Streda začala obchodovanie pozitívne, keď podstatné makroekonomické dáta z Číny dopadli značne lepšie ako sa očakávalo, čo je ešte lepšou správou po všetkých zlých správach z Číny z minulého týždňa. Čínsky export mal podľa analytikov klesnúť až o 8 %, no v realite klesol len o 1.4 %. Import klesol o 7.6 %, no očakávania hovorili o poklese až o 11 %. V čase, keď sa investori boja globálneho spomalenia ekonomiky sú takéto správy vítané, čo sa prejavilo aj na Ázijských indexoch, ktoré končili deň v pluse o približne 2%.
Európa priniesla zmiešané makrodáta, keď francúzska miera inflácie rástla na medziročnú úroveň 0.2 %, z predošlej 0 a pri očakávaniach 0.1 %. Na druhej strane priemyselná produkcia v Eurozóne klesla medzimesačne o 0.7 %, pričom očakávania hovorili o poklese o 0.3 %. Medziročne bol očakávaný rast na úrovni 1.3 %, no dosiahol len 1.1 %. Minulé dáta boli revidované z 1.9 % na 2%. Európske indexy končili deň zmiešane. DAX -0.25 %, CAC 40 +0.3 %, FTSE 100 +0.54 % a Euro Stoxx +0.27 %.
Za oceánom sme sa veľa dát nedozvedeli, zverejnený bol pravidelný stredajší nárast zásob ropy v USA. Očakávania hovorili o náraste o 1.8 milióna barelov, nárast dosiahol len 0.23 milióna. Po minulotýždňovom poklese ale nárast rope veľmi nepomohol, keď sa po zverejnení dát značne prepadla a pokračovala tak v značne volatilnom obchodovaní posledného obdobia. Americké indexy sa taktiež obchodovali počas dňa s vysokou volatilitou a končili deň v hlbokých stratách a to nasledovne: Dow Jones -2.26 %, Standard and Poor`s 500 -2.09 % NASDAQ -3.36 %.
Ján Jursa, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |