Zostrelenie ruského bojového lietadla neďaleko tureckých hraníc vyvoláva vo svete ďalší prízrak globálneho napätia a daná udalosť mala zákonite vplyv aj na finančné trhy. Akciové trhy sa tak dostávajú znova pod tlak a zatiaľ čo očakávaná rally, charakteristická pre vďakyvzdanie je stále ešte možná, v súčasnosti vzbudzujú obavy širšie geopolitické súvislosti. Investorov straší najmä politická odpoveď Moskvy, ktorá incident označila za akt agresie a bude mať pravdepodobne veľké ekonomické dopady na turecké hospodárstvo, pretože Rusko patrí medzi najvýznamnejších partnerov Ankary. Rusko je najväčší importér do Turecka v objeme 25 miliárd dolárov a mimo iných surovín dodáva Turecku až 57 % zemného plynu. Ako prvý krok Moskva prerušila akúkoľvek vojenskú spoluprácu s Tureckom a na posilnenie sýrskej protivzdušnej obrany povolala do tejto oblasti krížnik „Moskva“, ktorý má rozkaz zničiť každý potenciálne nebezpečný objekt pre ruské letectvo operujúce v Sýrií. Preložené z diplomatickej reči to zrejme znamená, že turecké stíhačky si už v sýrskom vzdušnom priestore nezalietajú. Turecký index BIST 100 poklesol počas utorka v turbolencií správ o -4.39 % a ťažil aj na európsky sektor z oblasti cestovného ruchu (SXTE), ktorý poklesol o -2.48 %. Tieto udalosti sa odzrkadlili aj na výkonnosti európskych benchmarkov a uzatvorili obchodovanie so stratami cez jedno percento. Konkrétne DAX -1.43 %, CAC -1.41 %, FTSE100 -0.45 % a EuroStoxx50 -1.04 %.
Z fundamentálnych správ zaujímali trhy hlavne dáta o raste hrubého domácu produktu Nemecka a Spojených štátov. V Nemecku sa potvrdzuje, že export v súvislosti so spomaľovaním Číny klesá a HDP ťahá predovšetkým rast spotreby domácností a vyššie štátne výdavky na utečencov. Údaje vyšli v súlade s predpokladom a v treťom kvartály zaznamenala najvýkonnejšia ekonomika eurozóny medzikvartálny rast +0.3 %. Na druhej strane Atlantiku rástla najväčšia ekonomika sveta výraznejším tempom, než sa pôvodne odhadovalo, ale rast hrubého domáceho produktu v USA klesol na 2.1 percenta z rastu 3.9 percenta v predchádzajúcom kvartály. Nepotešili však správy o spotrebiteľskej dôvere, kde v mesiaci november sa výrazne zhoršila a zostúpila na najnižšiu hodnotu od septembra 2014. Index dôvery klesol na 90.4 bodu z októbrovej úrovne 99.1 bodu, pričom analytici očakávali rast na 99.5 bodu. Americké indexy sa na rozdiel od európskych dokázali otriasť a uzatvorili v kladných hodnotách. Širší index S&P500 získal +0.12 %, Dow Jones +0.12 % a NASDAQ +0.01 %. Počas stredy ostanú americké akciové trhy pre sviatok vďakyvzdania uzatvorené.
Ako to už býva zvykom ropa má počas geopolitického napätia na blízkom východe tendenciu rásť a inak tomu nebolo ani tentoraz. Ropa WTI Crude vzrástla počas utorka o +2.74 % na dvojtýždňové maximum a severomořská ropa Brent o +2.81 %.
Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |