varujú, že očakávania by nemali byť príliš optimistické, pretože iPhone má relatívne slabé predaje. Konsenzus je stanovený na 75 miliónov kusov, čo by znamenalo nárast iba o jeden milión kusov z pred roka a podľa analytikov by sa investori mali pripraviť na prvý pokles tržieb od uvedenia modelu iPhone na trhu v roku 2007. Očakáva sa zisk vo výške 3.23 dolára na akciu (EPS) a tržby vo výške 76.7 miliardy dolárov.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |